Spor yapınca kilo alır mıyım? – Fit with Beril

Spor Yapınca Kilo Alınır mı?
Spor Yapınca Kilo Alınır mı?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için, düzenli olarak spor yapmanız şart. Spor yaparken gelişiminizi takip etmek, kendinize uygun bir antrenman programı oluşturmak ve teknik olmak da oldukça önemli. Bir personal trainerla çalışmanın önemi de bu noktada öne çıkıyor.

Uplifers ekibine yeni katılan Personal Trainer Beril Tarakçıoğlu, spor yaparken en çok sorulan soruları cevaplandırıyor. Bu köşemizde, siz de sorularınızı sorabilirsiniz.

Pilates’le kilo verilir mi?

Pilates yağ yakımına yönelik bir egzersiz türü değildir. Pilatesle kas – iskelet sistemini kuvvetlendirmeye yönelik bir çalışma yapıldığı için, deforme olan kasların toparlanmasıyla daha fit bir görünüm elde edildiği doğrudur. Metabolizmanın çalışmasındaki olumlu etkisi sayesinde uzun vadede kilo vermeyi hızlandırıcı bir yanı da bulunmaktadır. Ancak, kilo vermeyi amaçlayan kişilerin pilatese ek olarak egzersiz programlarını kardiyovasküler çalışmalar ve doğru beslenme ile desteklemeleri gerekir.

Ağırlık antrenmanları yapmadan yağ yakmak istiyorum, şişmek istemiyorum.

Vücudumuzdaki yağ ve kas dokusu birbirinden tamamen farklı yapıdadır. Vücudunuzda önemli kas kazanımları sağlayabilmemiz için titizlikle ve programlı beslenmemiz, bilinçli antrenmanlar ve dinlenme süreçleri gerçekleştirmemiz gerekir. Çoğunlukla kadınların korkulu rüyası olan bu yanlış inanışı düzeltmek gerekir. Kadınların erkeklerden farklı olan hormon düzeyleri, korkulan görüntüye ulaşmalarını engeller niteliktedir. Sonuç olarak, hipertrofi olan (kas hacmi genişlemiş) kadın görselleri takdir edilmesi gereken bir çalışma neticesinde ortaya çıkar. Mevcut yağlar kasa dönüşmediği gibi, kaslar da yağa dönüşmezler; İki yapı da büyür ya da küçülür. Yağ yakımı ve kilo kaybı, ancak bilinçli ağırlık egzersizleriyle desteklendiği takdirde sağlıklı ve kalıcı olur.

Spor yapınca kilo alır mıyım?

Bu, duyduğumda en çok şaşırdığım soru olmuştu. Bu inanışın bir sebebi ; ‘Nasıl olsa spor yapıyorum, istediğimi yiyerek kendimi ödüllendirebilirim.’ şeklindeki hatalı düşünce olabilir. Ya da yanlış antrenmanlar uyguluyor olabilirsiniz. Yağ yakımı odaklı kardiyovasküler egzersizleri sıkıcı bularak yapmak istemiyor bu sebeple büyük ağırlıklar altına giriyorsanız ve kas kütlenizi artırarak mevcut yağlarınızı muhafaza ediyorsanız bu sonuca ulaşmış olabilirsiniz. Kaslar, yapıları gereği yağlardan daha ağırdır; 2 kat kadar. Hacim olarak kapladıkları alan karşılaştırıldığında, 1 kg yağ kocaman bir sürahiye, 1 kg kas bir su bardağına eşdeğerdir. Spor yaparak sağlıklı zayıflamak niyetindeyseniz, tartılardan kurtulup başarınızı bir mezura yardımıyla değerlendirebilirsiniz.

 

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam