Su tasarrufu için uygulayabileceğimiz 7 pratik öneri

Sabah uyandıktan sonraki alışkanlıklarınızı kısa bir şekilde gözden geçiriniz… Uyanır uyanmaz ilk olarak yüzünüzü yıkamak, dil temizliği yapmak, duş almak, dişlerimizi fırçalamak ve lavabo ihtiyacını gidermek için banyoya gidilir. Ardından hemen büyük bir bardak su içilir. Sonra kahvaltı edenler hemen çay suyunu, etmeyen ise kahve suyunu kaynatır…

Daha gözümüzü açmadan hayatımız su ile başlar. Uyanma ritüelimizde su vardır. Susuz bir sabaha uyandığımızı düşünmek bile istemeyiz. Suya dokunmadan, sulu bir şey içmeden ayılamayız, güne başlayamayız gibi gelir.

Su bu kadar hayatımızın temelini oluştururken, neden onu korumak aklımıza gelmez? Neden yaşam kaynağımızı kirletip dururuz? Neden akan muslukları, damlayan çeşmeleri görmezden geliriz? Neden kullanma suyu için sadece faturayı düşürmek adına önemler alırız, faturasını ödemediğimiz suyun akıp gitmesini umursamayız?

Bu nedenler artar ancak cevap hep tektir. Dünyamızdaki suların miktarı hep aynıdır ve su döngüsü sayesinde, bizler tekrar ve tekrar kullanabiliyoruz. Yani su dengesini korumak hepimizin görevi. Hepimiz gezegenimizi korumak zorundayız. Bir damlasını dahi boşa harcamamalıyız ve harcatmamalıyız.

Bu nedenle yaklaşan 22 Mart Dünya Su Günü öncesi biraz su tasarrufu için elimizden gelebilecek birkaç pratik öneriye dikkatleri çekmek isteriz. İşte günlük hayatta su tasarrufu yapabileceğimiz alanlar:

Diş fırçalama

Nedendir bilinmez, diş fırçalarken genelde suyu hep açık bırakırız. Yaklaşık 3 dakika süren diş fırçalama, günde iki kereden ayda yaklaşık 180 dk suyun tek bir kişiden dolayı boşa akmasına neden olmaktadır.

Sık tekrarlanan alışkanlıklarda suyun boşa akıtılması miktarın daha da artmasına neden olmaktadır. Tabi aynı durum tıraş olmak veya temizlik amacıyla da suyun açık bırakılması durumunda da geçerlidir.

Bulaşık yıkama

Her evde yapılan rutin işler arasında çamaşır ve bulaşık yıkamak mutlaka vardır. Bunlar için teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanılır ve makineler sayesinde hızlıca işler hallolur. Bu sayede su tasarrufu sağlanır. Ancak birçok evde bulaşıklar makineye konulmadan önce elde durulama işlemi yapılır. Bu işlem sürecinde bolca suyun boşa aktığı maalesef bilinen bir gerçektir. Ancak yine de birçok kişi bu konuya dikkat etmezken tek odaklandıkları konu tabağın temiz olmasıdır. Oysaki bir kapta biriktirilmiş su ile de aynı işlem yapılabilir. Bunun için suyun sürekli boşa akması gerekmez.

Çamaşır makinesi kullanımı

Sıklıkla kullanılan teknoloji harikası bir ürün. Ancak her yıkama ile birlikte tüketilen deterjan da düşünülürse hem su kullanımı hem de deterjan kullanımı fazlalaşıyor. Bu konuda yapacağımız en önemli şey yıkanması gereken kıyafetlerin gerçekten yeterli miktarda birikmesini beklememiz ve ondan sonra makineyi çalıştırmamız olmalı.

Duş alma

En fazla suyun boşa akıtıldığı yerlerden biri maalesef duşlar. Yoğun iş günlerinden sonra uzun bir duş alma hayali ile eve atarız kendimizi. Akan su ile rahatlar, aromalı duş jelleri ile günün bütün ağırlığından kurtulmuş oluruz.

Yani aslında duşu sadece bir arınma aracı olarak görmeyiz, aynı zamanda terapi niteliğinde de bir görevi vardır. Ancak diğer taraftan yaşam kaynağımızı da düşünmek ve korumak da zorundayız.

Sifon kullanımı

Bol su için önerisini yaparken bunun bolca ihtiyaç da doğuracağını bilmekteyim. Sıklıkla sifon çekilen bir tuvalette yapılacak en ufak bir tasarruf dahi etkili olacaktır. En pratik yöntemlerden birisi sifon haznesine büyük bir taş gibi bir kütle konulabilir.

Sifon suyunu azaltmanın dışında en çok su kaçağı yine lavabolardaki akıntılardan oluşmaktadır. İnce ince sızan suyun az görünmesine karşın toplamda oldukça fazla olduğu ay sonu gelen faturadan dahi anlaşılabilmektedir.

Sulama

Büyük şehirlerde daha çok apartman katlarında oturulsa da bahçesi olanların çimlerini, ağaçlarını ve çiçeklerini sularken özellikle damlama sistemini kullanmaları önerilmektedir.

Tekrar kullanma

Bazen kullandığımız bir su aslında kirlenmez, sadece artık içilecek veya diş fırçalanacak temizlikte değildir ama çiçek sulama için uygundur. Bu tip kullanılmış suları tekrar kullanarak su tasarrufuna da yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, yumurta haşladığınız suyu çiçek sulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Hatta yumurta kabuğundaki minerallerin suya geçmesi sayesinde çiçekleriniz için besleyici niteliği de olacaktır.

Oya Milli Sülün
Sulak bir ülke olan Hollanda'da doğup, büyümeme rağmen, kendimi bildim bileli bir bardak su içmez, üniversite yıllarında okurken de içme suyu ile ilgili hiçbir ... Devam