Sosyalleşmenin ilk adımı: Ayaküstü sohbetler için kurtarıcı ipuçları

Bu havaların hali ne böyle, bir soğuk bir sıcak?

Ya işte plaza hayatı böyle maalesef…

Oscar alan şu filmi izlediniz mi?

Dünkü maç çok iyiydi gerçekten!

Çene çalma ya da ayaküstü muhabbet olarak adlandırılabilecek bu minik sohbetler, içe dönük insanlar için eziyet olmakla beraber sosyalleşme açısından oldukça faydalı. Popüler olan her şeyin sırayla yerilmesi programı kapsamında bu sohbetlerin sıkıcı, sığ ve zaman kaybı olarak gösterildiği yazılar yazıladursun, diğer insanlarla bağ kurma ihtiyacımız hiç azalmıyor. Derin sohbetlere ya da samimi itiraflara olduğu kadar, havadan sudan etkileşimlere de ihtiyaç duyuyoruz.

Gülümsemek, iyi bir ilk izlenim bırakmanın en etkili yoludur.

Bir toplantının köşesinde tek başımıza ayakta durmamak için, durumu kurtarıcı birkaç replik ve davranış şekli işi görebilir. Ayaküstü muhabbetlerden çekinenler için birkaç ipucu ve taktiği listeledik:

  • Gülümseyin. Sıcak bir gülümseme, insanları rahatlatan ve olumlu izlenim bırakan eylemlerin en basitidir.
  • Karşınızdaki kişiyle ortak noktalarınızdan söz açın, ya da bu benzerlikleri bulmaya çalışın.
  • Evet / Hayır diye yanıtlanamayacak, ucu açık sorular sorun. Böylece sohbet daha akıcı ilerler.
  • Yanıt verirken kısa, net ve tersleyici olmayın. “İyiyim” demek yerine, “iyiyim, yoğun iş gününden sonra spora gitmek iyi geldi, serotonin doldum” demek, belki de sporla ilgili bir sohbet açmanızı sağlar.
  • Sorular sorarak odağı kendinizden uzaklaştırın. Eğer yanıt vermek istemiyorsanız, kalkıp gitmek yerine sorularla sohbete katılın, dinleyici olun.
Sorularla sohbete katılın, dinleyici olun.
  • Beden dilinize dikkat edin. İlgisiz, umursamaz ve iletişime kapalı görünmek, insanların sizinle çene çalmaktan çekinmesine neden olabilir. Ayrıca, beden dilimizin kendi duygu durumumuzu da etkilediği çalışmalarla kanıtlandı.
  • Din, siyaset gibi tartışmalı ve fazla öznel konuları konuşmaktan kaçının. Birbirini iyi tanımayan kişiler için bu konular mayınlı tarla gibidir.
  • Sohbet ortamından nazikçe ayrılın. Alt tarafı iki satır sohbet ettiğiniz insanla kibarlık adına gecenin sonuna kadar yan yana durmak zorunda değilsiniz elbette, ama gidişiniz kaba olmasın. “Sizinle konuşmak zevkliydi” gibi bir cümle bile, sohbeti hoş kapatmaya yetebilir ve karşınızdaki kişide iyi etki bırakır.

İlginizi çekebilir: Başarılı bir iş hayatı için vücut dili önerileri

Kaynaklar:

Greatist

Huffington Post

Slate

The Art of Charm

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!