Seyahat lüks değil ihtiyaçtır: Tatil için para biriktirmenin kolay yolları

Yaz ayları gelmeye başlayıp da iş yerinde herkes tatil planlarını sıraladığında, hepimizin aklında aynı soru beliriyor: Tatil parasını nereden bulacağım?

İstediğiniz gibi bir tatil yapmak istiyorsanız ve geliriniz kısıtlıysa, bu durumda önceden planlama yapmanız gerekir. Ancak tatil için kenara ayırdığınız parayı, tatil sezonu öncesinde yeni bir elbiseye, bir akşam dışarı çıktığınızda veya farkında olmadan harcamak da sık sık karşılaşılan bir durum.

Tatil için para biriktirmenin kolay yolları

Bu yüzden tatil için para biriktirmek istiyorsanız işleri daha sıkı takip etmeli ve daha fazla ciddiye almalısınız. İşte tatil için para biriktirmenize yardımcı olacak yöntemler:

1. Mobil uygulamalardan faydalanın

Bazı mobil uygulamalar, sizin seçtiğiniz bir hesaptan düzenli olarak düşük meblağlarda tatil hesabınıza para aktarabiliyor. Böylelikle zorlanmadan ve farkında olmadan tatil için birikim yapabilirsiniz.

2. Tatil hesabı açın ve her ay bu hesaba para yatırın

İşi mobil uygulamalara bırakmak yerine her ay kendiniz de tatil hesabı açık buraya para yatırabilirsiniz. Burada önemli olan bunu düzenli olarak yapabilmek ve tatil için ayırdığını parayla, kendi harcamalarınız için ayırdığınız paranın karışmamasını sağlamak.

3. Tatil için ihtiyacınız olan kıyafet ve ekipmanları satın almak yerine ödünç alın

Tatil planı yaparken, kıyafet ve ekipman ihtiyacınızı da düşündüğünüzde istediğiniz tatilin masrafı birden artabiliyor. Bunu azaltmak veya önlemek için bazı şeyleri satın almak yerine ödünç alabilirsiniz veya kiralayabilirsiniz.

4. Dışarıda daha az yemek yiyin

Eğer fark etmeden yaptığınız harcamaları azaltmak istiyorsanız, işe dışarıda yediğiniz yemeklerden veya içtiğiniz içeceklerden başlayabilirsiniz. Gün içinde birçoğumuz kahve, atıştırmalık, yemek derken fark etmeden para harcıyoruz. Dışarıda daha az yemek yiyerek, tatil için daha fazla para ayırabilirsiniz.

5. Tatil için gelir yaratın

Tatile giderken evinizi, arabanızı kiraya verebilir, böylelikle bir sonraki tatiller için kendinize kaynak oluşturabilirsiniz. Ya da kendinize ufak da olsa bir ek iş bulabilir ve bu ek işin gelirini sadece tatil için ayırabilirsiniz.

Tatil için para biriktirmenin kolay yolları

6. Mil biriktirin ve millerinizi akıllıca kullanın

Kredi kartları, havayolu şirketlerinin sadakat programları ile mil toplayabilir, daha sonra bu milleri harcayabilirsiniz. Millerinizi harcarken biraz daha akıllıca davranıp kampanyaları takip ederseniz, ulaşım masraflarınızda ciddi bir düşüş yaratmış olursunuz.

7. Tatil masraflarınızı önceliklendirin

Tatile çıkmayı mı daha çok seviyorsunuz, kendinize yeni bir ayakkabı almayı mı? Eğer her şeyi aynı anda yapamıyorsanız, önceliklerinizi belirlemelisiniz. Tatil sizin önceliğinizse, bunu bütçenizde de öncelikli hale getirmelisiniz.

 

Kaynaklar:
Self.com
Lifehacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!