Teraryum: Evinizde sanat eseri güzelliğinde bitkiler yetiştirin

Doğayla insan ayrılmaz bir bütünün 2 parçası gibi. Doğayla bağlantıda olmanın insan sağlığı üzerinde eşsiz faydaları bulunuyor. Bu düşünce, birçok araştırma tarafından da desteklenir nitelikte. Park ve bahçelerde zaman geçirerek stresinizi azaltabileceğiniz gibi, evinizde de doğayla bütünleşme şansınız bulunuyor.

Özellikle son yıllarda karşımıza çıkan botanik akımının bir sonucu olarak, bazı bitkiler fanus veya akvaryumlarda yetiştirilmeye başlandı. Teraryum adı verilen bu uygulama, keyifli zaman geçirmenize ve evinizde sanat eseri güzelliğinde bitkiler yetiştirmenize yardımcı oluyor. Her ne kadar uzaktan komplike görünse de, aslında tekniğini anladıktan sonra teraryum bitkiler yetiştirmek oldukça kolay. Dilerseniz öncelikle ihtiyacınız olan malzemelerde başlayalım:

Teraryum için ihtiyacınız olan malzemeler
  • Cam bir kap, akvaryum veya fanus,
  • Küçük çakıl taşları,
  • Kömür, mangal kömürü, perlit,
  • Küçük bitkiler veya etli yapraklı bitkiler,
  • Torf toprak,
  • Süslemek için malzemeler.
Teraryum nasıl yapılır?

Öncelikle cam kabınızı, akvaryumunuzu veya fanusunuzu seçtikten sonra güzelce yıkayın ve iyice durulayın. Daha sonra seçtiğiniz taşları da deterjanlı suyla iyice yıkayıp durulayın. Sonrasında cam kabınıza az nemli toprak ekleyin. Daha iyi su tahliyesi sağlamak adına toprağınıza perlit (incitaşı) de ekleyebilirsiniz. Eğer ağzı açık bir fanus kullanıyorsanız teraryumunuza kömür de ilave edebilirsiniz. Tüm bu malzemeleri ekledikten sonra artık çiçekleri ekme zamanı gelmiş demektir. Çiçekleri birbirinden ayırıp toprağa yerleştirirken parmağınızla toprağı hafifçe kazıp çiçeklere yer açabilirsiniz. İlk başta çiçekler dik durmayabilirler. Bu noktada çiçekleri yerleştirdikten sonra üzerine spreyle su sıkarak destekleyebilirsiniz. Çiçekleri ektikten sonra boş kalan yerlere çakıl taşlarıyla süsleme yapabilirsiniz. Plastik bir kaşık yardımıyla taşların toprağa yayılmalarını sağlayın ve teraryumunuz hazır. Farklı cam fanuslar kullanarak evinizde büyüleyici güzellikte bir bahçe yaratmanız mümkün. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Easy DIY Glass Terrariums

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!