Tavuğun tadını yeniden tanımlayan lezzet formülleri

Kılıktan kılığa giren, farklı lezzetlerle uyumu yakalayan tavuk eti, birçoğumuz için sofraların vazgeçilmezi… Zengin bir protein kaynağı olan, lezzetinin yanı sıra doyuruculuğuyla da ön plana çıkan tavuk etinin yanına hemen hemen her şeyin yakıştığını söylemek mümkün. 7’den 70’e her yaşın sevgilisi olduğu da şüphesiz, çünkü herkesin damak tadına uygun bir tavuk mönüsü illaki vardır. Tavuk etinin sırrı ise nasıl lezzetlendirildiğinde; yani ‘marinasyonun’dadır.

Marinasyon, özellikle etlerin pişirilmeden önce özel bir karışımda dinlendirilmesidir. Baharatlar, yağlarla çeşnilendirilen marine etme işlemi sırasında et lezzet ve yumuşaklık kazanır. Dünyadaki çeşitli yemek kültürlerine göre tavuk etinin marinasyon işlemleri de türlü türlüdür. Asya mutfağında tatlı ekşi soslarla hazırlanır, örneğin; Hint mutfağında kırmızı biber ve acılı baharatlarla, Anadolu ve Ege mutfağında kekik, fesleğen gibi baharatlar ve kefir, yoğurt altı suyu ile çeşnilendirilir…

Tavuk, hazırlanan marinasyonun içerisinde ne kadar çok dinlenirse, tadı o kadar lezzetli ve yoğun olur. En az 2, en fazla 24 saat marine edilmesi önerilen tavuk etini pişirmeye geçmeden önce dikkat edilmesi gereken bir başka püf nokta, tuzu pişirme aşamasından önce eklememektir. Aksi halde, tavuk eti sertleşebilir, bu da yemekten alınan zevki düşürebilir. Gerisi ise tamamen damak zevkine kalır. Pişirme tekniği, neyin yanında sunulacağı, ana yemek mi yan yemek mi olacağı, tek başına mı yoksa başka tariflerle harmanlanarak mı hazırlanacağı gibi pek çok detay, hazırlayanın lezzet anlayışına göre şekillenir.

Tavuk etinin bu önemli sırrını bilen ve lezzetlerini ona göre şekillendiren Tavuk Dünyası, adeta matematik problemi çözer gibi kendi formülleriyle tavuk etini marine ederek lezzetine lezzet katar. Nasıl mı?

Matematik problemi çözer gibi

Tavuk Dünyası’nda ise çok mühim bir iştir, marinasyon. Özen ister, çaba ister, yaratıcı fikir ister… İçine giren malzemeler kaliteli olacak, taze olacak… Miktarı yerinde olacak. Formüller formüllerle çarpışır, özetle. Bir matematik formülü hesaplar gibi, sonunda en sihirli reçete bulunur. Tavuk Dünyası’nın çok özel tarifidir bu. Farkını anlamak için size en yakın Tavuk Dünyası’na gitmeniz, mönüden size en uygun tavuk yemeğini seçmeniz gerekir. Tavuk Dünyası Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından aldığı ilhamı sentezleyerek kendi formülleriyle geliştirdiği bu tariflerle tavuğa özgün bir yorum katmış, bunu da kanıtlamıştır.

Osmanlı sarayından anneanne mutfaklarına; Ege’den Güneydoğu’ya uzanan lezzet rotasından ilham alan Tavuk Dünyası’nın sırrını topraklarımıza özel baharatlar oluşturuyor. Yerinden ve en taze haliyle temin edilen baharatlar, her ürüne ayrı bir lezzet katarken Tavuk Dünyası’nın birbirinden farklı zengin mönüsü de böylece ortaya çıkıyor.

Tavuk Dünyası’nı lezzet farkıyla öne çıkaracak sırlarından bir diğeri de tavukların Türk damak tadına uygun şekilde derisiz ve kemiksiz halde hazırlanması…

Peki bu özel tariflerle hazırlanan yemekler neler diye merak ederseniz… Kaz Dağları’ndan Ege’ye, Bursa’dan Gaziantep’e uzanan lezzetleriyle Tavuk Dünyası’nın spesiyali tavuklarının bazılarını da sıralayalım:

  • Ege otlarının kokusu da tadı başkadır, Ege otlarının girdiği yemekler fark yaratır diyenler; yediği yemekte bu tadı, kokuyu arayanlar için Tavuk Dünyası mönüsünde şimdi Egelim var. Egelim’de tavuklar Ege otlarıyla hazırlanan özel bir karışımla marine ediliyor. Ege’ye özel lezzetlerden Kaya koruğu ve Şevket bostan ile hazırlanan özel sosu ile Egelim tabağı ortaya çıkıyor.
  • Bir başka lezzet Ali Nazik Tavuk ise Gaziantep mutfağından esintilerle hazırlanıyor. Közlenmiş patlıcanlar, süzme yoğurtla karışarak dip sos kıvamında tabağa yatırılıyor; üzerinde de şahane pişmiş tavuk lokumlarıyla sunuluyor.
  • Mönüdeki yöresel lezzetlerden biri de Kekiklim. Üstün Lezzet Ödüllü Kekiklim, çok özel bir tarif. Kaz Dağları kekiğiyle kaşar peynir ve krema karışımından oluşan enfes sosla hazırlanan bu tavuğu yerken Kaz Dağları’na gitmiş de derin bir nefes çekmiş hissi ile dolabilirsiniz.
  • Bir de Bursa’ya özel tatlardan ilham alan pek havalı, Kendini Beğenmiş Tavuk var. Özel sosla marine edilmiş tavuk parçaları, beğendi yatağının üzerinde servis ediliyor. Mönüdeki tüm tavuk yemekleri, doyurucu makarna ve taptaze yeşilliklerle hazırlanan salata ile servis ediliyor.
  • Tavuk Dünyası, baharatların yoğun kullanıldığı Hint mutfağından ilham alarak hazırladığı Bi Köri ve Acılı Bi Köri spesiyallerinde, körinin şifa dağıtan aromasını soğan ve mantarın eşsiz lezzetiyle buluşturuyor.
  • Anadolu mutfağının sevileni arpacık soğan ve taze mantarları Kaliforniya biberiyle buluşturan Şefin Tavası şefin gizli sosuyla damaklarda lezzet şöleni yaşatıyor. Enfes soslu makarna ve taze Akdeniz salatasıyla servis edilen şefin Tavası ayrıca evlerde en çok denenen Tavuk Dünyası lezzetlerinden bir tanesi.

Lezzetin sırrı

“Tarifi bizde saklı! Tavuk pişirmek özen ister, özgünlük ister… Soslarla, baharatlarla harmanlanmak ister… Tavuk Dünyası’nda marinasyon çok mühim bir iştir! Malzemeler, en kalitelisinden en tazesinde olacak… Ustanın elleri maharetli olacak! Ölçüsü kararında olacak!” Türkiye’nin ve dünyanın farklı mutfaklarından alınan ilhamla hazırlanan Tavuk Dünyası’nın spesiyali olan tavuk lezzetlerini yerken sırrın arkasında bu hikayenin olduğunu unutmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!