“Soğuk havada spor yapmak zararlı mıdır? Nelere dikkat etmek gerekir?” – Fit with Beril

Kış mevsiminde koşu
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 19

Havalar soğuduğunda da; günlük aktivite tercihinizi dışarıda yapılacak uzun bir yürüyüş, bisiklete binme ya da tempolu koşudan yana kullanabilirsiniz. Yalnızca dikkat etmeniz gereken birkaç önemli konu var; uygun kıyafet seçimi, oksijeni bol bir parkur, su desteği, egzersiz bitiminde vücut ısısını dengeli bir şekilde düşürebilecek önlemler gibi…

0-15 derece arasındaki soğuk havalarda spor yapanların, kat kat giyinmeleri gerekir. Pamuklu ve yün kıyafetler yerine vücut ısısını sabit tutacak poliüretan içerikli termal kıyafetler tercih edilmelidir. En üst kat olarak kaliteli bir rüzgârlık giyilmelidir. El, ayak, burun ve kulakların iyi korunması gerekir.

Dışarıda yapılan kardiyo egzersizlerinde, mümkün olabildiğince egzos dumanından uzak, oksijeni bol parkurlar tercih edilmelidir. Kardiyovasküler aktiviteler esnasında açılan ciğerler zararlı dumanlara karşı daha hassas olmamıza neden olur. Doğru nefes almak her zaman olduğu gibi burada da çok önemlidir. Ritmik olarak burundan nefes alıp ağızdan nefes vermeliyiz. Doğru nefes almak, yağ yakım oranını da önemli ölçüde etkiler.

oksijeni bol alanlarda spor

Sıcak havalarda olduğu kadar, soğuk havalarda yapılan egzersizler süresince vücudu susuz bırakmamak gerekir. Ortalama 40–60 dk süren bir egzersiz sırasında 500 ml. su desteği gerekir. Egzersiz öncesi ve sonrasında dehidrasyona maruz kalmamak için gerekli miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Vücut ısısının en yüksek olduğu zamanda egzersiz bir anda kesilmemelidir. Kardiyo, tempo düşürülerek sonlandırılmalıdır. Egzersiz sonunda rüzgârsız, korunaklı bir alan seçip esnetme hareketlerinizi yaparken vücudun yavaşça soğumasına izin vermelisiniz. Kıyafetleriniz ıslaksa vakit kaybetmeden kurularıyla değiştirmeli ve başınızı, saç diplerini sıcak bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

Streching

Eve geldiğinizde yapacağınız duşun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Su sıcaklığının, vücut ısınızla eşdeğer olması gerekir. Uzun süreli yapılan egzersiz ve sonrasında alınan duşun ardından, vücut terlemeye devam eder. Bu sebeple, giyinmeden önce 5 dk boyunca vücut iyice korunarak sıcak bir ortamda oturulmalı ve dinlenilmelidir.

Her egzersiz sonrasında olduğu gibi yoğun egzersiz sonrası max. 1 saat içerisinde protein yönünden zengin ve kaliteli karbonhidrat içeren bir öğün tüketilmelidir.

Herkese keyifli ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle…

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam