Su üstünde kullanılabilecek yeni bir araç: Hidrofoil su bisikleti

Bir hız teknesi, yat ya da dev gemiler suyun üzerinde görmeye alışık olduğumuz araçlar olsa da artık bunlar arasına bisiklet de dahil oluyor. Teknolojinin insanlara en yeni katkılarından biri olan Manta5 isimli bu etkileyici araç hidrofoil su bisikleti olarak adlandırılıyor. 400 watt gücündeki motora sahip olan bisiklet göl nehir hatta okyanusta kullanılabiliyor.

Su kanatçığı olarak da bilinen hidrofoiller suyla bisikletin arasında yer alıyor. Böylece suyla arasına bir mesafe giren bisiklet hafifleyerek suyun üzerinde çok daha rahat giden bir araca dönüşüyor. Hidrofoiller hız botlarıyla aynı teknoloji kullanılarak Manta5’a uyarlanmış. Hidrofoil bisikletin altında bulunan pervaneler botlarda olduğu gibi düz bir şekilde ilerlemeyi sağlıyor.

Hidrofoil su bisikleti

Manta5 ile ne kadar hızlı gitmek istediğinizse tamamen size bağlı. İsterseniz elektrik pedalları kullanarak daha az yorucu ve daha hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Tabii bunun yanında daha sportif kişiler için sunulan manuel pedal kullanımı da var. Manuel pedalla yolunuza devam etmeye karar verirseniz çok daha fazla efor sarf edeceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Bisikletin bataryası 1 saate kadar kesintisiz bir şekilde yolculuk yapmaya yetiyor. Manta5’ın ulaştığı en yüzsek hız seviyesi ise 12 mph.

Eğer böyle bir hidrofoil su bisikleti kullanmak istiyorsanız kıyafet seçiminiz de ona göre olmalı. Bu sebeple dalgıç kıyafetleri size 1 saat boyunca verimli bir şekilde eşlik edecektir.

Manta5 ile yolculuğun nasıl olduğunuz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Manta5 Hydrofoil Bike Teaser

 

İlginizi çekebilir: Tek çekimde dağ bisikletiyle nefes kesen performans

Kaynaklar:
Tech Insider UK
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!