TED konuşmacısı Esther Perel uzun süreli ilişkilerde tutkulu cinselliğin sırlarını açıklıyor

Uzun süreli ilişkilerde partnerlerden beklenen şey genellikle hem en iyi arkadaş, hem de cinsel partner olmaları. Ancak ilişki terapisti Esther Perel’in de savunduğu gibi kaliteli cinsellik, ihtiyaç duyduğumuz 2 şey üzerine kuruludur: Güven ve şaşırma. Dolayısıyla tutkuyu sürdürebilmek bu noktada hayli önemli. Peki bunu nasıl sağlarız?

Esther Perel, ilişkiler ve cinsellik konularında uzman bir psikoterapist. New York Times’ın ünlü seks terapisti Dr. Ruth Westheimer’dan sonra cinsellik konusunda en ezber bozan isim olarak tanımladığı Perel, Türkçeye “Tutsak Cinsellik” olarak çevrilen Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence isimli kitabın yazarı. 25 dilde yayımlanan bu eser, kendi alanında en çok satan kitap olma özelliği taşıyor. New York ve Columbia Üniversitelerinde öğretim üyeliği de yapan yazar, şimdiye kadar birçok televizyon programında ilişkiler ve cinselliğin ardındaki karmaşık bilimi anlatan açıklamalarda bulundu.

Perel’e göre uzun süreli ilişkilerde kaliteli ve tutkulu cinselliği devam ettirmek mümkün. Ancak bunun için spontane olmak gibi yaygınca söylenen mitler değil farklı yöntemler gerekli. Aşağıda yer verdiğimiz videoda, Perel’in konuyla ilgili açıklamalarını ve uzun süreli ilişkilerde tutkulu ve kaliteli cinselliği devam ettirmek için neler yapılabileceğini bulabilirsiniz. Ayrıca videoyu izlerken, dilerseniz seçeneklerden Türkçe alt yazıyı seçerek Türkçe izleyebilirsiniz.

The secret to desire in a long-term relationship | Esther Perel

Kaynak:

ted.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!