Sonbahar meyvesi elmanın hiç bilmediğiniz faydaları

Elma; sayısız vitamin, antioksidan, lif ve diğer besin öğeleriyle dolu eşsiz bir meyve. Muhteşem bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra cilt, saç ve genel sağlığınız için de oldukça faydalı. Üstelik şu an tam da elmanın en taze ve bol bulunduğu mevsimde, sonbahardayız. Bu yüzden bu yararlı meyvenin faydalarını araştırdık, ve son derece şaşırtıcı bilgilere rastladık. Sonbahar meyvesi elmanın muhtemelen hiç bilmediğiniz faydalarına geçmeden önce elmanın besin değerlerini keşfetmek için ‘Elma kaç kalori‘ yazımıza da göz atabilirsiniz.

Elma kalbi koruyor

Elmanın içinde bulunan pektin isimli çözülebilir lif, kan damarlarında kolesterol birikmesini engelleyerek damar tıkanıklığı riskini azaltıyor. Ayrıca bu lif türü, kalın bağırsakta yağ birikmesini de engellediği için kolesterolün yükselmesini de engelliyor. Konuyla ilgili yürütülen araştırmalar, günde 170 gram kadar elma tüketen insanların felç riskinin, tüketmeyenlere oranla yüzde 50 daha az olduğunu ortaya koydu. Ek olarak tansiyonu düzenleyen potasyum bakımından da zengin olan elma, kalp krizi riskini de azaltıyor.

elmanın faydaları
Elma, içeriğindeki potasyum sayesinde tansiyonun düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Beyni güçlendiriyor, Alzheimer’s ve Parkinson hastalıklarına karşı savaşıyor

Yapılan çalışmalar; elmada bulunan antioksidanların beyinde ve omurilikte hastalıklar sonucu hasar gören sinir hücrelerindeki zararı azalttığını ortaya koydu. Bu ise beynin ve sinir sisteminin Alzheimer’s ve Parkinson gibi hastalıklara karşı korunmasını sağlıyor. Elmada bulunan antioksidanlardan en iyi şekilde yararlanabilmek içinse, kabuğunu soymadan yemek gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Elmalı kinoa salatası tarifi

Diş sağlığına faydalı

Elma yerken ürettiğiniz salya, ağızda diş çürümesine yol açan bakterilerin azalmasını sağlıyor. Ayrıca elmanın içeriğinde bulunan malik asit de dişteki lekeleri azaltarak daha beyaz dişlere sahip olmanızı kolaylaştırıyor.

Diyabet riskini azaltıyor

2012 yılında American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayımlanan bir araştırma; elma, armut ve yaban mersininin içeriğinde bulunan antioksidan ve antosiyaninler sayesinde tip 2 diyabet riskini azalttığını ortaya koydu. Yakın zamanda yapılan başka bir araştırma ise, her gün bir elma yiyen insanların tip 2 diyabete yakalanma riskinin yüzde 29 oranında azaldığını ortaya çıkardı. Antioksidanların yanı sıra, elmada bulunan doğal şekerin inisülin seviyelerini düzenlediği de biliniyor.

Kansere karşı koruyor

Elma, içeriğindeki flavonoidler sayesinde pankreas kanseri riskini yüzde 23 oranında azaltıyor. Ayrıca elmadaki besin öğelerinin vücutta genel olarak tümör oluşma riskini azalttığı da biliniyor. Düzenli tüketildiğinde karaciğerde detoks sağlayan elma, kolon kanseri riskini de yüzde 46 oranında düşürüyor.

Nefes alma problemlerini önlüyor

2007 yılında yapılan bir araştırma, hamileliği sırasında elma tüketen kadınların çocuklarının astım hastalığına yakalanma riskinin düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca elmanın kabuğunda bulunan kuersetin isimli antioksidanın akciğer sağlığı için oldukça faydalı olduğu biliniyor.

Kemik erimesine düşman

Kemik erimesi kadınların menopoz sırasında en çok karşılaştıkları sağlık sorunu. Ancak elma, içeriğindeki boron maddesi sayesinde kemik yoğunluğunu ve gücünü arttırarak kemik erimesine karşı koruyor.

İshal ve kabızı önlüyor, huzursuz bağırsak sendromunu etkisizleştiriyor

Elmada bulunan lifler, bağırsaklardaki sıvının emilimini düzenleyerek ishal ve kabız sorunlarını iyileştiriyor; ve bu sayede huzursuz bağırsak sendromunun yarattığı sonuçları da en aza indirgiyor.

Hemoroidi engelliyor

Hayati bir tehlikesi olmasa da oldukça acı verici olabilen hemoroid, genellikle pelvik ve rektal kaslara çok fazla baskı uygulanması sonucu oluşuyor. İçeriğindeki lifler sayesinde kabızlığı kontrol edebilen elma, hemoroid oluşumunu da engellemiş oluyor.

Ciltte yaşlanmayı geciktiriyor, cildi güneşten koruyor

İyi bir C vitamini kaynağı olan elma, kolajen sentezini destekleyerek ciltte erken yaşlanmayı önlüyor; kırışıklık ve kahverengi yaşlılık lekelerini geciktiriyor. Düzenli tüketildiğinde cilt hastalıklarını önlemede de oldukça etkili olan elma, cildi ayrıca zararlı UVB ışınlarına karşı da koruyor.

İlginizi çekebilir: Akne ile mücadelenin en doğal yolu: Elma sirkesi

Saç sağlığı için birebir

Elmada bulunan E vitamini, saç derisindeki kan akışını hızlandırarak saçların uzamasını hızlandırıyor. İçeriğindeki magnezyum, potasyum ve kalsiyum sayesinde saç dökülmesini önlemede de yardımcı olan elma, düzenli tüketildiğinde saçlara sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırıyor.

Kaynak:

healthbeckon.com

huffingtonpost.com

besthealthmag.ca

nutritionsecrets.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!