Soğuk kış günlerini sımsıcak edecek bir dans: Cha Cha Cha (Ça Ça Ça)…

Bir barda arkadaşlarınız ile buluştunuz. Hafiften çalan müzik Küba ezgilerini hatırlatır gibi, biraz heyecan, biraz ritim ve tabiki olmazsa olmaz olan enerji… İçinizi sarıveren o gülümseme duygusu…Belki bedeninizi bırakıverdiniz ritmin akışına, işte tam bu noktada arkadaşınız Cha Cha Cha dedi.

çaçaça

Nedir bu Cha Cha Cha ve Cha Cha Cha’nın tüm dünya genelinde bu kadar ünlü olmasını sağlayan? Aslında sorumuzun tek bir cevabı yok, farklı etkenleri sıralayabiliriz; Küba kökeni ile gerçek bir Latin dansı olması, Latin dansı dediğimiz için tabiki son derece hareketli, son derece eğlenceli, son derece sıcak ve son derece görsel bir dans olması. Tarihini incelediğimizde Cha Cha Cha’nın dans ve müzik olarak ilk kez 1953’te Küba’da icra edilmiştir. Bunun yanında, günümüzde Cha Cha Cha dansı Latin Pop ve Latin Rock müzikler ile de birleştirilmiştir. Cha Cha Cha dansı müziği ile birleştirilmiş dörtlü temel adımların takibinden oluşmaktadır. Dörtlü temel ritmin takibinde bacaklar ve kalçalar eşlik eder. Dansın icrasında önemli detaylardan biri de adımlar esnasında öncelikle parmak ucu ve daha sonra topuğa doğru yaklaşan ve eş zamanlı olarak kalçalar ile birlikte tüm vücudu hareket ettiren bir ritmin izlenmesidir.

çaça2

çaça3

Ülkemizde tüm dans okullarında en çok talep gören danslardan biri olan Cha Cha Cha, kış günleri bitmeden kolaylıkla öğrenebileceğiniz, öğrenirken eğlenebileceğiniz ve enerjik ritmi ile formunuzu da korumanızı sağlayacak bir seçenek. Soğuk kış günlerinizi biraz Latin ateşi ile ısıtmak isterseniz tavsiyem Cha Cha Cha dansını deneyimlemeniz.

çaça5

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam