Sonbahar ve kış aylarında içinizi ısıtacak öneriler

Yaz bitti; şimdi sonbaharı huzurla karşılama ve kışa hazırlık yapma zamanı. Mevsimler değişirken, doğanın döngüsüne bir bakın: Kışa hazırlık için ağaçlar yapraklarını, bitkiler çiçeklerini döküyor, kuşlar göç ediyor ve pek çok hayvan kış uykusuna yatmaya hazırlanıyor.

Soğuk günleri rahat geçirebilmek için tıpkı doğa gibi, bizim de mevsimlerin döngüsüne uyum sağlamamız; hem kendimizi hem de evlerimizi sert geçecek kışa hazırlamak için önlemlerimizi şimdiden almamız gerekiyor. Peki soğuk havaları sıcak geçirmek ve üşümemek için neler yapabiliriz?

Sıcak tutan beslenme önerileri: Demir, magnezyum ve B12’nin önemi

Havaların soğuması bedenimizi doğrudan etkiliyor: Sonbahar ve kış aylarında metabolizmamız yavaşlıyor, enerji seviyelerimiz düşüyor ve uyku isteğimiz artıyor. Ne yazık ki kış uykusuna yatmak gibi bir seçeneğimiz olmadığı için de, öncelikle bedenimizi doğru gıdalarla besleyerek vücut ısımızı ve enerji seviyelerimizi korumamız gerekiyor.

Havalar soğurken bedenimizi sıcak tutabilmenin ve enerji seviyemizi yükseltmenin ilk adımı,  vücut ısısını doğal olarak yükselten yiyeceklerden faydalanmak ve kalori alımını sağlıklı şekilde artırmak. Sağlıklı yağlar, proteinler, kompleks karbonhidratlar ve lifli gıdalar gibi vücutta sindirimi uzun süren yiyecekler, vücutta işlenirken daha fazla ısı üretilmesini sağlayarak, vücut ısısını yükseltiyor. Protein ve yağlar, karbonhidratlardan daha uzun sürede sindirildikleri için vücut ısısının daha uzun süre korunmasına yardımcı oluyor. Avokado, kuru yemişler, çekirdek, somon, bedeninizi beslerken ısınmasına yardımcı olacak sağlıklı protein ve yağ kaynakları arasında yer alıyor.

Vücuttaki demir eksikliği de, üşümenin öncelikli nedenleri arasında. Vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamak için kırmızı et, kuru baklagiller, kabuklu yemişler, ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir kaynaklarını beslenme planınıza ekleyerek, kışı daha sıcak geçirmeniz mümkün.

Eksikliğinde daha çok üşümenize neden olabilecek diğer mineraller, vücut ısısının düzenlenmesinde rol alan B12 vitamini ve magnezyum. Mevsim sebzeleri, baklagiller, kuruyemişler ve deniz mahsulleri, güçlü magnezyum kaynakları; süt ve süt ürünleri, deniz mahsulleri, sakatatlar ve yumurta ise güçlü B12 kaynakları arasında.

Soğuk günlerin vazgeçilmezi olan bitki çayları yalnızca içimizi ısıtmakla kalmıyor, farklı antioksidan, vitamin ve mineral içerikleriyle bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine yardımcı oluyor. Sıcak içecekler demişken; mevsim sebzeleriyle hazırlanan sıcak çorbalar da harika birer öğün olmanın yanı sıra oldukça besleyici birer seçenek. Çorbalarınızı, bitki çaylarınızı ve yemeklerinizi, metabolizmayı hızlandıran baharatlarla zenginleştirerek, hem lezzetli hem de ‘sıcacık’ dokunuşlar yapabilirsiniz.

Son olarak, mevsimsel beslenmeye özen göstererek, hem sağlıklı beslenmeniz, hem doğayı korumanız hem de bedeninizi değişen mevsimlere daha kolay uyumlanmanız mümkün.

İçimizi ısıtan aktiviteler: Düzenli egzersiz önemli

Her ne kadar soğuk havalar enerji seviyemizde düşmeye neden olsa da, bu dönemi hareketsiz geçirmemek oldukça önemli. Çünkü hareket ettiğimizde “yanan” kaloriler, gerçekten de vücudumuzun ısınmasını sağlıyor.

Soğuk günlerde spor yapmak için motive olmakta zorlanıyorsanız, her gün 15 dakika da olsa yürüyüşe çıkarak başlayabilir; kalp atışlarını ve dolaşımını hızlandırarak vücut ısısını artıran jumping jack ya da şınav gibi hızlı ve etkili egzersizlerle vücut ısınızı anında yükseltebilirsiniz. Egzersizi düzenli hale getirdiğinizde ise hem hızlanan metabolizmanız hem de güçlenen kaslarınız, soğuğa meydan okumanızı kolaylaştıracak .

Doğru kıyafet seçimi, soğuk havalarda içinizi ısıtmanın bir diğer önemli adımı. Havaların soğumaya başlamasıyla öncelikle kumaş tercihlerimiz kalınlaşıyor olsa da; özellikle sonbahar gibi değişken havalarda ince birkaç kat giymenin, tek bir kalın kat giymekten daha etkili olduğunu belirtmemizde fayda var.

Özellikle yatmadan önce sıcak bir duş almak da vücudumuzun iç sıcaklığını artırmanın en etkili yolları arasında. Yalnızca bedeninizi ısıtmak değil, vücudunuzun soğuk havalara daha iyi uyum sağlamasını istiyorsanız; duşunuzun sonunda suyun sıcaklığını biraz daha düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Havalar soğumaya başlarken, sosyal aktivitelerinizi eve taşımak da ‘üşümenize’ engel olacak etkili bir yöntem. Bu dönemde keyif alabileceğiniz ev aktivitelerini çeşitlendirebilir; örneğin arkadaşlarınızla film geceleri düzenleyebilir, akşam yemekleri organize edebilir ya da örgü örmek, resim yapmak gibi hobilerle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Ev düzeni ve günlük yaşam: Küçük değişikliklerle büyük değişimler

Soğuk havaları “sıcak bir şekilde” karşılayabilmek için bedenimiz kadar yaşam alanlarımızı da kışa hazırlamamamız gerekiyor.

Evinizin havasını ısıtmanın ilk aşaması izolasyon. Çünkü evlerinizi ısıtmak için ne kadar çabalarsanız çabalayın, etkili bir yalıtım olmadığı sürece, çabalarınızın sonuçsuz kalma ihtimali yüksek. Henüz hava yeterince soğumadan, kapı altlarındaki boşluklar, pencereler ve hatta mümkünse duvarlarınızda ısı yalıtımı sağlayacak değişiklikler yapabilirsiniz.

Evinizde büyük bir tadilat yapmak gibi bir seçeneğiniz ya da ihtiyacınız yoksa; dekorasyonunuzda yapacağınız bazı değişikliklerle evinizin hem görüntüsünü hem de havasını ısıtmanız da mümkün. Örneğin perdelerinizi kadife gibi daha kalın kumaşlardan ve pencerelerin yanı sıra tüm duvarı kaplayacak şekilde değiştirmek; özellikle en sık hava kaçağı olan pencerelerden soğuk girişini önlemenizi sağlar. Zaten az olan güneş ışığından maksimum fayda sağlamak için evin güneşe bakan odalarında perde ve panjurları güneşli saatlerde açık tutmak da evinizin doğal olarak ısınmasına yardımcı olacak.

Yumuşak, tüylü, her türlü dekoratif aksesuar; ayaklarınızı ısıtırken  yalıtıma da yardımcı olacak halılar, koltuk örtüleri, kırtlentler, koltuk şalları, hoş kokulu mumlar ve tütsüler de evinizin hem görüntüsünü hem de havasını ısıtmakta oldukça etkili dokunuşlar.

Kaloriferli bir eviniz varsa, ısı radyatörlerden yayıldığı için, radyatörlerin önündeki masa, koltuk gibi büyük mobilyaları kaldırmak, ısınan tüm odaların kapılarını açık tutarak ısının evin her bölgesine yayılmasını sağlamak, sık kullanılmadığı için ısıtılmayan kiler, tavan arası, garaj kapısı gibi alanların kapılarını kapatmak gün içinde uygulayabileceğiniz yöntemler arasında. 

Son ancak belki de en önemli madde ise kombi seçimi. Kombinizin, dekorasyonunuzu tamamlayacak kadar şık, günlük ihtiyaçlarınıza anında karşılık verebilecek kadar teknolojik, enerji verimliliği konusunda etkili ve doğa dostu olması şart.

E.C.A. ile kombiniz yoğuşmalı, market alışverişiniz kazançlı!

Sonbahar demek, eve dönüş demek. Sıcacık bir sonbahar geçirmek içinse, hem bedenimizi, hem mutfağımızı hem de evlerimizi soğuyan havalara karşı hazırlamak şart. Tam da bu noktada size güzel bir haberimiz var: 1 Eylül – 30 Kasım 2021 tarihleri arasında yapacağınız E.C.A kombi alışverişlerinizde 200TL’lik Dijital Alışveriş Çeki hediye.

Hem kombi alışverişinizi kolaylaştırmak, hem de kampanya detayları için sizi kampanyaya dahil olan kombilerle tanıştıralım:

E.C.A. Proteus Premix Yoğuşmalı Kombi

E.C.A’nın tüketicilerine ısı kaybı yüksek olan kullanım alanlarında dahi ideal ısıtma ve sıcak su kullanımı sağlayan modelleri arasında  yer alan Proteus Premix Serisi, düşük atık gaz emisyonu ve yüksek enerji verimliliği sayesinde sürdürülebilirlik konusuna öncülük ediyor. Proteus Premix kombiler, A enerji verimlilik sınıfıyla faturalara destek olurken, akıllı oda termostatı sayesinde cep telefonundan rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Minimal tasarımı ve sessiz çalışma özelliğiyle de rahat bir kullanım sunuyor.

E.C.A. Confeo Premix Yoğuşmalı Kombi

Ergonomik ve şık tasarımıyla öne çıkan Confeo Premix yoğuşmalı kombi, hem kullanıcı hem doğa dostu, ödüllü bir model. 2021 yılında dünya çapında yenilikçi ve vizyoner ürün ve tasarımların birbiriyle rekabet ettiği Green Good Design Yarışması’nda Green Product dalında ödül alan Confeo Premix yoğuşmalı kombi; ergonomik ve şık tasarımı, dokunmatik ekranı, sessiz çalışma özelliği ve tasarruf sağlayan özelliklerinin yanı sıra, sunduğu doğa dostu teknolojisi ve geleceğin endüstriyel tasarımına sahip dış gövdesiyle de öne çıkıyor.

E.C.A. Calora Premix Yoğuşmalı Kombi

Enerji yönetmeliğine uygun şekilde tasarlanan Calora Premix, yoğuşma teknolojisiyle yakıt tasarrufu, ergonomik kumanda paneli ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Dekoratif ve şık tasarımı, küçük boyutları, sessiz çalışma özelliği ve üstün emniyet sistemi de Calora Premix’i farklı kılan özellikleri arasında.

E.C.A. Citius Premix Yoğuşmalı Kombi

COMFORT modu konforu ön planda tutan hızlı ısınma tercihi olan, ECO modu ise ekonomik kullanım tercihi olan kullanıcılara destek sağlayan Citius Premix, E.C.A.’nın hem çevre hem de kullanıcı dostu kombi modelleri arasında. Yoğuşma teknolojisiyle yakıt tasarrufu sağlayan Citius Premix, atık gaz salınım değerleriyle çevre dostu. Ergonomik kumanda paneli ile kullanım kolaylığı sağlayan Citius Premix küçük boyutları ile kullanım alanlarında az yer kaplıyor; dekoratif tasarımı ile de şık bir görünüm kazandırıyor.

Ayrıca tüm bu E.C.A kombi modelleri, raporlama özelliği, kullanıcı konumu ile kontrol, Wi-Fi bağlantısıyla ev sıcaklığının kontrolü ve dışarıdan kontrol edebilme imkanıyla cep telefonunuz ile uzaktan evinizi istediğiniz dereceye ayarlamanıza, bu sayede daha çok konfor ve tasarruf elde etmenize imkan sağlıyor.

Kampanya detaylarını incelemek için tıklayın.

Son olarak soğuk günleri sıcacık geçirmek için sevdiklerinize sarılmak, tüylü dostlarınızı sevmek gibi fiziksel yakınlık içeren eylemleri unutmayın 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!