Tatil planı yapmadan önce kendinize sormanız gereken 5 önemli soru

Okullar açıldı ve havalar da yavaş yavaş soğumaya başladı. Ancak yine de tatil planlarını düşünmek için çok erken sayılmaz. Aşağıdaki soruları şimdiden kendinize sorarak, tatil planınızı düşünmeye başlarsanız, tatil yapacağınız zaman daha az zaman kaybetmiş olursunuz.

Tatil planı yapmadan önce kendinize sormanız gereken 5 önemli soru
Tatil planlarını erkenden yapmaya başlamak iyi bir düşünce olabilir

1. Güneşli bir yere mi gitmek istiyorsunuz yoksa karlı bir yere mi?

Mükemmel tatilinizi hayal ettiğiniz zaman ateş başında sıcak çikolata içtiğinizi mi düşlüyorsunuz yoksa sıcacık bir plajda uzandığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu ikisinden birisine şimdiden karar verirseniz, yılbaşı tatili için rezervasyon yapacağınız zaman seçeneklerinizi azaltmış olursunuz.

2. Kendi arabanızla mı yoksa uçakla mı gitmek istiyorsunuz?

Ulaşımın farklı seçeneklerinin avantajları ve dezavantajları vardır. Mesela kışın yapılan yolculuklarda, her ulaşım şeklinde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Uçağınız rötar yapabilir ya da yollar kapalı olabilir. Ancak buna rağmen araba sürmeyi tercih ederseniz, farklı alternatiflere uyum sağlama konusunda daha esnek hareket edebilirsiniz. Bunun yanında tatil sezonlarında kendi arabanızla seyahate çıkmak, diğer ulaşım olanaklarına göre daha hesaplı olabilir.

Eğer seyahatinizi yaşadığınız yerden çok uzakta planlıyorsanız, uçakla gitme tabii ki en iyi seçeneğiniz olacaktır. Buna karar vermeniz halinde, rezervasyonlarınızı da uçuş saatlerine gre yapmanız gerekecektir.

3. Otelde mi kalacaksınız yoksa arkadaş ya da akrabalarınızın yanında mı?

Nereye gideceğinize karar verdikten sonra sıra nerede kalacağınız sorusuna gelecektir. Eğer planladığınız tatil yerinde arkadaşlarınız ya da akrabalarınızda birileri varsa, onların yanında kalmayı tercih edebilrisiniz. Ancak yine de tıpkı otellere rezervasyon yapar gibi, gideceğiniz eve erkenden haber vermeniz iyi olacaktır. Sizin kalmayı düşündüğüz zamanda, misafir odasınd abaşkalarıyla karşılaşmak istemezsiniz. Tabii otel seçeneğini düşünüyorsanız daha detaylı bir araştırma yapmanız da gerekecektir.

4. Çocuklarınız nasıl bir tatil yapmak istiyor?

Tatil planı yapmadan önce kendinize sormanız gereken 5 önemli soru
Çocukların tatil tercihlerine dikkat etmek gerekebilir

Tatil planı yapmadan önce çocuklarınızın da fikrini almak son derece doğru bir davranış olacaktır. Sıcak bir yer i istiyorlar, yoksa soğuk bir yerde kış tatili mi? Yoksa hepsinden farklı olarak daha macera ağırlıklı tatillerde mi mutlu oluyorlar? Ailecek çıkılacak tatillerde, kararların hep birlikte verilmesi herkesi daha da mutlu edecektir.

5. Gerçekten tatil yapmak istiyor musunuz?

Son soru belki de en önemli soru olabilir. Gerçekten tatil sezonunun bütün stresini çekmek istiyor musunuz? Mesela yılbaşı tatilinde evde kalıp, daha sakin bir zamanda yolculuğa çıkmak isteyebilirsiniz. Bunu da gözden geçirdikten sonra, seyahatinizi nasıl ve nerede geçirceğinize kara vererek en doğru adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak:
Huffingtonpost

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!