Spora yeni başlayanlar için öneriler

Spora Yeni Başlayanlara Önemli Öneriler
Spora Yeni Başlayanlara Önemli Öneriler

Düzenli bir egzersiz programı uygulamaya yeni karar vermiş olabilirsiniz. Ya da bir süredir spor yapmak için vakit bulamıyor olabilirsiniz. Bu durumda uzun süre antrenmansız kalan vücut, başlangıçta bu yeni tempoya alışmakta güçlük çekecek ve ağrılar, acılar baş gösterecektir.

Egzersizlerin etkilerini görmeye başladıkça; kendinizi daha güçlü ve hazır hissedecek ve daha motive olacaksınız. Ancak önce, sizi vazgeçmeye zorlayacak etkenlerden kurtulmanız gerekiyor.

Uplifers olarak başlangıç sürecinde yaşayacağınız sıkıntıları en aza indirebilmenize yardımcı olabilecek önerileri bir araya getirdik.

Egzersiz öncesi sıvı tüketimini azaltın

Spor yaparken elbette suya ihtiyacınız olacak. Ancak antrenman saatinden 1-2 öncesine kadar çok fazla sıvı tüketmemelisiniz. Mideniz sıvıyla doluyken, hareket etmeniz zorlaşır.

Motivasyonunuzu kaybetmeyin

Spor yapmak sizi zorlayabilir. Fakat önemli olan; kalbiniz bu kadar hızlı atarken ve kaslarınız yanarken, kendinizi motive tutmaya çalışmaktır. Gülümsemek de sizi rahatlatabilir.

Dikkatinizi verin

Canınızın ne kadar yandığına ya da ne kadar zorlandığınıza odaklanırsanız, egzersiz motivasyonundan tamamen uzaklaşırsınız. Dikkatinizi yaptığınız harekete verin ve en iyi şekilde faydalanmaya çalışın.

Spora Yeni Başlayanlara Önemli Öneriler
Spora Yeni Başlayanlara Önemli Öneriler

Önlerde yer alın

Eğer bir eğitmen eşliğinde çalışıyorsanız, grubun en önlerinde yer alın. Arkalarda kalmak, dikkatinizi dağıtır, motivasyonunuzu kırar ve daha kolay pes etmenize neden olur.

Nefes almayı unutmayın

Nefes alırken karın kaslarınızı kasmayı unutmayın. Başta rahatsız bir hissi olabilir, ancak zamanla doğru nefes tekniklerini öğrenerek vücudunuzu bu yönde geliştireceksiniz.

Durmayın

Eğer gecikmiş kas ağrıları sizi zorluyorsa; ara vermektense, daha çok hareket etmeye uğraşın. Kas ağrılarını geçirmenin yolu durmaktan değil; hareket ederek kaslara temiz kan göndermekten geçer.

Mineral ihtiyacınızı karşılayın

Yoğun egzersiz programı ve terlemek, vücudunuzda bulunan elektrolitleri kaybetmenize neden olur. Kalp atışlarınızı düzenlemek, sinir sisteminizin ve kaslarınızın çalışmasını eski haline döndürmek ve kaybettiklerinizi geri kazanabilmek için; egzersiz sonrası muz, yoğurt, badem gibi elektrolit içeren besinler tüketmeyi ihmal etmeyin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!