Tarot falı 101: Tarot nedir, ne işe yarar? Kolay tarot falı nasıl bakılır?

Çoğu insan gibi siz de tarot kartlarına muhtemelen aşinasınızdır. Peki tarot falı ne anlama geliyor, biliyor musunuz? Gizemli havasıyla dikkat çeken tarot kartları yüzyıllardır eğlence, kehanet ve kendini gerçekleştirme gibi amaçlarla kullanılıyor. Kökleri erken Rönenans’a dayanan tarot, bugüne dek pek çok değişiklik geçirdi. Günümüzde standart hale gelen tarot destesi ise 1910’da Pamela Colman Smith tarafından resmedildi.

Tarot destesi, tıpkı bir iskambil destesine benzer yapıya sahip 78 adet karttan oluşur. Onu iskambil kartlarından ayıran şey, ruhun evrimindeki değişimleri temsil eden 22 Büyük Arkana kartı içermesidir. 56 Küçük Arkana, insan deneyiminden gelen evrensel duyguları, eylemleri ve durumları temsil eder. Böylece doğru soruları sorduğumuzda hayatımızın neresinde olduğumuza, hangi enerjilerle uğraştığımıza dair yeni bir bakış açısı kazanabilir ve nasıl ilerleyeceğimiz konusunda rehberlik alabiliriz. Eğer siz de tarot falı nedir, tarot falı ne işe yarar, tarot falı neyi gösterir, tarot falı nasıl bakılır merak ediyorsanız tüm bu sorulara yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

Tarot falı nedir?

Tarot şaşırtıcı bir şekilde, nispeten modern bir zanaat. Tarot destelerinin kökeni 1400’lere kadar uzanıyor olsa da resimli kartlar başlangıçta gelecek tahmininden ziyade oyunlar için kullanılıyordu. Oyun kartlarının kullanımı yoluyla falcılık, aslında Fransız okültist Jean-Baptiste Alliette’in (takma adı Etteilla) soyadının ters çevrilmesiyle bilinir.

Sonraki yüzyılda mistikler ve filozoflar tarotun rolünü genişletmeye devam ettiler. 1890’ların sonlarında, Londra merkezli birkaç okültist Altın Şafak Hermetik Cemiyeti’ni kurdu. Kuruma bağlı kişiler; kendilerini felsefi, manevi ve fiziksel gelişime adamış ve kendi öğretim kurumlarında ökült bilimlerin prensiplerini, doğuya özgü çeşitli büyüleri ve doğu felsefesini öğrenmekteydi. Grubun kurucularından ikisi, karı koca MacGregor ve Moina Maters, tarotun sembolik gücünü ayrıntılı olarak anlatan “Kitap T” başlıklı bir el kitabı yazdı.

1909’da ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi Arthur Edward Waite ve Pamela Colman Smith bir tarot destesi tasarladı ve yayınladı. Bu zamansız deste genellikle Rider-Waite destesi olarak bilinir; hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için hala en popüler tarot çeşididir.

Tarot kartları anlamları

Tarot falı nasıl bakılır anlamak için tarot kartlarını tanımakta fayda var. Tarot destesinin 78 adet karttan oluştuğunu söyledik. Bu kartlar Büyük ve Küçük Arkana olmak üzere ikiye ayrılır.

Herhangi bir sihirli uygulama (tarot, astroloji vb.) Hermetik aksiyom yani “yukarıda olduğu gibi, aşağıda da” felsefesi üzerine kuruludur. Buna göre, tüm evren bir tarot destesinde bulunur ve her kart bir kişiyi, yeri veya olayı temsil eder. Bu semboller hem daha büyük sırları ifade eden Büyük Arkana kartlarında hem de daha küçük sırları ifade eden Küçük Arkana kartlarında tasvir edilmiştir.

Büyük Arkana kartları anıtsal, çığır açan etkilerdir. Yolculuklarımızı noktalar ve her biri güçlü bir mesaj olarak tek başına durur, döngülerin başlangıçlarını veya sonlarını tanımlayan yaşamı değiştiren hareketleri temsil ederler. Bu dinamik kartlar, belirgin dönüşüm anlarına işaret eder. Kartlar, yaşam boyunca daha büyük yolculuğumuzdaki istasyonları temsil edecek şekilde numaralandırılmıştır; kronolojik sıraları zamanın geçişini ortaya koyar.

Küçük Arkana kartları ise günlük meseleleri yansıtır. Bu kartlar dans etmek, içmek, uyumak veya kavga etmek gibi sıradan faaliyetlerde bulunan sıradan insanları gösterir. İnsan davranışları tarafından tetiklenen ve geçici olabilecek veya yalnızca küçük bir etkiye sahip olabilecek yumuşak geçişler sırasında ortaya çıkan eylemi önerirler.

Tarot falı ne işe yarar?

Büyük ve Küçük Arkana kartları birlikte kapsamlı bir resimsel dil oluşturur. Aradığımız tüm cevapların, her kartın bir kişiyi, durumu veya olası sonucu gösterdiği destede doğuştan var olduğunu hatırlamak önemlidir. Tarotla ilgili gizli bulmacalar veya gizli ajandalar olmadığından, anlamı ayırt etme yeteneği kendi anlatı yorumunuzda yatar. Bu yüzden tarot falı bakacak kişi sadece kartlardan değil sezgilerinden de yararlanır. Onun yorumu da fal üzerinde ciddi etkiye sahiptir.

Herhangi bir tarot okumasından önce, destenin karıştırıldığından (veya “temizlendiğinden”) emin olmak gerekir. Tarot falı sırasında sorunuzu görselleştirerek kartların fizikselliğini elinizde hissedin. Kartları başka bir kişi için okuyorsanız bu düşünceli anı, onların durumunun kökenine inmek ve onlar için özel sorular formüle etmenize yardımcı olmak için kullanın. Bunun için istediğiniz sürede bekleyebilirsiniz. Manevi boyutlar arasındaki yolu açtığı düşünüldüğü için desteyi temizlemek tarot kartlarını okumada kritik bir ilk adım. Hazır olduğunuzda, kartları üçe bölün ve desteyi yüzü aşağı bakacak şekilde yeniden düzenleyin. En sevdiğiniz kumaşın üzerinde fal için kartları çekmeye hazırlanın.

Tarot falı çeşitleri

Tarot falının çeşidine göre fal bakma türü de değişebilir. Farklı tarot uygulamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Tarot falı aşk açılımı

Tarot kartları ile aşk açılımı için 6-7 adet kart masaya açılır. Bu kartlar, fal baktıran kişinin numaralara göre sırasıyla kendisini, ilişkisine bakışını, partnerini, partnerinin ilişkiye bakışını, çiftin ortak özelliklerini, ilişkiyi bir arada tutan gücü, ilişkinin zayıf yönlerini ve ilişkinin ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaya yöneliktir.

2. Tek kart tarot falı

Tarot falı genellikle birden fazla kartla bakılır, çünkü her bir kart size farklı bilgiler verir. Ancak kişinin kararsız kaldığı durumlarda tek kart açılımı yapılabilir. Yani tek kart tarot falı, sadece bir cevap almak için açılır. Bunun için kartlar karıştırılır ve cevap aranan soru üzerine düşünülür. Ardından seçilen kart, beklenen cevabı verir.

3. Tarot tek kart aşk falı

Adından da tahmin edeceğiniz gibi bu tarot falı türü, tek kartla bakılır. Cevabı “Evet” veya “Hayır” olan net bir soru sorulur ve seçilen kart cevabı verir. Karar verilmesi gereken aşk konuları için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

4. 3 kart tarot falı

Buna göre kartlardan biri geçmişi, biri şimdiyi ve diğeri de geleceği temsil eder. Fal için üç kart seçilir ve kartların geldiği anlamlar seçim sırasına göre değişir. Üç kart tarot falı, şu an içinde bulunulan durumu anlamak için kullanılır.

5. Evet hayır tarot falı

Bu fal türü ise acilen cevap alınması gereken bir amaçla bakılır. Sorulan soruya net bir cevap verir. Tek kart açılımı ile yapılır. Seçilen kartın anlamı, “Evet” veya “Hayır” şeklinde yorumlanır. Bazen karttan “Belki” yanıtı da alınabilir.

Tarot falı neyi gösterir?

Tarot falının, bakıldığı amaca göre geçmişi, şu anı ve geleceği gösterdiğine inanılır. Bundan da ziyade seçilen kartların yorumları yaşama bakışınıza yön verebilir. Eğer tarot falı sizin de ilginizi çekiyorsa başlamadan önce şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Bir tarot destesi aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, kartları öğrenmek. Ancak sayıca fazla oldukları için anlamları öğrenmek, gözünüzü korkutabilir. Öğrenmeye kararlıysanız her gün sadece bir kart seçin ve gün boyu o kart üzerine düşünün. Bu sayede tüm kartları daha derinden tanımış olursunuz.
 • Sezgilerinize güvenin ve daha fazla odaklanın. Çünkü sezgiler bir tarot okumasının önemli bir parçası. Tarot falını özel kılan da bu; birinin ne hissettiğini, düşündüğünü veya içinden geçeni hissedebilmek.
 • Tarot okumalarınızı geliştirmek için enerjisine inandığınız bir ortam yaratın. Örneğin adaçayı ve mum yakmak iyi bir fikir olabilir.
 • Sabırlı olun ve kartların anlamlarını keşfedin. Mesela korku filmlerinden de aşina olduğumuz “ölüm kartı” aslında o kadar da korkutucu değil. Daha çok ölüm ve değişim korkusunu temsil ediyor. Değişim ise gerçekten de çoğu zaman yaşamımız için olumlu şeyler ifade eder.

7 kolay adımda tarot falı bak

Tarot falı, geçmiş ve şu andan yola çıkarak, geleceğe dair öngörüler veren bir fal çeşididir. Yalnızca kendimizi anlamamıza değil, dünyaya ve başkalarına bakışımızı da derinleştirir. Eğer tarot falına yeni ilgi durmaya başladıysanız, kolay tarot açılımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Tarot kartlarını okumayı öğrenmenin ilk adımı, size hitap eden desteyi seçmekten geçer. İşe, pek çok farklı deste arasından sizi çeken desteyi seçmekle başlayabilirsiniz. Böylelikle kartların enerjisiyle daha kolay bağlantı kurabilir ve kartların mesajlarını daha iyi anlayabilirsiniz.
 2. Tarot falı bakmak için önemli bir diğer konu, farlı zihninizin boş ve temiz olduğu bir anda açmanızdır. Bu, üzerine fal açmak istediğiniz bir konu hakkında zorlanırken fal açmamanız gerektiği anlamına gelmez; ancak enerjiniz başka bir şey tarafından tüketilirken, kendinizi kartlara vermeniz ve doğru bir okuma yapmanız daha zor olacaktır. Dilerseniz tarot falı bakmaya başlamadan önce merkezinize dönebilmek için meditasyon ya da bilinçli nefes egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.
 3. Fal açmaya başlarken kafanızdaki soruları bir sıraya koyun. Dilerseniz aynı konudaki özelindeki sorularınızı, daha geniş kapsamlı bir soru haline de getirebilirsiniz. Böylelikle kartları yönlendirmek yerine, tarotun size nalattığı hikayeye daha objektif bir şekilde kulak verebilirsiniz. Sorularınızı sorarken “İlişkimiz nereye gidiyor?” ya da “Bu iş benim için uygun mu?” gibi daha açık uçlu sorular sorabilirsiniz. Yalnızca bilmek istediğiniz şeyi ve neden bilmek istediğinizi düşünün.
 4. Sorularınızı hazırlarken, kartları karıştırmaya başlayın. Bu esnada gözlerinizi kapatıp cevabını aradığınız sorulara odaklanın. Dilerseniz kartları karıştırırken içinizden sorunuzu tekrarlayabilir; hazır hissettiğinizde de karıştırmayı bırakıp kartları seçmeye başlayabilirsiniz. Fal boyunca aynı soruyu yalnızca bir kez sorun ve aldığınız cevap istediğiniz gibi olmazsa aynı soruyu tekrarlamayın.
 5. Farklı tarot açılımı yöntemleri olsa da; başlangıç aşamasında en ideal açılım, geçmiş, şimdi ve geleceğin yer aldığı 3 kart açılımı yöntemidir. Her kategori için 3 kart seçebilir; geçmişiniz, şu anki durumunuz ve gelecek hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Alternatif bir yöntem olarak evet-hayır sorularını soracağınız tek kart tarot açılımı yöntemini de deneyebilirsiniz.
 6. Kendiniz için yaptığınız tüm tarot açılımlarını bir araya getirmek için dilerseniz bir tarot günlüğü tutabilirsiniz. Böylelikle geçmişe dönük olarak açılımlarınızı da kontrol edebilirsiniz.
 7. Son adım olarak; tarot falı okumayı öğrenmek kadar önemli bir aşama da, tarot kartlarınızın bakımını yapmaktan geçiyor. Her okumadan önce ve sonra tarot kartlarınızı kuvars kristali ya da lavanta kullanarak temizleyebilirsiniz. Yeni ay ve dolunay dönemlerinde kartlarınızı, arınmaları için ay ışığının altında bırakabilirsiniz. Dilerseniz ekinoks dönemlerinde de ayrı bir arındırma ritüeli uygulayabilirsiniz.

 

Tarot falı ilginizi çektiyse tarot kartlarını incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!