TED konuşmacısı Molly Winter sürdürülebilirlik kavramına yeni bir boyut kazandırıyor

Daha iyi bir dünya için ne gerekli? Bu soruya hepimizin vereceği farklı cevaplar vardır muhakkak. Ancak son zamanlarda gündeme sıkça gelen iklim değişikliği ve dünya kaynaklarının sınırlılığı bizi sürdürülebilir çözümler aramaya yöneltiyor. Sürdürülebilirlik kavramı, daha eski bir kavram olan geri dönüşümü de içinde barındırıyor. Vikipedi’ye göre bilimindeki yeri biyolojik sistemlerin çeşitliliğinin ve üretkenliğinin devamlılığının sağlanması olarak ifade ediliyor.

Artık birçok yerde karşımıza çıkan sürdürülebilirlik kavramını her ne kadar enerji kaynakları ve gıda gibi temel konularla birlikte duymaya alışkın olsak da, aslında hayatımızın her alanını kapsıyor. Nitekim TED konuşmacısı Molly Winter da içme sularının nereden geldiğini ve tuvalet atıklarının nereye gittiğini sorgulamamızı sağlayarak, tam olarak bu noktaya dikkat çekiyor.

Winter’ın konuşmasında üzerinde durduğu kompost tuvalet sistemi, dışkıyı gübreye çevirebilme özelliğine sahip. Tuvaletlerinde bu sistemi kullanan, Oregon, Portland’dan bir aileyi örnek olarak gösteren Winter, her evde bu şekilde düzenekler kurulması gerektiğini ifade ediyor.

Bir diğer deyişle Winter’a göre; geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik kavramları, genellikle aklımıza kağıt, plastik gibi maddelerin tekrar kullanılabilmesini getirse de; dışkı ve idrarın geri dönüştürülmesi de aslında günümüzde sıra dışı bir örnek olmaktan çıkıyor. Sürdürülebilirlik ve daha iyi bir dünya hedefiyle ilgili bu ilginç konuşmanın tamamını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

The taboo secret to better health | Molly Winter

Kaynak:

ted.com

wikipedia.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!