Tavuk Şinitzel Kaç Kalori?

Tavuk Şinitzel

(1 gr)
3
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 9.85 0.10
Protein (g) 15.85 0.16
Yağ (g) 18.88 0.19
Lif (g) 0.48 0.00
Kolesterol (mg) 125.71 1.26
Sodyum (mg) 121.13 1.21
Potasyum (mg) 212.73 2.13
Kalsiyum (mg) 34.12 0.34
Vitamin A (iu) 79.67 0.80
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 1.18 0.01

 

Tavuk şinitzel, az malzemeyle hazırlanabilen oldukça lezzetli bir yemektir. Genelde yanında patates kızartması ile servis edilen tavuk şinitzeli daha sağlıklı bir şekilde tüketmek ve alacağınız kaloriyi azaltmak için yanında salatayla yiyebilirsiniz.

Tavuk Şinitzel Besin Değeri

Tavuk şinitzel, yağda pişirildiğinde kalorisi yüksek bir öğün haline gelmektedir. Yağda pişirilen tavuk şinitzelin 100 gramının kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 272

Karbonhidrat: 9,85 g

Protein: 15,8 g

Yağ: 18,9 g

Tavuk şinitzelin hazırlandığı tavuk göğsü tek başına yağsız bir et olmakla birlikte şinitzel şeklinde pişirildiğinde kalorisi yüksek hale gelmektedir. Bu nedenle tavuk şinitzeli ölçülü bir şekilde tüketmeye özen göstermeli ya da fırında pişirerek tüketmelisiniz.

Tavuk Şinitzel Faydaları

Tavuk şinitzel, tavuk göğsünden yapılan bir yemek olduğu için yağda yapılmadığında harika bir yağsız protein kaynağıdır. Yani tavuk göğsü yediğinizde aldığınız kalorinin çoğu proteinden gelmektedir. Yeteri kadar protein tüketmek, kas kitlesinin korunması ve sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak açısından önemlidir. Tavuk göğsü, diğer protein kaynaklarına göre daha uygun fiyatlı bir kaynak olduğu için sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine tavuk göğsü ile yapacağınız yemekler eklemeniz önemlidir.

Tavuk göğsünün sağlık üzerindeki faydalarından bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Mineral ve vitaminler bakımından zengindir

Tavuk göğsü, mineraller ve vitaminler bakımından zengin olmasıyla sağlık üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır. B vitamini içeren tavuk göğsü, katarakt ve bazı cilt problemlerinin önlenmesinde faydalı olabileceği gibi bağışıklığı desteklemeye, sindirimi düzenlemeye ve kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olma gibi faydalar sunabilir.

Kas kitlesi oluşturmaya yardımcıdır

Protein, vücuttaki kas kitlesinin oluşturulmasına ve korunmasına yardımcıdır. Tavuk göğsü, protein bakımından zengin olduğu için kas kitlesi kazanmak istiyorsanız, tavuk göğsü ile hazırlanan yemekleri beslenme düzeninize dahil etmeniz gerekir. Bununla birlikte yaş ilerledikçe kas kitlesinde kayıplar olup kas güçsüzlüğü yaşandığı için kas geliştirme ile uğraşmıyor olsanız dahi beslenme düzeninizde yeteri kadar proteine yer vermelisiniz.

Kemikleri güçlendirir

Hayvansal proteinler bakımından zengin beslenmenin, kemik yoğunluğunu arttırdığı ve kemik kırılması riskini azalttığı düşünülmektedir. Protein, kalsiyuma yardımcı olarak kemiklerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle kemiklerinizin sağlıklı ve güçlü olmasını istiyorsanız, yeteri kadar protein tüketmeniz önemlidir.

İştahı kontrol altına almaya yardımcıdır

Protein, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olarak aşermeleri ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olmaktadır. Tavuk göğsü, protein bakımından zengin bir kaynaktır. Tavuk göğsü tüketip daha fazla protein aldığınızda kendinizi daha tok hissedebilir ve iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Serotonin ve melatonin üretimine katkıda bulunur

Tavuk göğsünde bulunan triptofan, protein sentezini düzenlemeye yardımcı bir esansiyel amino asittir. Triptofan aynı zamanda beynin serotonin sentezine de yardımcı olur. Vücutta yeteri kadar serotonin olmadığında depresyon görülebilir ya da hafızayla ilgili sorunlar yaşanabilir. Triptofan aynı zamanda uykuyla ilişkili olan melatonin üretimi bakımından da önemli bir hormondur.

Kolesterolü kontrol altına alır

Kırmızı et, kolesterol ve doymuş yağlar bakımından tavuk göğsüne göre daha zengindir. Bu nedenle kırmızı et yerine tavuk göğsü tüketerek yüksek kolesterol ve kalp rahatsızlıkları riskinizi azaltmanız mümkün olabilir.

 

Metabolizmayı destekler

Tavuk göğsünde bulunan B6 vitamini, metabolik hücresel reaksiyonları ve enzimleri desteklemeye yardımcı olur. Bu sayede kan damarlarının sağlığını desteklemek mümkün olabilir. Bu vitamin aynı zamanda enerji seviyelerinizi arttırarak ve metabolizmanızı destekleyerek daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Tavuk Şinitzel Tarifi

Tavuk şinitzel, az malzemeyle pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir yemektir. Tavuk şinitzel için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • 1 adet tavuk göğsü
  • 2 adet yumurta
  • Galeta unu
  • Sıvı yağ
  • Karabiber
  • Tuz

Tavuk şinitzel hazırlamak için öncelikle tavuk göğsünü bıçakla ya da döverek inceltmelisiniz. Ardından tuz ve karabiberle tatlandıracağınız tavuk göğsünü çırpılmış yumurtaya ve galeta ununa buladıktan sonra kızgın yağda kızartabilirsiniz.

Tavuk şinitzeli yağda pişirmek yerine daha sağlıklı bir şekilde fırında hazırlayabilirsiniz. Bunun için tavuk göğsünü yumurta ve sütü çırparak hazırladığınız karışıma batırabilir ve ardından galetaya buladıktan sonra önceden 200 dereceye ayarladığınız fırında 45 dakika kadar pişirebilirsiniz.

Tavuk Şinitzel Kilo Aldırır mı?

Tavuk şinitzel, yağda kızartılarak hazırlandığında doymuş yağ oranı yükseleceği için kilo aldırabilir. Bu nedenle kilosuna dikkat eden kişilerin tavuk şinitzeli kızartma olarak tüketmemeleri gerekir. Tavuk şinitzeli fırında hazırlayarak ve yanında ekmek ya da patates gibi yiyecekler tüketmeyerek diyete uygun hale getirebilirsiniz.

Yağda kızartılan tavuk şinitzel, kilosuna dikkat edenlerin yanı sıra kolesterol hastaları tarafından da tüketilmemelidir. Kolesterol hastalarının, doymuş yağ içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durmaları gerekeceği için tavuk şinitzel yemek isterlerse fırında pişirmeyi denemelidirler.

Tavuk Şinitzelin Zararları

Tavuk şinitzel, yağda kızartılarak hazırlandığında kolesterol hastaları tarafından tüketilmemelidir. Diyet yapan kişiler ise tavuk şinitzeli ölçülü bir şekilde tüketmeli ya da fırında pişirerek hazırlamalıdır.

Tavuk şinitzelin tek zararı kızartma olarak hazırlanmasından kaynaklanmamaktadır. Tavuk göğsünden hazırlanan bu yemek, tavuk etine alerjisi olan kişilerde istenmeyen etkilere yol açabilir. Hatta doğrudan tavuk eti alerjiniz olmasa dahi yumurtaya alerjiniz varsa tavuk etine de alerjik olabilirsiniz. Yumurta nedeniyle görülen tavuk eti alerjisi genelde çiğ ete temas edilmesiyle ve etin pişirerek tüketilmemesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tavuk göğsü, protein bakımından zengin olduğu için böbrek sorunları olan kişilerin tavuk şinitzeli büyük porsiyonlar şeklinde tüketmemeleri gerekir. Bu nedenle böbrek hastalığınız varsa tüketebileceğiniz protein kaynaklarını ve bunları ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Tavuk Eti Nasıl Saklanır?

Tavuk şinitzel gibi yemekler hazırlamak için aldığınız tavuk etini bir süre saklamanız gerekiyorsa dikkatli olmalısınız. Tavuk eti, kolay bozulabilen ve üzerinde bakteri üreyebilen bir yiyecek olduğu için öncelikle bu eti oda sıcaklığında iki saatten fazla bekletmemelisiniz. Oda sıcaklığında bekleyen et üzerinde zamanla bakteriler oluşmaya başlayacaktır. Bu nedenle her türlü eti buzdolabında muhafaza etmeye özen göstermelisiniz.

Tavuk etini buzdolabında saklamak için hava geçirmeyen bir kap ya da buzdolabı poşeti kullanmalısınız. Tavuk etini hava almayan bir kap içerisine koyduktan sonra buzdolabının en soğuk kısmı olan arkalara doğru yerleştirmelisiniz. Buzdolabının en sıcak kısmının ön taraflar olduğunu unutmayın.

Buzdolabına koyduğunuz tavuk eti maksimum iki gün kadar buzdolabında bekleyecektir. Bu nedenle tavuk etini buzdolabına ne zaman koyduğunuzu unutmamanız ve zamanında kullanmanız önemlidir.

Elinizdeki tavuk eti miktarı fazlaysa etleri buzlukta saklamayı da deneyebilirsiniz. Bunun için etleri buzdolabı poşetine koyup ardından hava almayan bir kaba yerleştirebilirsiniz. Bu sayede buz yanığının önüne geçebilir ve etlerin tatlarını korumalarını sağlayabilirsiniz. Tavukları kullanacağınız zaman ise yalnızca kullanacağınız kısmını çözdürmeye ve kalan kısmını dışarıda bekletmemeye dikkat edin.

Buzlukta dondurduğunuz etleri kullanmadan 24 saat önce buzluktan indirerek buzdolabına koyarak çözülmesini bekleyebilirsiniz. Bu kadar vaktiniz yoksa tavuk etini soğuk su içerisine koyabilir ve 30 dakikada bir suyu değiştirerek etin çözülmesini bekleyebilirsiniz. Bu yöntemle etin çözülmesi birkaç saati bulabilir. Son olarak etleri çözdürmek için mikrodalga fırın kullanmanız da mümkün. Ancak mikrodalga ile çözdürdüğünüz etleri hemen pişirmeye dikkat etmelisiniz.

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!