Tanga ve diğer iç çamaşırları ile ilgili hepimizin merak ettiği sorular ve cevapları

Sabahları hangi iç çamaşırını giyeceğimize karar vermek, bazen gereğinden fazla zaman alabiliyor. Fakat ne kadar önemsiz görünse de doğru iç çamaşırını seçmek sağlık açısından son derece önemli. Örneğin mutlaka egzersiz için belirlediğiniz bir çift iç çamaşırınız olması gerektiğini, ya da tanga giymenin enfeksiyona yol açabileceğini biliyor muydunuz? Kabul etmeliyiz ki tanga ve diğer iç çamaşırları ile ilgili çoğumuzun bilmediği birçok şey var. İşte onlardan bazıları:

Egzersiz için ayrı çamaşır almalı mıyız?

Fazladan iç çamaşırı almak sizin için bir külfet olabilir. Ancak normalde giydiğiniz çamaşırları spor yaparken de giymek enfeksiyon riskinizi arttırıyor.

Egzersiz yaparken giyeceğiniz çamaşırların her şeyden önce cildinizin nefes almasına izin verdiğine dikkat etmelisiniz. Dantel ya da saten yerine pamuk veya likrayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca egzersiz yaparken tanga giymeyi de unutun. Spor taytları içinde iç çamaşırı izini belli etmediği için tanganın iyi bir seçenek olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu çamaşır türü, siz hareket ettikçe kalın bağırsağınızdaki bakterileri vulvaya doğru getirerek bu bölgede rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden daha büyük ve dikişsiz çamaşırları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

tanga ve diğer iç çamaşırları
Egzersiz yaparken fotoğraftaki gibi dantel ya da saten yerine pamuk veya likra iç çamaşırlarını tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sevgililer gününe özel iç çamaşırı önerileri

İç çamaşırı giymeden uyumak doğru mu?

Kadınların genellikle çıplak uyumaya ihtiyacı yoktur. Fakat vajinal iltihap, vulvit, vajinit veya mantar enfeksiyonundan mustarip olanların iç çamaşırı giymeden uyuması yararlı olabilir. Bunun nedeni bakterilerin karanlık, sıcak ve ıslak bölgelerde büyümesidir. Ki bu da iç çamaşırınız bakterilerin büyümesi için ideal ortamı oluşturduğunu gösteriyor. Bu yüzden bu tür şikayetleriniz varsa yatağa iç çamaşırsız girmeyi deneyebilirsiniz.

Gün içinde iç çamaşırı giymesek olur mu?

Grandparents.com adlı internet sitesine konuşan Dr. Raguel B. Dardik, gün içinde iç çamaşırı giymemenin yanlış olduğunu, çünkü normalde giyilen kıyafetlerin bu şekilde kullanılabilmek için uygun olmadığını ifade ediyor: “Eğer pantolon giyiyorsanız, dikişi tam olarak vulvanıza gelecek ve burayı tahriş edecektir. Etek ya da elbise giyiyorsanız da, vajinal nemi alacak hiçbir şey giymiyorsunuz demektir.”

İlginizi çekebilir: Geçmişten bugüne iç çamaşırı modası

Tanga masum mu?

Vulvanızın temizliğini yaparken önden arkaya doğru yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Çünkü aksi halde yapılan temizlik anüsteki bakterilerin vajina ve üretraya bulaşmasına neden olur.

İşte tanga giymek de enfeksiyona meyilliyseniz tam olarak bu şekilde sizi riske atar. Huffington Post’a konuşan Dr. Jill M. Rabin, özellikle fiziksel olarak aktifseniz bu riski taşıdığınızı ifade ediyor. Tanga giymek birçoğumuz için güvenli. Ancak enfeksiyonunuz varsa, ya da buna meyilliyseniz tangadan uzak durmanız gerekiyor.

Pamuk iç çamaşırı giymek önemli mi?

Pamuk kumaşlar, emici ve nefes alan bir özelliğe sahiptir. İpek ve saten çamaşırlarsa nemi hapseder; bu ise bakterilerin oluşmasına ve enfeksiyona neden olur. İpek ya da saten çamaşırınızın ağının pamuklu olması bile çoğu zaman yeterli değildir. Yine Huffington Post’a konuşan Dr. Shieva Ghofrany, ağ kısmı öyle olsa bile dışındaki katman pamuk olmamasının çamaşırın yeterince nefes alıp nemi emebilmesini engellediğini,  bunun ise enfeksiyona davetiye çıkarabildiğini ifade ediyor.

İlginizi çekebilir: İç çamaşırının kısa tarihi

Kaynak: 

medicaldaily.com

huffingtonpost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!