Spordan ne kadar süre sonra yemek yemeliyiz ?- Fit with Beril

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 7
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 7

Yoğun egzersiz sonrasında çalışan kas gruplarımızda yıkım oluşur ve glikojen depoları boşalır.  Bu nedenle kaslarımız yeniden yapılanmak için besine ihtiyaç duyar. Bu sürece ‘Glikojen Aralığı’ adı verilir. Egzersiz sonlandırıldığında yaklaşık olarak 15-45 dakika devam eder. Bu aralıkta tüketilen karbonhidratlar çok hızlı bir şekilde glikoza dönüşür ve kılcal damarlar genişleyerek bu glikozun kas hücrelerine girmesini sağlar. Proteinler, glikoz yardımıyla kaslar tarafından emilir. Bedenin glikozu kaslara güzelce iletebildiği ve proteinlerin bu kadar kolay parçalandığı başka bir zaman yoktur.

Kaslarınızın ihtiyaç duyduğu besinleri zamanında almazsanız, egzersiz amacınızın aksine vücudunuz enerji açığa çıkartmak için kaslarınızı yakmaya başlar. Bu süreç içinde tüketilen kaliteli karbonhidratlar ve proteinler sadece kasların tamiri için kullanılacak ve yağ olarak depolanmayacaktır. Kasların çabuk iyileşmesini sağlamak, yağ yakmak ve performansınızı artırmak ancak egzersiz sonrasında en geç 30 dakika içerisinde doğru besin seçimleriyle desteklendiğinde mümkün olabilir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.    

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam