Tartıları kabusunuz olmaktan çıkaracak 6 altın kural

Sımsıcak yaz günleri kapıya dayandığı, havuz başı ya da kumsal keyfi için ufaktan planların yapılmaya başlandığı şu günlerde siz de kışın aldığı kiloları vermeye çalışıp güzel bir vücuda sahip olmaya çalışanlardan mısınız?

İdeal olanı tüm yıl boyunca sağlıklı bir kiloda kalmak elbette. Ancak kış aylarında ister istemez daha az hareket ediyor, iş dışında kolay kolay evden çıkmıyor, kapalı mekânlardan dışarı adımımızı atmıyor, geleneksel lezzetleri daha fazla tüketiyoruz. İçimiz ısınsın diye koyduğumuz sıcak bir bardak çayın yanına “Bir taneden bir şey olmaz canım!” dediğimiz kekler, çörekler eşlik edip duruyor. Ya da itiraf edelim ki kat kat giydiğimiz kalın kazakların, montların nasıl olsa koca bir yağ tabakası haline dönüşen göbekleri, kalçaları bir nebze sakladığına inanarak gelen kiloları pek de ciddiye almıyoruz.

Peki, kilo vermenin en etkili ve mantıklı yolu nedir? Uplifers olarak bu soruyu merak ettik ve “Bırakın tartılar sizden korksun!” diyerek kilo vermenin altın kurallarını sizler için sıraladık:

• Yaptığınız egzersizin ne olduğuna takılmayın

kilo ver

İspanya’da geçtiğimiz ay yürütülen Uygulamalı Fizyoloji Dergisi’nde yer alan yeni bir araştırmaya göre, düşünülenlerin aksine, düzenli olarak herhangi bir fiziksel aktivitede bulunduğunuz takdirde nasıl bir egzersiz uyguladığınız o kadar da önemli değil.

• Farklı egzersizleri bir araya getirin

Aerobik mi, direnç egzersizleri mi? Yoksa vücut çalışmak mı? Hangisi daha etkilidir diye düşünmeyin. Yine aynı çalışmanın sonuçlarına göre düşük kalorili öğünlerin yanı sıra farklı egzersiz türlerinden oluşan bir kombinasyon oluşturup uygulamak kilo kaybetmekte ve vücut yapısını korumakta fark yaratıyor.

• Güç artırıcı antrenmanları ihmal etmeyin

Bisiklete binmek ya da jogging gibi aerobik egzersizler aşırı kilolu ya da obez insanlar için oldukça zorlayıcı olabilir. Eğer herhangi bir nedenden ötürü aerobik hareketleri yapmakta zorlanıyorsanız, güç artırıcı antrenmanların yağsız kasları artırdığını ve metabolizmayı güçlendirdiğini unutmayın.

• Dengeli beslenin ve aldığınız kalorilere dikkat edin

kilo ver 3

Sofranızda her türlü besine yer verin. Ayrıca, bilimsel yazılarıyla tanınan yazar Gary Taubes’in de belirttiği üzere bir tür şeker olan fruktozdan gelecek kalorileri göz ardı etmeyin. Fruktoz insülin seviyesini etkiler, insülin ise yağ birikimine yol açar. Fruktozun bir kısmı ise, karaciğerin yağlanmasına neden olabilir.

• Hareket edin

TV’nin karşısında koltuğa çuval gibi yığılıp kalmayın. İster yürüyüş yapın, ister bisiklete binin. En basitinden asansör yerine merdivenleri kullanın. Yeter ki hareket edin!

• Haftalık egzersiz programı hazırlayın

kilo ver 2

Haftanın çoğu günü yaklaşık 30-60 dakikanızı aerobik egzersizlere ayırın. Haftada 2-3 kez ise ağırlık kaldırın ve güç artırıcı antrenmanlar yapın.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!