Sürdürülebilir bir yaşam için günlük alışkanlıklar

Yediğiniz yemekten kullandığınız ulaşım araçlarına kadar her gün tekrarladığınız pek çok eylemin dünya üzerinde büyük etkilere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya sürdürülebilirlik yaklaşımını belirleyerek atacağınız küçücük adımların bile kocaman bir etkiye sahip olabileceğini?

Sürdürülebilirlik en basit haliyle, sınırlı doğal, sosyal ve ekonomik kaynakların kullanımını azaltarak, gelecek nesillere kendi kendine yetebilen bir dünya bırakmaya yönelik bir yaklaşım. Sürdürülebilirlik denildiğinde akla önce sıfır atık yaşam tarzı ya da organik tarım gibi uygulamalar geliyor olsa da, günlük alışkanlıklarınızda sürdürülebilir tercihler yaparak geleceğe yatırım yapmanız mümkün. İşte günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz, sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak öneriler:

Yeniden kullanılabilir alternatiflere yönelerek plastik kullanımını azaltın.

Tek kullanımlık plastik ürünler, okyanusların kirlenmesinin en büyük etkenlerinden biri. Diğer yandan plastik kullanımı sürdürülebilir de değil. İçecekler için plastik şişe yerine termos, plastik çöp poşetleri yerine doğada çözünebilir malzemelerden yapılmış bez çantaları tercih ederek, plastik ambalajlı hazır yiyecekler satın almak yerine kendi saklama kaplarınızı yanınızda götürüp paketsiz satılan ürünlere yönelerek plastik tüketimini gözle görülür ölçüde azaltabilirsiniz.

Geri dönüşüm ve ileri dönüşümden faydalanın.

Sürdürülebilirlik denildiğinde atlanmaması gereken konulardan biri de dönüşüm. Yeniden kullanabileceğiniz ürünleri tamir edebilir, farklı bir amaçla kullanabileceklerinizi ileri dönüşümle dönüştürebilir, kullanmayacaklarınızı bağışlayabilir, herhangi bir şekilde yeniden kullanmanın mümkün olmadığı eşyaları ise geri dönüştürebilirsiniz.

Kullanılmış alüminyum kapsüllerini Nespresso Boutique’lere bırakarak geri dönüştürülmelerine katkıda bulunabileceğinizi biliyor muydunuz? Nespresso, kahve kapsüllerindeki kahvelerin tazeliğini ve aromalarını uzun süre muhafaza edebilmesi için en iyi malzeme olan alüminyumu kullanıyor. IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) ve diğer ortaklarıyla birlikte izlenebilirlik ve sosyo-çevresel performans açısından alüminyum endüstrisindeki ilk küresel standardı başlatan Nespresso’nun kapsül yapımında kullandığı alüminyum malzemeyse, sonsuz kez dönüştürülebilme özelliğiyle ön plana çıkıyor. Kullandıktan sonra çöpe atmak yerine, biriktirerek Nespresso Boutique’lere götürdüğünüz her bir Nespresso kahve kapsülü alüminyuma geri dönüştürülüyor ve bu geri dönüştürülmüş alüminyum, farklı objelerin üretiminde kullanılarak yeniden hayat buluyor. Ayrıca kullanılmış kahve kapsüllerindeki posalar yenilenebilir bir enerji kaynağı olan biyogaza dönüştürülüyor ve üretim sırasında kullanılan elektriğin bir kısmı bu biyogazla üretiliyor.

Daha az enerji tüketerek karbon ayak izinizi azaltın.

Dünya üzerinde kullandığımız pek çok kaynak ne yazık ki sınırlı. Kullandığınız enerji miktarını ve dolayısıyla karbon salınımını azaltarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamanız mümkün. Işıkları kullanmadığınızda söndürmek, elektrikli aletlerde enerji tasarruflu versiyonlara yönelmek, duş alırken ya da dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmak ve gün ışığından maksimum seviyede faydalanmak evde tasarruf etmenin en etkili yöntemleri arasında. Ulaşım için yakın mesafelerde yürümek, bisiklet ya da scooter kullanmak, daha uzun mesafelerde ise mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmak da fosil yakıtların kullanımını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sürdürülebilirliği odağına alan ve tüketicilerini sürdürülebilir tüketim alışkanlıkları oluşturmaları konusunda bilinçli tercihler yapmaya yönlendiren markalardan biri olan Nespresso, 2017 yılından bu yana ticari faaliyetlerinde karbon nötr bir marka olma ünvanını elinde bulunduruyor. Nespresso, çekirdeklerin üretim aşamasından kahvenin fincanımıza dolduğu o eşsiz ana kadar, her adımını özenle izlediği sürdürülebilirlik vizyonunu bir adım daha ileri taşıyarak karbon emisyonunu daha da azaltmak, kahve çiftliklerine ve çevresindeki bölgelere ağaç dikmek gibi girişimlerle, 2022 yılında tamamen karbon nötr bir marka olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Nespresso’nun “Harekete Geçmek Fark Yaratır” mottosuyla başlattığı sürdürülebilirlik kampanyasının en önemli unsurlarından biri, değer zincirinin tamamen karbondan arındırılması.

Sürdürülebilir üretimi ve yerel üreticileri destekleyin.

Alışveriş söz konusu olduğunda ihtiyacınızdan fazlasını almamak, kaliteli malzemelerden üretilen ve zamansız tasarımlara sahip ürünlere yönelmek, etiket okumayı alışkanlık haline getirerek adil üretim ilkelerini benimseyen markaları tercih etmek, sürdürülebilir üretimi ve yerel üreticileri destekleyerek karbon ayak izini azaltmak sürdürülebilirliğe katkıda bulunan akıllı alışveriş alışkanlıkları arasında.

Nespresso, çiftçi topluluklarında temiz enerji çözümlerini uygulamaya yönelik projelere de yatırım yapmayı planlıyor. Kahve tutkunlarına sürdürülebilir kalitede bir kahve deneyimi sunmayı odağına alan Nespresso, tüm kahve çekirdeklerini yalnızca güvenilir üreticilerden alıyor. Çiftçilerle, kooperatiflerle ve diğer ortaklarıyla çalışarak, özellikle ekonomik ve iklim değişikliği belirsizliklerinin etkilediği bölgelerde yetiştirilen kahveleri kahve severlerle buluşturmayı amaçlayan Nespresso, 2003 yılında Yağmur Ormanları Birliği ile birlikte Nespresso AAA Sürdürülebilir Kalite™ Programı başlattı. Kahve çiftlikleriyle kalıcı ilişkileri teşvik eden, kırsalda sürdürülebilir uygulamaları destekleyen ve çiftliklerin etrafındaki ekosistemleri ve tabiatı koruyan bu program, aynı zamanda kahve çiftçilerinin ve topluluklarının geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yardımcı olarak sürdürülebilirliğin en önemli bileşenlerinden biri olan finansal ve sosyal açıdan refah seviyesinin yükseltilmesine de katkıda bulunuyor.

Mevsimsel ve bitkisel bazlı beslenin.

Tükettiğimiz besinler ve bu besinlerin üretilme yöntemleri, sürdürülebilirlikle doğrudan bağlantılı. Et üretimi, suların ve toprağın kirlenmesinin en büyük etkenlerinden biri. Diğer yandan hayvansal üretim CO2 emisyonunun %9’unu, CH4 emisyonunun %35-40’ını ve N2O emisyonunun %65’ini oluşturarak küresel ısınmaya neden oluyor. Yalnızca et tüketimini azaltıp sebze ve meyve ağırlıklı, mevsimsel beslenmeye geçiş yaparak hem sağlığınıza hem de dünyanın geleceğine yatırım yapmanız mümkün. Gıda alışverişlerinizde organik seçimler yapmak, yerel ve küçük üreticileri desteklemek, haftalık alışveriş listesi hazırlayarak tüketeceğiniz kadarını satın almak, yemek artıklarını azaltmak ve organik atıklarla kompost yapmak da oldukça etkili yöntemler arasında.

Ağaç dikin.

Sürdürülebilirliğin en önemli alt başlıklarından biri de çevreye duyarlılık. Çevreye saygılı olmanın ve var olanı korumanın yanı sıra, yalnızca ağaç dikerek, iklim kriziyle savaşmanız, biyoçeşitliliği korumanız, hava ve su kirliliğini önlemeniz mümkün.  

Kapsüllerinde kullandığı alüminyumlardan makine tasarımlarına ve sürdürülebilir kahve üretimine kadar pek çok konuda çevreye kalıcı özen göstermeyi hedeflen ve fabrikalarının ve butiklerinin döngüsel performansını iyileştirmek için sürekli olarak çalışan Nespresso, karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmak için değer zincirinde iyileştirici girişimleri ve ağaç dikimini önceliklendirerek 2014’ten bu yana, karbon ayak izini telafi etmek ve kahve çiftliklerine fayda sağlamak üzere, tam 5 milyon ağaç dikti.

Ağaçlar, karbonu atmosferden ayırmanın, doğaya yatırım yapmanın ve yenileyici bir tarım sistemi inşa etmenin temel unsurları arasında yer alıyor. Ağaç dikmek, kahve hasadının kalitesini ve miktarını iyileştirmek için gereken gölgeyi sağlamanın yanı sıra; toprak erozyonuna ve toprak kaymalarına karşı korunmaya da yardımcı oluyor; toprak yenilenmesini destekliyor. Nespresso bu doğrultuda, ortağı Pur Projet ile Kolombiya, Guatemala, Etiyopya ve Kosta Rika gibi kahve üreten ülkelerde ağaç dikme kapasitesini üç katına çıkarmayı hedefliyor.

Kendi sebze-meyvenizi yetiştirin.

Hem dalından sebze meyve tüketmenin, hem de doğayı korumanın oldukça keyifli bir yolu var: Balkon bahçeciliği. Kendi sebze ve meyvenizi yetiştirerek yalnızca tarımda kullanılan ilaçların havaya ve suya karışmasını önlemekle kalmayıp tükettiğiniz besinlerin karbon ayak izi ve su ayak izini azaltmanız da mümkün. Kendi yetiştirdiğiniz şeyleri yemenin tadı da cabası.

Bilinçlenin ve bilinçlendirin.

Sürdürülebilirlik faaliyetlerinin önemini  oldukça önemli bir konu olsa da ne yazık ki uygulanmaya ve önemi anlaşılmaya yakın zamanda başlandı. Dolayısıyla sürdürülebilirlik konusunda atabileceğiniz en etkili adımlardan biri de bu konuda bilinçlenerek aksiyon almak ve öğrendiklerinizi paylaşarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunanların sayısını artırmak. Unutmayın, bugün yapacağınız seçimler, gelecekte bizi nasıl bir dünyanın beklediğinin habercisi. 

Nespresso’dan sürdürülebilirlik çağrısı: Harekete Geçmek Fark Yaratır

Nespresso – Harekete Geçmek Fark Yaratır | TR

Evde, işyerinde, en sevdiğiniz restoranlarda ve otellerde Nespresso içerken hissettiğiniz eşsiz deneyimin perde arkasında özenle takip edilen ve emek dolu bir süreç var. Kahvenin kökeninden başlayarak kalitesine, üretildiği topluma ve ekosistemine kadar tüm detaylara dikkat eden Nespresso sürekli olarak yüksek kalitede, farklı aromalarda lezzetli kahveler sunmak için, kahvenin ekilmesinde, hasadında ve kapsüllenmesinde kesintisiz bir gelişim sürecini odağına alıyor.

Sadece lezzetli kahveler üretmeye değil, kahve içtikten sonra çıkan kapsülün de geri dönüştürülebilir olmasına ve yeniden hayat bulmasına özen gösteren Nespresso, uzun vadede sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermek için aynı zamanda kahve çiftliklerinde üreticilerle beraber hasadı bereketlendiren ve tabiatı koruyan tarım uzmanlarıyla birlikte çalışıyor. Farklı kahve kökenlerine ve işleme yöntemlerine sürekli yeniliklerin getirilmesi ve kullanılmış kapsülleri toplama ve geri dönüştürme kapasitesini genişletmek için çalışan Nespresso, sürdürülebilir bir kahve deneyimi için gerekli olan tüm detayları büyük bir incelikle takip ediyor.

10 yılı aşkın bir süredir karbon nötr olmak konusunda çalışmalarını sürdüren Nespresso, karbon emisyonlarını azaltmayı ve geri kalan karbonu tarımsal ormancılık yoluyla telafi etmeyi amaçlıyor. Nespresso karbon nötrlüğe, yenilenebilir enerji kullanımının ve ambalajların döngüselliğinin artırılmasıyla karbon emisyonunu azaltarak; kahve tedarik ettikleri kahve çiftliklerine ve çevresindeki bölgelere ağaçlar dikerek, ve yüksek kalitedeki dengeleme projelerine yatırım yoluyla ulaşmayı hedefliyor.

Kullanılmış kahve kapsüllerinizi geri dönüşüm için götürebileceğiniz en yakın Nespresso Boutique‘e buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazı Nespresso‘nun katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!