Şükretmenin dayanılmaz hafifliği: 7 adımda şükran duygusunu hayatınıza yerleştirin

Günlük hayatın keşmekeşinin içinde şükrettiğimiz anlar bize hayatımızdaki iyi şeyleri hatırlatır ve de onlara sımsıkı tutunmayı, değerini bilmeyi…

Desem ki tek bir şey var; hem fiziksel sağlığı iyileştirir, uyku kalitesini artırır, ruhsal sağlığı iyileştirir hem de empatiyi artırır. Yeni bir bakış açısı kazandırır, öz saygıyı yükseltir ve sosyal ilişkileri geliştirir. Sence mümkün mü?

Tek başına şükretmek ve bunu hayatın bir parçası haline getirmek tüm bunları yapabiliyor. Ben değil, bu konuda yapılan pek çok bilimsel araştırma söylüyor bunu ve bu klinik faydaları.

Peki, şükretmeyi hayatımıza nasıl yerleştirebiliriz? Bu konuda birkaç ipucu paylaşmak istiyorum…

1. Görsel hatırlatıcılar

Evinde, şükrettiğin şeyleri görselleştirerek kendini motive edebilirsin. Örneğin, sevdiklerinin fotoğrafları, onları anımsatan objeler, minnettar olduğun şeyleri kağıda döktüğün bir pano… Eşyaları sık sık göreceğin yerlere yerleştirebilirsin, böylece her gördüğünde o an durup şükredebilirsin.

2. Şükran günlüğü

Araştırmalara göre bu en yaygın ve etkili şükran pratiklerinden biridir. Bir deftere ya da bir günlüğe bugün şükrettiğin 3 şeyi yazabilirsin. Bu bir anı, bir kişi, yaşanan bir olay olabilir. Büyük ya da küçük fark etmez. Hepsi uygun. Bunu her gece uyumadan önce ya da haftada 1-2 gün yaparak rutin haline getirebilirsin. Önemli olan ne sıklıkta yaptığın değil, ne kadar düzenli ve içinden gelerek yaptığın.

3. Teşekkür / şükür mektubu ve ziyaret

Hayatında güçlü bir etkisi olduğunu düşündüğün birine bir teşekkür mektubu yaz. Ve bu mektubu ona oku. Dilersen e-posta ya da mesaj olarak da gönderebilirsin. Ancak o kişiye bizzat okumak yapabileceğin en güçlü şükran uygulamalarından biridir.

4. Sabah rutinleri ya da egzersiz

Her sabah egzersiz mi yapıyorsun? Ya da belki 10 dakika mindfulness pratiği? Belki de her sabah 5 dakika pencereden dışarı bakarak kahveni içiyorsun… Bu tür rutinleri yaparken bir yandan şükrettiğin şeyleri düşünebilir, listeleyebilirsin. Eğer dışarıdaysan önce çevreni, ağaçları, doğayı, havanın seninle temasını fark ederek başla. Her gün yepyeni şeyler oluyor. Beraberinde ise şükrettiğin şeyleri düşünebilirsin.

5. Teşekkür

Daha sık teşekkür edebilirsin. Sadece söylemekle başla. Bu her şey için olabilir. İnsan kendisine teşekkür edilmesinden hoşlanır ve sen de bunu dile getirdiğin için inan kendini daha iyi ve mutlu hissedeceksin. İşte teşekkür etmenin birkaç yolu:

  • Biri kalbine dokunacak bir şey yaptığında ona küçük bir teşekkür notu yazarak verebilirsin. Örneğin, “Arkadaşlığımız için minnettarım, sen hep aklımdasın.”
  • Sevdiklerine teşekkür mesajı atabilirsin. “Hayatımda olduğun için minnettarım!” “Bugün evi toparladığın için teşekkür ederim.” “Bu sabah kardeşine bu kadar nazik davrandığın için teşekkürler.”

6. Mindfulness

Her anın değerini anlamak, bilmek ve farkında olmak için mindfulness pratiği yapabilirsin. Şimdiki ana odaklan. Etrafında neler olup bittiğine dikkat et. Tüm duyularını kullanabilirsin. Ne görüyorsun, ne hissediyorsun, ne tadıyorsun, ne kokluyorsun? Etrafında olan her şeyin farkında olmak, minnettarlık duygusunu yaşamanı sağlar.

7. 3 şükür pratiği

İşte bu harika bir aile etkinliği olabilir. Akşam yemeğinde ya da uyumadan önce sohbet ederken çocuğuna, eşine o gün yaşadıkları ve şükrettikleri 3 şeyi sorabilirsin. Bu aktiviteye sen de cevabınla katılmayı unutma. Hatta bunları bir yere not alıp, daha sonra derleyerek “Aile Şükür Defteri” haline getirebilirsin. Çünkü neden olmasın? Bu aynı zamanda aile bireylerinden biri eğer kötü bir gün geçirdiyse onun için de iyi bir aktivite olcaktır. Çünkü hayatta ne olursa olsun, şükrettiğimiz şeyler her zaman orada, her an bizimle… Yeter ki biz onları görelim ve fark edelim.

8. Değiştirme gücü

Bazen kendini “İş arkadaşım asla işini doğru yapmıyor” diye düşünürken yakalıyor musun? İşte o an dur ve bu cümleye şükrettiğin bir şey ekle. “Yine de gerçekten başarmak için çabaladığını biliyorum.”

Düşüncelerini fark ettiğin anda sorgulayıp daha minnet dolu bir düşünceye dönüştürmeyi öğrenmek çok güzel bir şey. Çünkü bu sana hayatını değiştirme gücü verir.

Bir sonraki yazıda buluşana kadar Instagram hesabımdan daha fazla bilgiye ulaşabilir, DM üzerinden benimle iletişime geçebilirsin…

İlginizi çekebilir: Mindful bir oyuna var mısın: Gülümsemenin gücünü keşfet

Dr Eda Uslu Profesyonel Koç, CPCC & Mindfulness Lideri & Tıp Doktoru
Dr Eda Uslu, yürümek istediğiniz yolda sizi destekleyen, cesaretlendiren, anlayışla ve şefkatle yanınızda yürüyen dost. Siz en harika versiyonunuzu gerçekleştirmek için yolunuzda yürürken yanınızda ... Devam