Spor yapanlar için terlemek ne kadar önemli?

Spor yapan insanlar genelde terlemenin çok önemli olduğunu düşünürler. Bu gerçekten doğru mu? Terlemek gerçekten fitness yapmanın bir parçası mı?

Virginia Üniversitesi tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Max Prokopy’e göre terleme vücudu sakinleştirmenin en önemli yöntemlerinden biri.

Spor yapanlar için terlemek ne kadar önemli?
Terlemenin spor için çok önemli olduğu düşünülüyor

Terleme neden gerçekleşir?

Vücut; kimyasal enerji olan glukozu, fiziksel enerji olan kaslara dönüştürdüğünde yan ürün olarak da terlemeyi ortaya çıkarıyor. Yaptığınız sportif çalışma ne kadar ağır olursa olsun, terleme vücut sıcaklığını 36-39.4 derece arasında tutuyor.

Prokopy’e göre, bir egzersiz esnasında 39.4 derece sıcaklığa ulaşırsanız ısı kaybı tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kişisel antrenör Julieann Harris’e göre ise jimnastik yaparken herkes terleyebilir ancak bu herkeste farklı bir seviyede gerçekleşir. Mesela atletler terlemeye erken başlamaya ve herkesten daha fazla terlemeye yatkın oluyorlar. Çünkü atletler için kimyasal enerjiyi fiziksel enerjiye hızlı ve daha çok miktarda dönüştürebilmek çok önemli.

Neticede, atletler herkesten daha ileriye ve daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar ve terleme olduğu için de ısı kaybı gibi durumlarla karşılaşmıyorlar.

Herkes kendisini terlemeye odaklayabilir. Ancak verimli terleme son derece zor bir iştir. Özellikle kaybedilen suyu ve diğer materyali, yani tuzu yenilemek, terlemenşn en önemli noktalarından birisini oluşturuyor.

Prokopy’e göre su tüketimi önemli ancak bazı durumlarda tuz da tüketilmeli. Mesela; vücutta tuz seviyesi azalırsa, portakal suyu içme yerine, suyun içerisine bir miktar tuz katılabilir.

Kaybedilen su ve tuzu vücuda yeniden kazandırma işlemi, terlemenin ve spor yapmanın en önemli noktalarından birisini oluşturuyor. Bu noktada uzmanların farklı tavsiyelerine kulak asmak, sağlıklı bir yaşam açısından faydalı olabilir.

Terleme her zaman aynı mı olur?

Prokopy’e göre yapılan çalışmaya göre terleme miktarı da değişkenlik gösterebilir. Hafif tonda yapılacak bir egzersizde çok fazla terlemek beklenmemeli. Ancak, egzersiz bittikten sonra, ve beden kendine gelmeye başladığında, terlemenin arttığını hissedebilirsiniz.

Spor yapanlar için terlemek ne kadar önemli?
Kadınlarda terleme bezi daha fazla bulunuyor

Bunun dışında kilolu insanların daha fazla terleyebileceğini de ekleyebiliriz. Bir başka ilginç bilgiye göre, kadınlar daha fazla terleme beziine sahip olmalarına rağmen, erkekler kadınlardan daha çok terliyorlar. Erkeklerin daha fazla kasa sahip olmaları ve daha fazla enerji tüketmeleri, kadınlardan daha fazla terlemelerine yol açıyor.

Ergenlik döneminde erkek ve kız çocuklar aynı miktarda terliyorlar. Erkeklerin daha fazla terlemeye başlaması ergenlik döneminden sonra başlıyor.

Kaynak:
Stuff

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!