Tatlı yiyip tatlı konuşalım: İstanbulda mutlaka uğramanız gereken tatlıcılar

Canınız tatlı mı çekti? İmdadınıza yetişiyoruz…

Göreme Muhallebicisi

goreme-muhallebicisi-nisantasi_b_10843913

Sütlü tatlılar dendiğinde akla ilk gelenlerden biri Göreme Muhallebicisi. 1965 yılından beri kazandibisiyle, tavuk göğsüyle, sütlacıyla ağızları şenlendiriyor. Dondurmadan, şerbete, sütlüden çikolatalıya canınız ne çekerse bulabilirsiniz. Sabah kahvaltıları ve börekleri için de mutlaka Göreme’ye uğrayın. Pilav üstü tavuk ve tavuklu çorbasını da unutmayalım.

Adres: Feriköy Mh., Kurtuluş Cad. 60/B, 34377 Şişli/İstanbul

J’adore Chocolatier & Cafe

7-jadore-chocolate

Taksim’de Olivya Geçidi’nin hemen solunda kalan bu mekanda masa bulmak biraz zor. Kendisinin 5-6 masası ve tatlı bir ortamı var. J’adore için biraz sabırlı olmak lazım. Çikolataları oraların en ünlülerinden. Beatrice, tiramisu, çikolatalı pasta, meyveli cup en çok tercih edilenlerden.

Adres: Asmalı Mescit, İstiklal Cad./emir Nevruz Sok. No:22, 34430 Beyoğlu/Istanbul

Godiva

HK_Kln_Bay_Telford_Plaza_GODIVA_Chocolatier_a

Brüksel’de açılan ve ismini meşhur Lady Godiva’dan alan Belçika’nın ünlü çikolata mağazası Godiva, İstanbul’da birçok mağazaya sahip. Çikolataya batırılmış çilekleri, fondüsü, browniesi en meşhurlarından. Bir de frambuazlı, tarçınlı, beyaz çikolatalı sıcak çikolatası var.

Adres: İstinye, İstinye Bayırı Cad. İstinyepark Alışveriş Merkezi No:11 D:L350, 34460 Sarıyer/İstanbul

Savoy Pastanesi

savoypas

Bu mekanın açılışı çok eskilere, 1950 yılına dayanmakta. Cihangir’in klasikleşmiş kahvaltı evi diye bilinse de tatlılarının üstüne yoktur. Milföy pastasını, ay çöreğini, profiterolünü, vişneli tartını listenize ekleyin.

Adres: Cihangir, Sıraselviler Cd. No:91, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Baylan

Kup-Griye-Baylan-Pastanesi-03

Neredeyse 90 yıllık bir lezzet olan Baylan hem Kadıköy’de hem de Bebek’te bulunuyor. Tatlılarından ise en meşhurları; Kup Griye bir numara! Trif, Adisababa, Montebianco, Moncheri’yi sakın es geçmeyin. Baylan’a bi kaç hafta üst üste zaman ayırmalısınız.

Adres: Caferağa, Muvakkıthane Cd. No:19, 34710 Kadıköy/İstanbul

İnci Pastanesi

inci2

İnci’yi hepiniz duymuşsunuzdur. Buranın profiterolü hiç ağır değil, kreması da çikolatası da tam kıvamında. Bu lezzetin yanında ev yapımı limonata ya da çay içmenizi öneririz.. 1944 yılından bu yana kendini kanıtlamış bir mekan İnci.

Adres: Hüseyinağa, Mis Sk., 34435 Beyoğlu/İstanbul

Beyaz Fırın

BEYAZ-FIRIN-MAĞAZA-2

1800’lerden bugüne, iki asırlık hikayesi boyunca hiç değişmeyen bir heyecanla üretmeye devam etti Beyaz Fırın. Kadıköy’ün çocuk müdavimleri şimdinin anneanne, babaanne ve dedeleri oldu, ama alışkanlıkları hiç değişmedi. O zaman anne babalarının elinden tutup gelen çocuklar şimdi torunlarıyla Beyaz Fırın’a misafir oluyorlar.  Şimdilerde 4 şubesi olan bu harika yer, 5. yerini Etilere açmaya hazırlanıyor. Mutlaka yemeniz gereken tatlıları arasında tatlı kurabiyeleri, özel yapım çikolataları ve tekli pastaları meşhur.

Adres:  Caferağa Mah., Mühürdar Cd. No:23, 34714 Kadıköy/İstanbul

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!