Son Zamanların Trendi Ekolojik Tatil Nedir? En İyi Eko Oteller

Hızla artan şehirleşme ve dünya kaynaklarının kirlenmesi doğal dengenin eskiye göre yadsınamaz bir şekilde bozulmasına sebep olmuştur. Doğal dengenin bozulması iklim krizi, kirlilik ve canlı türlerinin yok oluşu olarak geri dönüyor. Dünyanın ekolojik dengesinin bozulması sonucunda birçok birey doğal hayatı korumak ve canlandırmak için uğraş veriyor.

Gıdadan giyime ve hayatın genelinde yaygınlaştırılmaya çalışılan ekolojik hayat; tatil seçeneklerini de etkilemeye başlamıştır. Sadece tüketme odaklı tatile karşılık ortaya atılan ekolojik tatil ve beraberinde getirdiği ekolojik otel; bireylerin doğayla baş başa kalmasına, karbon ayak izi bırakmadan tatillerini tamamlamalarına imkan veriyor.

Ekolojik Tatil Nedir?

Ekolojik tatil son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir tatil türüdür. Bu tatilde amaç; doğayı hissetmek, doğal yaşamı keşfetmek ve sürdürülebilir kaynakları kullanarak keyifli bir tatil yapmaktır. Ekolojik tatil yapmak isteyenler gittikleri noktadaki yerel köyleri keşfedebilir, bölgenin doğal yapısını tanıyabilir ve hatta ufak tarımsal aktiviteler yapabilir.

Ekolojik tatil yapmak isteyenler için Türkiye’nin birçok noktasında ekolojik denge ile uyumlu konaklama birimleri bulunuyor. Bu konaklama birimlerinin tamamında doğa için tehdit oluşturan malzemeler kullanılmıyor. Örneğin; otelin inşası sırasında doğada çözünebilen ahşap ve diğer doğal yapı malzemeleri kullanılıyor. Konaklama içinde hazırlanan yemeklerden verilen havlu ve nevresimlere kadar her bir ürün doğaya zarar vermeyen organik maddelerden üretilmiştir.

Türkiye’nin birçok noktasında kurulan ekolojik oteller, hem eğlenceli hem de doğa dostu bir tatil yapabilme imkanı sağlıyor. Dilerseniz sizin için seçtiğimiz ekolojik tatil durakları ile ekolojik tatil hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi

Kocaeli Kandıra’da kurulan Narköy, ekolojik tatil denilince ilk akla gelen rotaların başında geliyor. Ekolojik tarım hakkında ciddi eğitim veren kurum, dünyada bu şekilde çalışan sayılı noktaların başında geliyor. Otel bünyesinde hem odada hem de çadırda konaklama imkanı bulunuyor. Otelin odalarının tamamı ekolojik ürünlerden oluşuyor. Ayrıca otelde verilen yiyecekler de kurum tarafından özenle yeşitriliyor. Sebze ve meyveler ata tohumu denilen genetiği bozulmamış yani hibrit olmayan tohumlardan yetiştiriliyor. Bünyesinde 800 farklı çeşitte tohum bulunuyor.

Narköy Ekolojik Otel’de konaklayan misafirler için birbirinden farklı aktiviteler bulunuyor. Geniş bir alana kurulu olan bu ekolojik otelde doğadan bitki toplayabilir, otelin düzenlediği orman yürüyüşü ile otelin bulunduğu bölgenin florasını keşfedebilirsiniz. Ayrıca otelde birçok çiftlik hayvanı da bulunuyor. Ekolojik üretimi mottosu haline getiren Narköy’de; peynir ve yoğurt yapımına dahil olabilir, ekşi maya atölyesinde doğal ekmek yapımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendi yaptığınız ürünleri dilerseniz bir sonraki kahvaltı ve akşam yemeği için otelin mutfağında bırakabilir, veya kendiniz için ayırabilirsiniz.

Ataol Tatil Çiftliği

Çanakkale Bozcaada’da konumlanan Ataol Tatil Çiftliği ekolojik oteller arasında adından sıkça söz ettiriyor. 40 dönümlük bir araziye kurulu bu çiftlikte doğa ile iç içe ve huzurlu bir tatil yapabiliyorsunuz. Çiftlik, dönemin tarihini de yansıtan binalara sahip. Tarih, doğa ve konforu bir arada bulabileceğiniz Ataol Tatil Çiftliği’nde odaların tamamında organik ürünler bulunuyor. Otel içindeki mobilyalar, havlu ve diğer kişisel bakım ürünleri tamamen doğal ve doğaya zararsızdır.

Ataol Tatil Çiftliği konuklarına yörenin lezzetlerini organik olarak yetiştirdiği ürünlerle hazırlayarak sunuyor. Kahvaltı ve akşam yemeğinde özel lezzetleri keşfedebiliyorsunuz. Otelde çiftlik yaşamının parçası olan evcil hayvanlar ve içinde çeşitli sebzenin yer aldığı bir bostan bulunuyor. Dilerseniz kümesten yumurta alabilir, dilerseniz de bostandan kahvaltı için domates ve biber toplayabilirsiniz. Gün içinde hamur atölyesini gezebilir, veya çiftliğin bahçesinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca otel çalışanları eşliğinde evcil hayvanlarla ilgilenebilirsiniz. 

Pastoral Vadi

Doğal güzellikleri ile ünlü Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde kurulan Pastoral Vadi, konuklarına tam anlamıyla ekolojik bir tatil deneyimi sunuyor. Otel, bir süredir şehir hayatından sıkılan bireylerin dile getirdiği köye dönüş sloganını baz alarak kuruluyor.

42 dönüm arazi üzerinde kurulan Pastoral Vadi’de konaklama birimlerinin tamamı ahşap ve kerpiç maddeler kullanılarak yapılmış. Ayrıca odaların içindeki her bir ürün de ekolojik standartlara uygundur. Örneğin, odalarda bulunan sabunların içinde kesinlikle kimyasal madde bulunmuyor. Otel bünyesinde birçok evcil hayvan bulunuyor. Her sabah süt sağım işlemini görebilir hatta deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca otelin bulunduğu arazide birbirinden farklı sebze ve meyveleri dalından koparabilirsiniz. Otelde bulunan çiftlik hayvanlarının bakımında ve bahçe işlerinde gönüllü olarak çalışarak yeni deneyimler elde edebilirsiniz. 

Otelde hazırlanan yemeklerin tamamı otelin bahçesinde yetişen ürünlerden oluşuyor. Ayrıca otelde bulunan ekmek hazırlama ve pişirme atölyesine katılarak kendi ekmeğinizi pişirebilirsiniz. Hatta konaklama döneminize bağlı olarak organik ürünlerin hazırlanma aşamasına dahil olabilirsiniz.  Kırsal yaşamı bir dağ köyü konseptinde yaşamayı istiyorsan Pastoral Vadi iyi bir seçenek olabilir.

Yonca Lodge

Yonca Lodge ise konuklarını Fethiye’nin çam ormanlarıyla çevrili bir dağ köyü olan Yanıklar Köyü’nde konaklama imkanı sunuyor. Otel doğanın tam kalbinde usul usul akan bir nehrin yanında konumlanıyor. Doğal yaşamın kalbinde bulunan bu otelin her bir ürünü sıfır atık projesine uygun çalışıyor. Sürdürülebilirlik ve ekolojik tarımı bir araya getiren otelde hem pastoral hayatı keşfedebilir hem de doğa ile başbaşa kalabilirsiniz.

Yonca Lodge misafirlerine doğada yürüyüş imkanı sunuyor. Otelde konuklar için bölgenin fauna ve florasını keşfedebilecekleri özel rotalı yürüyüşler düzenleniyor. Eğer hayvanlarla aranız iyiyse çevredeki at çiftliğinde doğa ile başbaşa kalarak ata binebilirsiniz.

Olympos Mountain Lodge

Akdeniz’in ünlü dağı Olympos’ta konumlanan Olympos Mountain Lodge, konuklarına dağ köyünde sessiz ve dinlendirici bir tatil yapabilme imkanı sunuyor. Otelin odalarının tamamı ham ahşap maddeleri kullanılarak inşa edilmiş. Otelde yoğun bir ahşap dekoru sizi bekliyor. Sahip olduğu temiz havası ve eşsiz manzarası ile keyifli bir ekolojik tatil yapabilirsiniz.

Ortak alanda bulunan şöminenin yanında oturabilir veya otel etrafında yürüyerek doğayı keşfedebilirsiniz.Otelin restoranında hazırlanan yiyeceklerin tamamı otelin sahipleri tarafından özenle hazırlanıyor. Otelde otel sahiplerinin baktığı çiftlik hayvanları da bulunuyor. Ayrıca akşamları ateş etrafında yemek ve şarap servisi bulunuyor.

Kapor Organik Çiftlik Evi

İç Anadolu Bölgesi’nin bilinen noktası Avanos, Kapor Organik Çiftlik Evi’ne ev sahipliği yapıyor. Ürettiği organik ürünlerle bilinen Kapor Çiftlik Evi, ekolojik tatil için farklı rota arayanlar için iyi bir alternatif olabilir. Otelin odalarının tamamında organik ürünler kullanılıyor.  Çiftlik evinde birçok evcil hayvan bulunuyor. Gün içinde evcil hayvanların bakımına yardımcı olabilir, etrafı tanıyabileceğiniz yürüyüşlere katılabilirsiniz. Ayrıca otelin bulunduğu noktada bağ bozumu zamanı üzüm toplayabilirsiniz.

Kapor Organik Çiftlik Evi’nin konukları yöresel ürünlerin hazırlanışına dahil olabiliyor. Gittiğiniz mevsime göre; ayva reçeli yapabilir, domates salçasının hazırlanışında bulunabilir veya mevsimine göre yabani ot toplamaya gidebilirsiniz.

Dalya Life

Muğla’nın Göcek İlçesinde çam ormanları içinde bulunan Dalya Life; bulunduğu doğa iç içe geçmiş bir oteldir. Otel doğal dengeyi bozmayan bir yapıya sahip. Organik ve sürdürülebilirlik oteli oluşturan iki temel düşüncedir.

Dalya Life butik bir oteldir. 17 adet odası ile konuklarını bekliyor. Otelin odalarının tamamı organik ürünlerle dekore edilmiştir. Ayrıca otelde sunulan yiyeceklerin tamamı tarladan softaya prensibinde hazırlanıyor. Dilerseniz yemek saatlerinden önce otelin bahçesine giderek sebze toplayabilirsiniz. Otelin konukları doğa yürüyüşleri yapabilir, oteldeki diğer konuklar ile yabani ot toplama etkinliğine katılarak bölgenin bitkileri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. 

Aral Tatil Çiftliği

Bozcaada’da yer alan Aral Tatil Çiftliği neredeyse bir asırdan beri aynı aile tarafından işletiliyor. İşletmeci aile ilk olarak şarap işçiliği için bu çiftliği alıyor ancak ilerleyen dönemde ailenin genç kuşağı çiftliği turizme kazandırıyor. Aral tatil çiftliği sahip olduğu Rum taş mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dikdörtgen bir görünüme sahip bu otelde sıra sıra dizilmiş odalar bulunuyor.

Aral Tatil Çiftliği adının hakkını veren kalabalık bir çiftlik hayvanı popülasyonuna sahip. Eğer hayvanları seven biriyseniz otelde sizi karşılayacak birçok hayvan bulunuyor. Çiftliğin kümesinde tavuk, ördek, kaz, hindi hatta tavus kuşu dahi bulunuyor. Otelde kahvaltı için süt ve peynir sağlayan keçiler de bulunuyor. Dilerseniz çiftlik hayvanlarını otel sahibi ile yemleyebilirsiniz.

Aral Tatil Çiftliği’nde çiftlik hayatını kaldığınız süre boyunca deneyimleyebiliyorsunuz. Dilerseniz bahçe işleri ile ilgilenebilir, dilerseniz çiftlik ürünlerinin hazırlanışına dahil olabilirsiniz.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!