Kış aylarında sağlıklı değiş-tokuşlar: Kalorili malzemelere alternatifler

Şerbetli tatlılar, çikolata soslu dondurmalar, bol şekerli çaylar… Günlük hayatımız farkına bile varmadan bol bol şeker tükettiğimiz yiyeceklerle dolu.

Ancak hepimiz şeker konusunda dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Dozundan fazla şeker şişkinliğe, insülin direncine ve genel sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kış aylarında yeni yıl heyecanının da verdiği mutlulukla kendimizi şekerli yiyecek ve içeceklere verebiliyoruz. Sizden sevdiğiniz şeylerden vazgeçmenizi istemiyoruz, yalnızca onları sağlıklı versiyonlarıyla değiştirerek bu dönemin keyfini çıkarabilirsiniz.

Different types of honey, lavender honey, orange blossom honey, rosemary honey, and beeswax combs

 

Kremalı ve şekerli içecekleri protein ve probiyoti dolu smoothielere çevirebilirsiniz.

Eğer bu dönemde bol köpüklü bir Eggnog gibi tatil içeceği yapmayı düşünüyorsanız vanilyalı kefiri tercih edebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler sadece biraz vanilya aroması, kefir, tarçın ve muskat!

Tartlarınızın üzerini kendiniz hazırlayabilir, şeker ihtiyacını ise meyvelerle karşılayabilirsiniz.

Kendi crumble’ınızı yapmak için badem unu, yulaf, hindistan cevizi yağı ve bal kullanabilirsiniz. Meyveler için ise alternatifler sonsuz; elma, armut, orman meyveleri bizim en çok tercih ettiklerimizden birkaç tanesi.

Mayonezden ve kremadan vazgeçmenin zamanı geldi!

Kremalı soslar, dipler ve mayonezli salata sosları? Tüm bunları yoğurt ile değiştirebileceğini biliyor muydunuz? Biraz zeytinyağı, tuz ve sarımsakla kimse farkı anlayamayacak aksine sağlıklı versiyonlarına bayılacaklar!

Kendi Pumpkin Spice Latte’nizi kendiniz yapın. pumpkin-pie-yogurt-bowl-2

Canınız senenin sadece 2 ayı satışa sunulan Pumpkin Spice Latte mi çekti? Kolay var! Kendi lattenizi gerçek balkabağı, bal ve badem sütünden yapabilirsiniz. Hem de gönül rahatlığıyla içinde neler olduğunu bilerek!

Heryerde Balkabaklı Tart olsun diyenlere!

Pumkin Spice Latte sizi kesmedi mi? Yoğurdunuzun içine biraz balkabağı püresi, biraz tarçın biraz da muskat koyup üzerini balla tatlandırın. Balkabağı çekirdekleri ve pekan cevizi ile süsleyip tatlı krizinizi yalancı balkabaklı tart bastırın!

Yemeklere biraz taze sebze sıkıştıralım.

Örneğin patates püresi yapıyorsanız araya biraz karnabahar atabilir ya da fırın makarnanızı kıyma yerine patlıcan ile yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra keklerin içine tatlı patates püresi ekleyebilirsiniz.

Pay yaptığınız zaman üzerini süsleme konusunda sağlıklı malzemelerle yaratıcı olun!

Dondurma ya da krema yerine tatlılarınızın üzerine vanilya ile karıştırılmış süzme yoğurt ya da hazır meyveli yoğurtlardan kullanabilirsiniz.

Kaynak:

mindbodygreen.com

foodnetwork.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!