Tesla patent konusunda da toplumun yanında

Yüksek teknoloji şirketlerinin patent istifçiliği yapıp birbirlerine dava açtığı bu dönem, soğuk savaş dönemindeki karşılıklı garantili imha tarzı kompleks bir yapı yaratıyor. Tesla ise bir kez daha kalabalıklar içerisinden sıyrılarak, tüm patentlerini açıyor ve icatlarını herkes için ulaşılabilir hale getiriyor. Elbette bu çok önemli bir gelişme, kuşkusuz elektrikli araba endüstrisini ileri götürebileceğini söyleyebiliriz.

Tesla
Tesla’nın patentlerini kullanıma açması özellikle elektrikli araba sektörünü ileri götürecek bir hamle olarak görülüyor.

Tesla’nın internet sitesinde yayınlanan ‘Tüm patentlerimiz size ait’ adlı mektup, şirketin CEO’su Elon Musk tarafından kaleme alınıyor. Mektupta Musk şunları söylüyor: ‘Tesla Motors, sürdürülebilir ulaşımı hızlandırmak için yaratıldı. Eğer biz saygı duyulan elekrikli araçlar konusunda bir yol açarsak ve daha sonra fikri mülkiyeti kendi üzerimize alıp başkalarına yasaklarsak, amacımıza aykırı davranmış oluruz.’

Patentleri artık isteyen kullanabilir

Bu durum aslında şirketin, teknolojilerini kullanmak isteyen hiç kimseye dava açmayacağı anlamına geliyor. (Buradaki esas nokta iyi niyet kapsamında hareket etmek olsa da, patentlerin kötü niyetle kullanımı konusu tam olarak net değil.)

Elon Musk bu konu hakkında şunları dile getiriyor: ‘Sektördeki egemen düşünceye bizim de sahip olmamızın nedeni ilk başta Tesla’nın kendi teknolojisini koruyamayacağı ve büyük araba şirketlerinin bunu kopyalayarak üretim, satış ve pazarlama anlamında çok büyük avantaj sağlayacağı düşüncesiydi. Oysa olay düşündüğümüz gibi sonuçlanmadı.

İlgili yazı: Tesla Motors CEO’su Elon Musk ve ilham veren başarı öyküsü

Elektrikli arabaların tüm sektörde pazar payı %1

Büyük araba üreticilerinin elektrikli araba girişimleri kayda alınmayacak derecede düşük ya da hiç yok. Elektrikli araba satışları, bütün araba satışlarının %1’ini oluşturuyor.En iyi ihtimalle, büyük araba üreticileri sınırlı sayıda elektrikli araba üretecekler. Bazıları sıfır emisyonlu araba asla üretmeyecekler bile. Bu şekilde karbon kriziyle mücadele etmemiz mümkün değil. Açık kaynak politikasının iklim değişikliği konusunda fayda sağlayacağına inanıyoruz. ‘

Tesla bu olayı diğer elektrikli araçlarla değil, yerini almasını istediği benzinli araçlarla arasında bir rekabet olarak görüyor. Bunu tek başına başaramayacağını fark etmiş olacak ki, müttefiklerine teknolojilerini paylaşarak yardım eli uzatıyor.

Kaynak:

treehugger.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!