Son yılların en iyi 10 yerli dram filmi

Dram filmleri, gerçek karakterleri ve gerçek olayları ele alan filmlerdir. Seyircinin duygularına hitap eden bu filmler genel olarak insanların en çok izlemek istediği filmlerin başında gelmektedir. Yabancı sinemada olduğu kadar Türk sinemasında da dram türünde çok fazla film yer aldığı için elbette bunlar arasında ayrım yapmak ve en iyilerini seçmek oldukça zor. Son 10 yılda seyirciler tarafından en çok beğenilen ve izlenen en iyi 10 yerli dram filmini merak ediyor ve gözünüzden kaçan filmleri izlemek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız listeye aşağıda göz atabilirsiniz. 

1. Kış Uykusu (IMDb puanı: 8,1)

Son Yılların En İyi 10 Yerli Dram Filmi

Listemizde ilk sırada 2014 yılında yayınlanan Kış Uykusu yer alıyor. Filmde eski bir aktör olan Aydın) Kapadokya’da bir otel işletmektedir. Aydın zamanını yerel bir gazete için köşe yazısı yazarak geçirmekte ve bir gün kendi kitabını çıkarmayı düşünmektedir. Aydın’ın kendinden genç olan eşi Nihal ve kız kardeşi Necla da otelde Aydın’la birlikte kalmaktadır. Olaylardan çok durumlara odaklanan bu filmde karakterler birbirlerinin zayıf yönlerini eleştirmekte ve üst sınıf olarak görülen insanlar ile alt sınıf görülenler arasında bir karşılaştırma yapılmaktadır. Karakterler arasındaki diyalogların ve ilişkilerin ön plana çıktığı bu filmin, Nuri Bilge Ceylan’ın en sevilen filmlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

2. Ayla (IMDb puanı: 8,4)

Son Yılların En İyi 10 Yerli Dram Filmi

En beğenilen yerli dram filmlerinden bir diğeri 2017 yılında yayınlanan Ayla olarak karşımıza çıkıyor. 1950 yıllarındaki Kore Savaşı’yla ilgili olan bu filmde Süleyman Astsubay, savaş meydanında ebeveynlerini kaybetmiş olan küçük bir kız çocuğu ile karşılaşır. Süleyman Astsubay, korku içinde olan bu küçük kızı ordu üssüne götürerek kendi koruması altına alır. Küçük kızın dilini bilmediği için konuşamayan astsubay, kıza Ayla adını verir. Savaş sona ereceği vakit Ayla’yı arkasında bırakmaya dayanamayan astsubay, küçük kızı Kore’deki bir yetimhaneye bırakmak zorunda kalır. Gerçek hikayeden uyarlanan bu filmde duygusal anlar yaşayacak ve ikilinin ileride bir araya gelip gelemediğini merak edeceksiniz.

3. Kaybedenler Kulübü (IMDb puanı: 7,5)

Son Yılların En İyi 10 Yerli Dram Filmi

Kaybedenler Kulübü, 2011 yılında yayınlanan ve en çok izlenen yerli komedi-dram türündeki filmlerden bir tanesi. Film aslında 1996-2001 yılında Kent FM’de yayınlanan bir radyo programı olan “Kaybedenler Kulübü”ne dayanıyor. Programın sunucuları olan Kaan ve Mete, yaptıkları radyo programında günlük hayatlarındaki sıkıntılardan bahsederken zamanla çok fazla ilgi çekmeye başlar. Gittikçe daha çok kişinin dinleyicisi haline gelen programın anlatıldığı filmde Kaan’ın aşk hayatından radyo programının RTÜK tarafından aldığı eleştiriler sonucu Kaan ve Mete’nin hayatlarında meydana gelen değişimlere kadar her şeye tanık olacaksınız.

4. İşe Yarar Bir Şey (IMDb puanı: 7,7)

Son Yılların En İyi 10 Yerli Dram Filmi

İşe Yarar Bir Şey, 2017 yılında yayınlanan ve en çok sevilen yerli dram filmlerinden bir diğeri. Filmin başkahramanlarından olan Leyla, lise arkadaşlarıyla görüşmek üzere bir tren yolculuğuna çıkar. Bu yolculuk sırasında Canan ile karşılaşan Leyla, kendisini oldukça karmaşık bir durumun içerisinde bulur. Hemşire olan Canan’ın, hasta olan ve kendisinden bir çare bekleyen Yavuz’a iyilik yapması gerekmekte, ancak istenen bu iyilik Canan’ı ve Leyla’yı ahlaki olarak düşündürmektedir. İlginç bir hikayesi olan bu filmde bir yandan kendinizi bir ikilemin içerisinde bulacak bir yandan da üzüleceksiniz.

5. Kelebekler (IMDb puanı: 7,4)

2018 yılında yayınlanan ve en beğenilen yerli dram filmlerinden biri olan Kelebekler, annelerinin intihar etmesi üzerine farklı yerlerde yetişen üç kardeşin hikayesini anlatıyor. Birbirlerini tanımayan ve babaları hakkında bir bilgileri olmayan bu üç kardeş, babalarının cenazesini gömmek için Hasanlar Köyü’nde bir araya gelir. Birbirlerinden ayrı geçirdikleri 30 yılın ardından üç kardeş köyde bir arada kalarak hem birbirlerini tanımaya hem de babaları hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışırlar. Tabi bunu yaparken de aslında kendileri hakkında da çok şey öğrenmeye başlarlar.

6. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (IMDb puanı: 8,3)

Efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’nun başarılarını hepimiz biliyor olsak da Cep Herkülü lakaplı bu şampiyonun hayatı hakkında ne kadar şey biliyoruz? Bulgaristan doğumlu ve Türk asıllı halterci olan Naim Süleymanoğlu’nun dünya ve Avrupa şampiyonluklarının ardında aslında acıklı bir yaşam hikayesi bulunuyor. Naim’in başarılarının yanı sıra yaşadığı zorlukların anlatıldığı 2019 yapımı bu dram-biyografi türü filmde şampiyonumuzun verdiği mücadelelere tanık olacaksınız.

7. Babam (IMDb puanı: 7,2)

2017 yapımı olan Babam filminin başkahramanı Yusuf Tunalı, sardalya konserveleri yapan bir fabrikanın sahibidir. Yusuf, eşini kaybettikten sonra hayatın anlamını her zamankinden daha fazla sorgulamaya başlar ve oğlu Arif’in hayatındaki öneminin daha fazla farkına varır. Yusuf, oğlunu engelli olduğu için yıllarca kabul edememiştir. Yusuf’un bu farkındalığı kazanmasını sağlayan ise fabrikasında çalışan Feride’dir. Filmde Yusuf, Arif ve Feride’nin hayatlarının birbirine nasıl yakınlaştığına ve bu üç insanın birbirlerinin hayatlarını nasıl iyileştirdiğine tanık olacaksınız.

8. Bir Küçük Eylül Meselesi (IMDb puanı: 7,2)

Son Yılların En İyi 10 Yerli Dram Filmi

2014 yılında yayınlanan Bir Küçük Eylül Meselesi’nde güzel, çekici ve neşeli bir genç kız olan Eylül’ün hikayesi konu alınıyor. Ani bir trafik kazasıyla kalbi birkaç dakikalığına duran Eylül uyandığında çevresindeki herkes onu işlerin yolunda olduğuna inandırır. Aslında Eylül hayatının son bir ayını, yani Eylül ayını hatırlayamaz. Çevresindekilere inanmayan Eylül, hayatında ne olup bittiğini öğrenmek için Bozcaada’ya gider. Burada genç bir adamla karşılaşır. Adam, Eylül’ün kendisine aşık olduğunu söylese de Eylül onu hatırlamaz. Peki, Eylül bu genç adama bir şans verecek midir ve ikilinin sonu ne olacaktır?

9. Bizim için Şampiyon (IMDb puanı: 8,2)

2018 yılında yayınlana bu film, gerçek bir yaşam hikayesine dayanıyor. Filmde Halis Karataş ve Begüm Atman’ın arasındaki aşk anlatılıyor. İkili, Türk yarış atı olan efsanevi Bold Pilot sayesinde bir araya gelmiştir. Begüm Atman’ın babası olan Özdemir Atman, Bold Pilot’ın sahibidir ve bu at, jokey Halis Karataş ile inanılmaz başarılara imza atmıştır. 1990’lı yılları anlatan bu filmde Bold Pilot’ın başarılarının yanı sıra elbette Begüm Atman ve Halis Karataş arasındaki büyük aşk ele alınıyor. Bu film ile hem 90’lı yılların Türkiye’sini hatırlayacak hem de o dönemlerde yaşanmış büyük aşk ile duygusal dakikalar yaşayacaksınız.

10. Dedemin İnsanları (IMDb puanı: 7,9)

Listemizde son olarak 2011 yapımı içinizi ısıtacak bir film olan Dedemin İnsanları’na yer verebiliriz. Bu filmde aslında yönetmen Çağan Irmak kendi çocukluğuna değiniyor. Filmde Girit göçmeni Mehmet Bey’in, 7 yaşındayken mübadele nedeniyle ayrılmak zorunda özlem duyduğu evine duyduğu özleme tanık oluyoruz. Dram türünde oldukça başarılı bir yapım olan filmde Mehmet Bey’in on yaşındaki torunu Ozan, dedesinin hikayesi ile mübadele sonucu göçmek zorunda kalan ailelerin ve tüm toplumun yaşadığı değişimi anlatıyor. Dedesi Girit’ten göçtüğü için arkadaşları tarafından alay edilen Ozan, daha o yaşta insanların kötü ithamlarıyla baş etmek zorunda kalır. Bir yandan Ozan’ın bir yandan da dedesi Mehmet Bey’in yaşadığı zorluklara tanık olacağınız bu filmde hem duygulanacak hem de sımsıcak bir aile ortamına dahil olacaksınız.

İyi seyirler dileriz…

İlginizi çekebilir: Gelmiş geçmiş en duygusal filmler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!