Telefonunuzun mükemmel bir şekilde çalışmasının sırrı ne?

Onca para harcayıp yeni bir telefon aldığınızda, en son isteyeceğiniz şey telefonun birkaç gün sonra bozulmasıdır.

Bu yüzden üreticiler, ürünü ayrıntılı testlere tabi tutarak her bir aygıtını incelerler. Samsung da Galaxy serisi için aynı testleri uyguluyor, özellikle de amiral gemisi Galaxy S5 için. Samsung’un Güney Kore’nin Suwon şehrinde yer alan ana merkezine gittiğinizde ürünleri sınayıcı programları inceleyebilirsiniz. Orada mühendisler, telefonun düşmeye ne kadar dayanıklı olduğundan herhangi bir tuşa kaç kere dokunduğunuzda kırabileceğinize kadar birçok farklı sorunun cevabını bulmaya çalışıyorlar. Gelin dilerseniz bu test odalarını birlikte inceleyelim:

Samsung bu odayı telefonda bulunan radyoyu test etmek için kullanıyor. Odadaki köpük materyali duvarsız ve tam açık bir ortam oluşturuyor ve radyo dalgalarını absorbe ediyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly1

Samsung bu antenleri kullanarak aletlerindeki radyasyonun evdeki diğer elektronik eşyaları ne kadar etkilediğini test ediyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly2

Likit tüpler insanların vücudunda bulunan sıvı maddeyi taklit ediyor. Samsung, bu odada insan vücudunun telefonlarından ne kadar radyasyon absorbe ettiğini test ediyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly3

Fotoğrafını gördüğünüz sonda aleti, radyasyonu ölçüyor. Her ülkenin radyasyon seviyesi birbirinden farklı. Eğer Samsung, bir ülkenin gerekliliklerini yerine getiremezse, telefonlarını o ülkede satamıyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly4

Samsung Galaxy S5, suya ve toza dayanaklı. Bu odada telefon tozla kaplanıyor. Daha sonra mühendisler, telefonun içerisine toz girip girmediğini kontrol ediyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly5

Samsung , termal kameralar kullanarak telefondan çıkan ısı miktarını ölçümlüyor. Test cihazları telefonun, kullanıcının verdiği görevleri yaparken ısınmadığından emin olmak istiyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly7

Statik elektrik telefona zarar verebiliyor. Bu odada, statik elektrik silahıyla telefona vurarak, telefonun şoka dayanıklı olup olmadığından emin olması isteniyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly8

Telefonunuzu kullandığınız sürece  ana ekran tuşuna kaç kere basıyorsunuzdur? Samsung, bu makine yardımıyla bunun daha uzun sürmesi için çalışıyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly10

Yukarıda gördüğünüz bu küçük tokmaklar sürekli ana ekran tuşuna defalarca basarak, telefonun dayanıklılığını ölçüyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly11

Fotoğraftaki aletler, telefonun yere düşmesini test ediyor. Samsung çok hızlı kameraları sayesinde düşme anını saniye saniye kaydediyor ve bu sayede mühendisler, düştükten sonra telefonun hangi kısmında bükülme ve kırılma ihtimali olduğunu söyleyebiliyorlar.

Samsung, telefonlarını çeşitli kamera testlerine de tabi tutuluyor. Görmüş olduğunuz bu mühendis, kameranın flaş özelliğini test ediyor.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly12

Galaxy S5 aynı zamanda işitsel testlere de tabi tutuluyor. Bu odalarda mühendisler, çevredeki farklı sesler olduğunda telefonun ses kalitesini ölçümlüyorlar.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly14

Ses mühendisleri kulaklarında mikrofon bulunan mankenleri kullanarak görüşme kalitesini test ediyorlar. Aynı zamanda mankenin ağzına yerleştirdikleri hoparlör sayesinde telefonun hoparlör kalitesini de ölçebiliyorlar.

the-extreme-lengths-samsung-must-go-to-make-sure-your-galaxy-phone-works-perfectly15

Mühendisler, odaya yüksek desibellerde arka plan sesleri uygulayarak telefonun ne kadar dayanabileceğini test ediyorlar. Gerçekte, telefonlar bölgelere göre ayrılarak, bölgelerdeki aynı tarzdaki seslere göre test ediliyor. Yani Avrupa’ya satılacak telefonlar için farklı bir ayarlama yapılırken, Çin için başka bir ayarlama yapılıyor.

Kaynak:

rocketnews24.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!