Tasarımda renkli çizgilerin eli: DOA

Keskin çizgileri yumuşatan, sakin hikayeleri renklendiren tasarımcı DOA, illüstrasyonları ile her an sizi gülümsetebilecek tasarımlar yapıyor. Hele ki yanlışlıkla bir Frida, Marlyn Monroe, Elvis, Charlie Chaplin hayranı, eski Türk filmleri sevdalısı ya da karikatür fanıysanız DOA’yı daha yakından tanımak için can atacaksınız demektir.

10458394_636988019719681_875458391892880287_n

Kimdir DOA? İksiri nerde saklıdır?

DOA adlarımın ve soyadımın baş harflerinden oluşuyor, zamanında çok sevdiğim bir arkadaşım bu ismi bulmuştu, bana sürekli Doa diyordu, ben de neden olmasın dedim ve markamda bu ismi kullanmaya başladım. Adımın Doğa olduğunu düşünenler var ama bundan da bir rahatsızlık duymuyorum 🙂 “Benim ürünlerim diğerlerinden farklı” diye bir cümle kuramam, bu bana çok egoist gelir çünkü. Ama güzel olmaları için elimden geleni yapıyorum tabii ki. Üretime geçmeden önce çok düşünüyorum ama çok fazla.

birinci soru

Tasarım yapmaya nasıl başladınız?

Çizime Leman Paf Takım ile başladım; Gırgır, Şizofren, Futuristika, Cosmotürk, Draje Dergi, Yeni Harman, İzafi, Yalnızlar Mektebi, Natama diye devam etti. Bu dergilerde çizimlerim yayımlandı. Bildiğin Joyce kitabının resimlemesini yaptım. İş dışında oyalanmayı, aklımı meşgul etmeyi çok seviyorum. Sanırım bu yüzdendi kendim için tasarım ayakkabılar, çizimler yapmaya başlamıştım. Yaptıklarım çok beğenildi ve siparişler almaya başladım ve ne olduğunu anlamadan kendimi bu işi de yaparken buldum. Sonra gördüm ki çok da severek yapıyorum, iş dışında ikinci bir iş edinip freelance olarak çalışmaya başladım.

ikinci soru

İyi bir gün sizin için nasıl başlar? Gün içinde en büyük motivasyon kaynağınız nedir?

İyi bir gün benim için kahve ve müzikle başlar. Bu ikisi varsa tüm dertlerimi unutabiliyorum. Dikkati çok çabuk dağılan biri olduğum için motivasyonumu sürekliliğe dönüştüremesem de masa başına oturduğum zamanlar kendimden en iyi verimi almak için elimden geleni yapıyorum. Müziksiz çalışamıyorum ve genelde beni derinden etkileyen müzikleri dinlemeyi tercih ediyorum. Öylesine arkada bir müzik olsun mantığı ile çalışamıyorum. “Bir işe başladım mı asla onu bitirmeden masadan kalkmam” gibi bir cümle de kuramıyorum mesela. Ara vermemem gerektiği zamanlarda da işimin yanında mutlaka başka bir şey daha yapmam gerek; müzik listesini değiştirmek, kahve yapmak gibi. Sanırım dikkatsizlik dikkatimi toplayan bir şey.

ucuncu soru

Sizin için bir tasarım nasıl olmalıdır? Yurtdışında beslendiğiniz kaynaklar nelerdir? 

Sınırlara karşı gelmelidir. Köylü Ekrem’in de dediği gibi: Sanatta bir pencereyi dört köşe yapamazsınız. Bu, sınırları kabul etmektir.  İllustrator ve çizer olarak sevdiğim ve takip ettiğim sanatçılar: Ayşen Baloğlu, Zerrin Tekindor, Hümeyra, Selçuk Demirel, Levent Gönenç, Behiç Ak. Dünyadan: Frida Kahlo, Saul Steinberg. Tasarım trendi olarak da Alexa Chung diyebilirim.

Geleceğe dair sizi heyecanlandıran projeleriniz neler? 

Atölyem olsun istiyorum ve burada hem kendi tasarımlarımı üretmek hem de çocuk kitapları resimlemek istiyorum. Bir de çok fazla çiçek ekmek istiyorum. Umarım olur.

besinci soru

DOA’nın tüm tasarımlarını www.shopthedesign.com/doa-design adresinde bulabilirsiniz.

Shopthedesign.com
Farklılıklardan ilham alan 150’den fazla tasarımcının adresi Shopthedesign.com, binlerce limitli ürünü sizin için keşfedip bir araya getiriyor. Özel tasarım arayanların adresi, tasarımcıların ilhamlarını ve ... Devam