Tarihe geçen en ünlü 10 gelinlik

gelinlikler
Tarihteki ünlü gelinlikler

Bazı gelinlikler, onlar taşıyan kadınlar gibi ikonik seviyeye erişip tarihe geçerler.  Gelinlik konusunda en ilgisiz olanlarımız bile bu gelinlikleri az çok hatırlar. Hatta bazı gelinlikler o kadar ikonik olur ki benzerleri, taklitleri moda olur.

Uplifers okurları için bu hafta, tarihten favori ikonik gelinlikleri  derledim;

1. Audrey Hepburn

audrey

Bilek hizasında biten ve çok zarif bu gelinlik tam Audrey’nin fiziğine göre. Ayrıca bilek hizasında biten (“tea length”) ve ayakkabıların gözüktüğü genlinlik tasarımların da önünü açtı.

2. Jackie Kennedy

PX 81-32:61  Wedding Portrait Of Jacqueline Bouvier

Ben bu kadının sade ama şık, aynı anda da zamansız olan tarzını çok beğeniyorum. Ancak konu gelinlik olunca hem saten hem dantel duvak hem desen hem tül hem de kocaman bir çiçek çok fazla gelmiş. Jackie O’ya bir konuda hakkını vermek gerek ama; o kocaman gelinliğin içerisinde ince vücudu ile çok zarif duruyor. Ayrıca saç ve makyajda abartıya kaçmamış.

En güzel aksesuarı? Kesinlikle John F Kennedy!

3. Grace Kelly

grace-kelly-bride-final

Monaco Prensesi’nin giyeceği gelinlik tasarımına karar vermek gerçekten zor iş. 7’den 70’e , alakalı alakasız herkesin bazı beklentileri var ve az çok karşılanması gerek. Genelde sıkıcı ve kocaman bir cupcake gibi olan Prenses gelinliği kavramını kendi zarif ve biraz mesafeli tarzına göre yorumlamış. Bence sonuç harika. Gelmiş geçmiş tüm zamanların favori Prenses gelinliği!

4. Prenses Diana 

PFTR160398PADIDress

İngiltere Monarşisi neden gelinlerini çirkinleştirmek istiyor? Kraliçe’den açıklama bekliyorum! Bu zarif ve uzun kadını, detaylı dantel işçiliği olan bir Elie Saab veya çok zarif bir Oscar de la Renta içerisinde görsek ne kadar harika olmaz mıydı?

Üzgünüm ama Diana’yı kocaman, kat kat bir pastaya benzetmişler. Dünya’nın en uzun duvağı konusunda girmek bile istemiyorum. Elindeki çelenkten bozma çiçek ise üzücü.

5. Elizabeth Taylor

Taylor-gown

Kendisi sekiz defa evlendi ancak benim hafızamda ilk gelinliği ile yer alıyor. Kabarık, bol tüllü ve yarım uzunluktaki duvaklı bir model siyah saçları ve menekşe gözleri ön plana çıkararak tarihin ikonik gelinlikleri arasına yerini aldı. İlk eşi kimdi derseniz? Conrad Hilton.

6. Bianca Jagger

bianca-jagger-wedding-dress

Tarzını Studio 54 günlerinden çok sevdiğim bu müthiş kadın, evlenirken 4 aylık hamileydi. Resimde hiç belli olmuyor. Ceket, etek ve tüllü şapkası ile daha sade gelinlerin önünü açmış oldu. Mick Jagger da üç parçalı takımı ile çok şık.

7. Yoko Ono

yoko ono  Yoko Ono Wedding Dress

Bir kadının adı “Denizin Çocuğu/Sea Child” anlamına geliyorsa, rahat ve akıcı bir tarzı olması kaçınılmazdır.  Evlilik listesi şöyle olmalı: Beyaz elbisesi, beyaz şapkaı, beyaz çorap ve spor ayakkabılar… bir de John Lennon.

8. Ava Gardner

ava gardner

Frank Sinatra ile ikinci evliliğini yapan Avan Gardner, kendi tarzı olan, göğüsleri vurgulayan, üst tarafı beyaz bir elbise giydi. Okuduğum her Sinatra biyografisinde, Ava’nın hayatının aşkı olduğu defalarca yazıyor. Sinatra’nın resimdeki ifadesinden de çok net anlaşılıyor bence.

9. Kate Middleton

kate

Sonunda halktan biri İngiliz Kraliyet gelinliklerine daha vücuda oturan, sade ve modern bir tarz getirdi. O kocaman gelin çiçeğini de minimize etti. Kate’in gelinliğinin kol kısmındaki dantel detayı evleneli 2 yıldan fazla olmasına karşı hala gelinlik modasında etkilerini sürdürmekte.

10. Marilyn Monroe

Marilyn-Monroe-celebrity-wedding-dresses

Dünya’nın en masum ve seksi suratı, en canlı sarı saçları, en seksi kum saati vücuduna sahip bir kadının beyaz ve tüllü birşeyler giymesini bekleyenler yanıldı. Marilyn, siyah dar elbisesi ile evlenerek en cesur ikonik gelinler arasında yerini aldı.

Yanındaki kim? Joe Dimaggio.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Zeynep Cansoylu Samancıoğlu
Gündüzleri çok uluslu bir firmada kozmetik kanalı müşteri yöneticisi. Geceleri saç & cilt bakımı, moda, trendler, gezme, yeme ve içme yazan araştırmacı blogger. Doğal ... Devam