Sonbahar için tatil önerileri

Sonbahar için tatil önerileri
Sonbahar için tatil önerileri

Yaz mevsimini geride bıraktığımız, Türkiye’nin geneline yavaş yavaş hâkim olmaya başlayan serin havanın da etkisini görmeye başladığımız yeni sezonda; ‘tatil’ fikri bizi yurt dışı seçeneklerine götürüyor, tatil anlayışınız sıcak ve güzel havayla bağdaşıyorsa. Önümüzdeki Kurban Bayramı tatilini değerlendirmek adına benim de düşündüğüm ve bu mevsimi daha önce yerinde deneyimlediğim yerler üzerine küçük bir liste çıkardım ben de bu yüzden.

1. İspanya

Sonbahar için tatil önerileri
Sonbahar için tatil önerileri

Eğer siz de benim gibi tatil anlayışına deniz ve yüzme ikilisini entegre etmeden yapamayanlardansanız, ilk aklınıza gelmesi gereken yerlerin başında İspanya yer almalı.

Yurt dışında yaşadığım zamanlar Barselona’ya gittiğimde Eylül ayıydı. Bu şehrin yazın son demlerinin keyfini çıkarabilmek adına en doğru yerlerden biri olduğu kanaatine varmıştım. Zira, aşırı sıcakları geride bırakmanız Gaudi’nin şehre serpilmiş şaheserlerini ve dehasını turist olarak gezebilmenizi sağlarken, hala ısısını koruyan denizin üzerinizde oluşan yorgunluğu silip süpürmesi adına bire bir!

Şehrin limanına paralel konumda dizilmiş restoranlarının herhangi birine yerleşerek meşhur içkilerinden ‘Cava’ eşliğinde deniz ürünlü ‘Paella’nınızı afiyetle yiyebilir, gün boyunca denizin ve tarihi yerlerin büyüsüne kapılabilirsiniz.

Sonbahar için tatil önerileri
Sonbahar için tatil önerileri

Akşamları ise flamenko şovlarının yapıldığı barlarda aşkın ateşini yakalayarak, şehrin plajında sıra sıra dizilmiş şık barlarında eğlenceyi doruklara taşıyabilirsiniz. İçerisinde buzul konsepti yakalanmış olan Ice Bar’ı deneyimlemek ilginç olabilir mesela. ‘Kıyafetlerim fazla yazlık kalır’ diye de düşünmeyin. Onlar sizin için her şeyi düşünmüş.

2. Fransa

Sahillerinin yüzme fikri için ideal göründüğü bu rüya ülke ve deniz düşünmediğiniz takdirde, rüya şehir Paris için de ideal aylardan biri. Aşırı sıcakların geride kaldığı bu aylarda yağışa yakalanmadığınız sürece, hafif serin ama yine de güneşli havanın rahatlığında Eyfel’i seyre dalabilir, Sen Nehri boyunca uzun yürüyüşler yapabilir, gece Le Sacre Coeur’ün seyir teraslarında Paris’e karşı kadeh kaldırabilirsiniz.

Yağmura denk gelirseniz de üzülmeyin, romantizmin yoğun olduğu bu romantik şehirde yağmurun olmasını kim yadırgar ki?

3. Yunan Adaları

Buraya gitmek, benim ‘yapılacaklar’ listemin ilk sıralarını teşkil etmekte daha ziyade. Ege ve Akdeniz’in ülkemizde de tadını çıkarmak bir başka tabi, ama “oralara hep gidiyoruz zaten, bu sefer farklı kültür, farklı çevre” olsun diyenler -bkz. ben- için oldukça cezbedici görünüyor. Sezonun kapanışını uzatmalara taşımak ve ılık Ege sularına kendinizi bir kez daha bırakmak istiyor, gecelerin yaz partileri yoklamalarında bir kez daha ‘burada!’ demek istiyorsanız Yunanistan doğru adres gibi görünüyor.

4. İtalya

Bir diğer romantik olduğuna inandığım ülkelerden olan İtalya da bu mevsimlerin en yakıştığı yerlerden. Denizine girmediğiniz sürece (bu durumla kafayı bozmuş olabilirim, evet) romantik sokaklarının, Venedik Kanalları’nın, Roma’dan Kolezyum’un zevkine varabilirsiniz. Eğer Floransa’ya da gidecekseniz, benim için Michalengelo Tepesi’nde birer içki eşliğinde günü batırmazsanız gerçekten darılırım!

5. Belçika

In Bruges filmindeki Ray karakteri Colin Farrell gibi şehri bir türlü kabullenememe durumunuz olmadığı sürece, şehrin neredeyse tamamının Unesco Mirası’na girmeyi hakettiği bu Ortaçağ şehrinin hakkını verebilirsiniz. Dar ve tarihi binaların çevrelediği, çikolata ve tarih kokan sokaklarında kendinizi bu masal diyarının ruhuna teslim edebilir, dantellerin ve şövalye objelerinin turistik değerlerinde kaybolabilirsiniz.

Aynı zamanda birası meşhur olan ülkenin, bana tavsiye edildiği ve bizzat onayladığım biralarından Weissbier (beyaz biraz)’ı ise Markt Meydanı’na bakan şık ve şirin kafelerinden birine oturarak tadabilirsiniz. Zaten In Brugges filmini izlemişseniz -ki mutlaka gitmeden önce izlemelisiniz- siz çoktan yerinizi almışsınız demektir!

Sonbahar için tatil önerileri
Sonbahar için tatil önerileri

“Nereye gitmeyelim?” diyecek olursanız da, bence Hollanda ve Almanya’ya bu zamanlarda gitmeyin… Hamburg’da bir dönem yaşamış biri olarak, her ne kadar bu şehre hayran kalmış olsam da, ruh halinizin sağlığı açısından bahar mevsimi dışında turist olarak buralara pek yolunuzu düşürmeyin derim. Kuzey şehirlerinin kasveti, mütemadiyen yakalanacağınız yağışı ve yanınızda sürekli ceket taşımanızı gerektirecek serinliği, sizin o dopdolu enerjinizi size rağmen aşağı çekmeyi başarabilir, benden söylemesi.

Her mevsimin güzelliği başkadır, her yerin özelliği ise en güzel zamanlarında anlam kazanır.

Keyfi en doğru zamanda en doğru yerlerde çıkarabilmeniz dileğiyle!

 

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam