Spor malzemelerinde bakteri oluşumunu engellemenize yardımcı olacak ev yapımı antibakteriyel sprey

Spor salonları ortak kullanım alanları olduğu için ter ve bakteriler yüzünden çok çabuk mikrop kapabileceğiniz ve hastalık kapabileceğiniz yerler. Yoga matları, ayakkabılar, spor çantası gibi malzemeler bakteri üremesine oldukça müsait olan alanlar.

Bugün sizlere, evde yapabileceğiniz ve spor malzemelerinizdeki bakterileri yok ederek bakteri oluşumunu engelleyecek bir sprey tarifi vereceğiz.

antibakteriyel sprey

Popsugar’da fitness editor olan Leta Shy’ın tarifi olan bu sprey, çay ağacı ve lavanta yağları içeriyor. Dezenfektan olarak oldukça işinize yarayacak olan bu sprey, herhangi bir kimyasal içermediği için çevreye de zarar vermiyor.

Çay ağacı yağı doğal bir bakteri ve mantar engelleyici. Lavanta ise aromatik kokusuyla rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip.

Evde hazırlayabileceğiniz bu karışım için küçük, temiz bir sprey şişesi, lavanta yağı ve çay ağacı yağına ihtiyacınız var.

lavanta yagi

Öncelikle şişeyi içme suyuyla doldurun. Ardından 2 damla çay ağacı yağını ve bir damla lavanta yağını suya ekleyin. Spor çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz bu karışımı çalışmalarınızdan sonra ihtiyaç gördüğünüz tüm spor malzemelerinizde (ayakkabı, çanta, yoga matı gibi) kullanabilirsiniz. Sprey işlemini havalandırması iyi olan bir yerde yapmaya dikkat edin.

 

Kaynak: Popsugar – Leta Shy

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!