“Tanrıların koruduğu yer”: Phaselis Antik Kenti

Akdeniz’in incisi, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan geçmişten günümüze önemini, güzelliğini korumayı başararak gelmiş Phaselis Antik Kenti, son günlerde çoğumuzun gündeminde. Olimpos Beydağları’nın sınırları içerisinde yer alan Phaselis (Faselis), oldukça geniş bir alana yayılmış olmasının yanı sıra her köşesinde büyüleyici güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Phaselis Antik Kenti ve görülmesi gereken yerleri

Kaynak: kulturportali

M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslular tarafından koloni kenti olarak kurulduğu bilinen, Pers İmparatorluğu, İskender ve Roma İmparatorluğu gibi farklı medeniyetlerin seneler boyunca egemenliği altına girmiş olan Phaselis, Akdeniz’in önemli limanlarından biri olarak tarihte önemli bir rol oynamıştır.

Üç adet doğal limana sahip olması, şehrin ticari açıdan önemli bir merkez haline gelmesini sağlamıştır. Kent, deniz ticareti yolu üzerinde yer aldığı için tarihte stratejik bir konuma sahip olmuştur. Ayrıca antik dönemde limon ağaçlarıyla da ünlü olan kent, limon ticaretiyle de tanınmıştır. Farklı dillerde ve kaynaklarda Phaselis pek çok anlama sahiptir; bu anlamlardan en yaygın olarak kabul edilenleri arasında ‘tanrı esirger’ ‘deniz kentçiği’ ‘yüksek ve rüzgarlı’ yer almaktadır. Phaselis kelimesi Eski Yunanca’da ise “Tanrıların Koruduğu Yer” anlamına gelmektedir.

Kaynak: kulturportali

Antik kentte tiyatro, agora, antik hamam, stadyum, sarnıçlar ve surlar gibi pek çok yapı yer almaktadır. Ayrıca, Phaselis’in tarihi kalıntıları arasında birçok tapınak, mezarlık, su kemerleri ve plajlar da bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel miraslarla dolu olmasının yanı sıra bulunduğu bölgede turizm sektörüne de büyük katkılar sağlamakta ve her yıl yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Antik Kent Yazıtları, Antik Tiyatro, Hadrianus Kapısı, Domitianus Agorası, Kuzey, Güney ve Merkez Limanları, Phaselis’in en gözde ve görülmesi gereken yerleri arasındadır. Ayrıca, Bizans Dönemi’ne ait küçük bir bazilikanın kalıntıları da bulunmaktadır. Phaselis’teki kalıntıların büyük bir çoğunluğu Roma ve Bizans dönemlerine aittir. Kent, ister denize girmek ister kafa dinlemek ister doğayla ve tarihi ile baş başa kalmak için nefes kesen atmosfere sahip plajları ile de ünlüdür.

Phaselis’e nasıl gidilir?

Kaynak: 360-yachting

Phaselis Antik Kenti, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunmaktadır, Kent, Antalya merkeze 57, Kemer merkeze 15 kilometre uzaklıktadır. Kemer’e ulaşmak için en hızlı seçeneklerden biri, Antalya Havalimanı’na ulaştıktan sonra araç kiralayarak ya da taksi ile gitmektir. Ayrıca, Antalya otogarından kalkan otobüs veya minibüslerle de Kemer’e yaklaşık 1 saatte ulaşılabilmektedir. 2023 yılı için giriş ücreti 90 TL olarak belirlenmiş olup Müzekart ile giriş sağlanabilmektedir. Girişteki gişelerden alınan Müzekart ile kentin içerisindeki tüm müzelere ücretsiz giriş imkanı vardır. Ayrıca, öğrenci, öğretmen, 65 yaş üstü kişiler gibi bazı özel indirimler de bulunmaktadır.

Phaselis Antik Kenti neden korunmalı?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birkaç gün önce yapmış olduğu açıklamaya göre Phaselis Antik Kenti’nde yapılaşma çalışmalarının başlamasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda “Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi” isimli proje kapsamında 1. derece arkeolojik sit alanı olarak korunan Phaselis Antik Kenti’nin iki koyunda çalışmalar başlatılmıştır. Alınan bu karar ve başlatılan çalışmalar, başta bölge halkı olmak üzere kamuoyunda geniş çaplı tartışmalara neden olmuştur ve tepkiler giderek büyümektedir.

Eşsiz bir konuma, kültürel ve tarihi bir mirasa sahip, koca bir maziye tanıklık etmiş, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Phaselis Antik Kenti ile ilgili alınan bu karar, pek çok açıdan olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yalnızca Türk halkı için değil dünya üzerindeki pek çok toplum için de önemli olan, tarihin aydınlatılmasında kritik bir rol üstlenen, bölgede yaşayan çeşitli hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapan, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılarla dolu Phaselis’in zarar görmemesi için önemli adımların atılması gerekmektedir.

Eşsiz doğal güzelliklerin ve tarihi kalıntıların harap edilme riskinden Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanlarının tehlikeye girmesine kadar farklı açılardan kritik bir öneme sahip Phaselis’in korunması bireysel ve toplumsal sorumluluğumuzdur. Bu nedenle sürecin işleyişini takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak hepimiz için önem arz etmektedir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!