Vücudunuzu besleyin, zihniniz sakinleşsin: Stres azaltıcı besinler

Hızlı tempolu ve gündemi hareketli olan hayatımızda stres, genel sağlığımızı etkileyen yaygın bir sorun haline gelmiştir. Stresin genel sağlığımıza etkisini göz ardı etsek de buna bir farkındalık geliştirmeliyiz. Besleyici bir beslenme programınız varsa stresin fiziksel etkilerini hafifletmeniz mümkün. Bugün, stresi azaltmaya yardımcı olan bazı besinleri keşfedeceğiz ve Ayurveda bilgeliğini modern beslenme önerileriyle birleştirerek sunacağız. Bu besinleri günlük rutinimize dahil ederek vücudumuzu besleyebilir ve huzur ve sükunet duygusu geliştirebiliriz.

Ashwagandha

Ashwagandha ile başlayalım, stresi azaltma özellikleriyle bilinen güçlü Ayurvedik bir bitkidir. Ashwagandhanın, kaygıyı azalttığı ve rahatlama sağladığı bilimsel çevrelerde de belirtilir. Ashwaganda’yı takviye olarak günlük rutininize dahil edebilirsiniz. Ancak bunu bir uzman kontrolünde önerilen dozu aşmayacak şekilde kullanmalısınız.  

Yaban mersini

Yaban mersini de berries olarak adlandırdığımız okisdatif strese karşı en güçlü besinlerden bir tanesidir.  Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin olan yaban mersini, stres kaynaklı hasara karşı savaşır ve bağışıklık sistemini destekler. Taze yaban mersini avuç içi kadar bir miktar olarak tüketilebilir veya smoothie’lere, yulaf ezmesine veya salatalara eklenerek lezzetli ve stres azaltıcı bir destek sağlanabilir.

Zerdeçal

Zerdeçalı yemek pişirme için kullanılan bir baharat olarak tanıyabilirsiniz, ancak aynı zamanda stres azaltma özelliklerine sahiptir. Zerdeçal, stresten kaynaklanan iltihabı azaltmaya yardımcı olan kurkumin adlı bir aktif bileşik içerir. Çorbalar, güveçler ve fırınlanmış sebzeler gibi favori yemeklerinize zerdeçal serpip lezzetli ve stres azaltıcı bir katkı sağlayabilirsiniz. Zeytinyağı ya da karabiberle kombinlerseniz emilimini daha çok artırmış olursunuz.

Bitter çikolata

Kim çikolata sevmez ki? Özellikle yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata, stresi azaltmaya yardımcı olan bir atıştırmalıktır. Flavonoid açısından zengin olan bitter çikolata, stres hormonlarını düşürerek ruh halini iyileştirir. Yüksek kakao içeriğine sahip küçük bir parça bitter çikolata ile hem lezzetli hem de stres azaltıcı bir keyif öğünü yapabilirsiniz.

Badem

Stres azaltma konusunda bademi de göz ardı etmemeliyiz. Besin değeri açısından oldukça zengin bu kuruyemiş, kortizol seviyelerini düzenlemeye ve rahatlamayı desteklemeye yardımcı olan magnezyum bakımından zengindir. Bir avuç badem tüketerek hem besleyici hem de pratik bir stresi azaltıcı öğün yapmış olursunuz. Ayrıca bademi salatalarınızın veya yoğurdunuzun üzerine de serpebilirsiniz.

Papatya

Uzun bir günün ardından bir fincan papatya çayı içmek sizi rahatlatır. Papatya, zihni sakinleştiren ve vücudu rahatlatan özelliklere sahiptir. Uyku kalitesini iyileştirmek için yatmadan önce bir fincan papatya çayı demleyebilirsiniz. Çiçekli bir bitki olduğu için kaynatmadan sıcak su içerisinde demlemek önemlidir, unutmayın.

Ispanak

Ispanak gibi yapraklı yeşil sebzeler sadece besleyici değil, aynı zamanda stres azaltmada da faydalıdır. Ispanak, magnezyum, folat ve diğer stres azaltıcı vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Salatalara, smoothie’lere, sotelere veya omletlere ıspanak ekleyerek stresle mücadelede bu besinlere de yer verebilirsiniz.

Bu stres azaltıcı besinleri günlük rutininize dahil etmek, stresi yönetme konusunda önemli bir fark yaratabilir. Vücudunuzu bu besinlerle besleyerek, stresi azaltma konusunda aktif bir rol oynayabilir ve daha sakin ve huzurlu bir zihin geliştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Eliminasyon diyeti hakkında bilmeniz gerekenler

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam