Temizliğe ayırdığınız zamanı yarıya indirecek pratik yaz temizliği tüyoları

Evlerimizi daha fazla havalandırmaya ihtiyaç duyduğumuz, camların ve kapıların daha fazla açık olduğu; bahçe, balkon gibi evin açık alanlarını daha çok kullandığımız yaz mevsiminin tam ortasındayız. Bazılarımıza terapi gibi gelse de, çoğumuz için günlük işlerin ve sorumlulukların arasında, hele bir de hava bu kadar sıcakken temizliğe vakit ayırmak oldukça zor. Yaz aylarında çok daha az vakit harcayarak hem evinizi kısa sürede temizlemenize hem de temiz tutmanıza yardımcı olacak pratik yaz temizliği tüyolarımıza göz atmadan temizliğe başlamamanızı öneriyoruz.

Bahçe ve balkon temizliğinin püf noktalarını öğrenin

Yaz mevsiminde en çok zaman geçirdiğimiz alanlar bahçe ya da balkonlarımız. Açık alanlar oldukları için çok sık kirlenen ve tozlanan balkonlarınızı ya da bahçe verandanızı az miktarda bulaşık deterjanı koyduğunuz suyla silebilir ya da yıkayabilir, mobilyalarınızı da ılık su ve bulaşık deterjanıyla silerek temizleyebilirsiniz. Sürekli yıkamak ve silmek sizin için bir seçenek değilse, balkonunuzu sık sık süpürerek toz ve kir birikmesini engelleyebilirsiniz. 

Dyson mühendisleri temizliğe ayırdığınız süreyi azaltırken hijyeninizden de ödün vermemeniz için durmaksızın çalışarak her zaman daha iyi makineler tasarlamayı hedefliyor. Yeni Dyson V11™ Absolute Extra Pro’nun bir önceki modele göre geliştirilmiş motoru, pili ve AirWatt gücüyle evinizin tüm yüzeylerinde pratik ve hızlı temizlik yapabilmeniz mümkün. 

Yeni Dyson V11™Absolute Extra Pro’da İhtiyacınıza uygun üç temizlik modu bulunuyor:

  • Auto mod: Pil ömrünü en üst seviyeye çıkarmak için farklı zemin tipleri arasında emiş gücünü otomatik olarak ayarlar.
  • Eco Mod:  60 dakikaya kadar çalışma süresi.* Tüm zemin tiplerinde uzun temizlikler için ideal.
  • Boost Mod: Derinlemesine işlemiş kirler için güçlü temizlik.

Dışarıdan evinize taşınan toz ve kirleri engelleyin

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güzel havaların tadını çıkarmak için daha fazla dışarıda vakit geçirir olduk. Eve girip çıktıkça da dışarıdaki toz ve kirleri ayakkabılarımız ve kıyafetlerimiz aracılığıyla eve taşıyoruz. Özellikle evde her gün birlikte yürüyüşe çıktığımız, patili bir dostumuz varsa, dışarıdaki toz ve kirlerin evimizin içine taşınması çok daha kolay hale geliyor.  Dışarıdan evin içine taşınan tozları engellemenin bilinen en pratik yollarından biri kapı önü paspasları. Kapının dışına bir paspas koyabileceğiniz gibi iç kısma da küçük bir halı koyabilir, emiş gücü yüksek, tüm yüzeylere uyum sağlayan bir süpürgeyle bu alanları sık sık süpürebilirsiniz. 

Yeni Dyson V11™Absolute Extra Pro halıyı veya sert zemini otomatik olarak hissettiği için başlık değiştirmenize gerek olmaksızın kesintisiz bir süpürme deneyimi sunuyor. Auto modda çalışırken Yüksek Torklu temizleme başlığı içerisindeki Dyson DLS™ (Dynamic Load Sensor) teknolojisi sayesinde saniyede 360 kez fırça başlıktaki direnci kontrol ediyor ve farklı zemin tipine göre gücünü otomatik ayarlıyor. Böylece halıdan sert zemine geçerken başlık değiştirilmesine gerek kalmıyor. Siyah antistatik karbon fiber iplikler, ince tozu sert zeminden temizliyor. Daha kalın naylon fırça başlığı ise derinlemesine işlemiş kirleri halı ve kilimden temizlemenize yardımcı oluyor. Yeni Dyson V11™Absolute Extra Pro içerisinden çıkan ekstra “tak-çıkar” pil ile 120 dakika boyunca kesintisiz temizlik yapmanıza olanak veriyor. Üstelik LCD ekran anlık çalışma modunu, performans bildirimlerini ve kalan şarj süresini de gösteriyor.

Kötü kokuları evinizden uzaklaştırın

Evdeki istenmeyen kokular yaz aylarında çok daha fazla hissedilerek keyfimizi kaçırabiliyor. Hava sıcaklığı ve nem oranının yüksekliği bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortam yarattığı için, özellikle nemin bol olduğu çöplerde, banyolarda ve mutfakta kötü kokular çoğalabiliyor. Çamaşır ve bulaşık makinanızın kapağını kullanmadığınız zamanlarda açık bırakarak nemli ortam oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca evinizdeki istenmeyen kokulardan kurtulmak için evinizi sık sık havalandırmak da bir seçenek. Ancak cam ve kapıların sürekli açık olmasının, dışarıdaki tüm kir ve tozun evinize girmesi demek olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız.

Toz tutan fazlalıklardan kurtulun

Açıkta duran ve yer kaplayan biblo, kıyafet, kitap, mum gibi küçük ıvır zıvırlar; yaz mevsiminde cam ve kapıların açık olmasıyla birlikte çok daha hızlı tozlanabiliyor ve evinizin daha çabuk kirlenmesine neden olabiliyor. Etraftaki dağınıklık yaratan eşyalarınızı en azından kış mevsimi gelene kadar sepetlere, kutulara ya da bez çantalara doldurarak ortalıktan kaldırabilir, kullanmayacağınızı düşünüyorsanız ihtiyacı olan biriyle paylaşabilir ya da kullanılamayacak durumdaysa geri dönüşüme gönderebilirsiniz.

Yatağınızı havalandırın

Bir kez kış bir kez de yaz mevsiminde olmak üzere yılda iki kez tüm yatakları bazasından çıkarmalı ve üst yüzeyini iyice süpürmelisiniz. Sonrasında ise ters çevirerek üst kısmını da emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi yardımıyla süpürün. Bu yöntemi uygulayarak ve çarşaflarınızı düzenli olarak yüksek ısıda yıkayarak toz akarlarını engelleyebilirsiniz. 

Yüksek emiş gücüyle öne çıkan Yeni Dyson V11™ Absolute Extra Pro, Dyson mühendislerinin geliştirdiği özel Hyperdymium™ motor kullanıyor. Radial Root Cyclone™ teknolojisi sayesinde Dyson patentli siklonlar tozun filtreleri tıkamaması  için 79.000g güç kullanıyor ve bu sayede emiş gücünde kayıp yaşanmıyor. Ayrıca 0.3 mikron kadar küçük partiküllerin %99,99’unu hapsedip ve dışarı temiz hava verdiği * için evinizde toz oluşmasını da engelliyor.

Toz ve alerjenlerin soluduğunuz havayı kirletmesine engel olun

Pırıl pırıl parlayan güneşin ışığı evimize dolsun diye camları ve kapıları sonuna kadar açık bırakmak yaz mevsiminin olmazsa olmazlarından. Tabi cam ve kapıları açık bırakırken içeri toz ve alerjenlerin girmesine de izin verdiğimiz bir gerçek. Ayrıca evinizde evcil hayvan besliyorsanız, dışarıdaki tozların ve alerjenlerin tüyler aracılığıyla evinize taşınarak açık pencere ve kapıların yarattığı hava akımıyla birlikte her köşeye yayılması çok daha kolay. Evinize giren tozları engelleyerek sürekli toz alma derdinden kurtulmanın en kolay ve etkili yoluysa HEPA filtreli bir hava temizleyici fan edinmek.

Dyson Hava Temizleyici Fanlar

Dyson Hava Temizleyici Fanlar, bulunduğu odadaki hava kirliliği seviyesini otomatik olarak algılar; tüyler ve alerjenler de dahil olmak üzere evdeki zararlı partikülleri ve kimyasalları algılayarak havayı temizler. İçerisindeki aktif karbon ve HEPA filtresi ile bırakın tozları, havanızı kirleten 0.1 mikron küçüklüğündeki partikülleri dahi yakalar.

 

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır. 

*2 pil, kutunun içinden çıkmaktadır. Tak-çıkar piller, makinenin içindeyken veya dışındayken şarj edilebilir. Temizleme başlığında ATSM F558 testlerine tabi tutulmuştur.
*Temizleme başlığında ATSM F558 testlerine tabi tutulmuştur.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!