Snowboarding için ısınma önerileri

Her ne kadar havalar serin gitse de, Mart ayının 15’ini de geride bırakmamızla beraber koskoca bir kışın da bittiğini söylemek yanlış olmaz. Snowboard ve kayak severler ise bu hafta içinde yağan karın ardından, hafta sonunda keyifli bir sezon finali yapacak gibi gözüküyor. Ben de, her sezon ancak 10-15 gün kaymaya gidebilen biri olarak bu hafta sonundan faydalanmaya çalışanlardan olacağım.

Bu vesileyle, piste çıktığımız anın heyecanıyla sıkça (ve bazen bile bile) ihmal ettiğimiz “ısınma” konusuna değinmek istiyorum. Her fiziksel aktivitenin başlangıcında, ona uygun bir ısınma ve esneme hareketleri yapmak önemli. Fakat kat kat ve kalın kalın giyinmiş, kask-gözlük-eldiven gibi teferruatını takmış ve bir an önce kaymaya başlamak için piste inmek isterken, ısınma hareketli yapmak angarya gibi gelebilir. Fakat ısınma hareketlerini yapmadığımız takdirde boyun tutukluğu, kalflarda veya baldırlarda kas ağrısı, diz veya omuzlarda eklem ağrısına yol açma ihtimali var.

Peki yapmamız gereken minimum ısınma sekansı ne olabilir?

Snowboard için ısınma önerileri diye arama yapınca sıkça board ayağa bağlı halde yapılan hareketlere rastlıyorsunuz. Oysa beraber kaydığımız arkadaşlarımla olan deneyimimiz, bunun ya angarya geleceği, ya da board’u bağlayıp piste çıkılan yerin dar veya kalabalık olmasından dolayı zor olacağını düşündürdü. Geçen ay Fransa’da Les Arcs’a ve ay başında Erzurum’a gittiğimizde, hepimiz ayrı telden çalan hareketler yaptık. Bu sebeple kendi ısınma önerilerimi toparlamaya karar verdim.

Öncelikle şunu söyleyeyim, genelde ısınma sekansında hareketlerin sıralaması “yukarıdan aşağıya” (yani kafa bölgesinden başlayıp ayaklarda biten) veya “aşağıdan yukarıya” doğru (yani ayaklardan başlayıp, kafa bölgesiyle biten) yapılır. Bunun haricinde hareketlerin çok uzun olmamasına, vücudun ve eklemlerin genelini ısıtmasına, kat kat giyilmiş kıyafetlerle, board bağlanmadan yapılabilecek olmasına ve hafızada kolayca kalmasına dikkat ettim.

İşte 6 hareketten oluşan ısınma sekansı:

  • Neck Stretches
  • Side Stretches
  • Arm Circles
  • Squats
  • Hamstring Stretches
  • Leg Swings

Her bir hareketi (sağ/sol, öne/geriye ayrı ayrı) 10-15 kere yaparak, kendinizi çok sıkmadan piste ufak bir hazırlık yapabilirsiniz. İyi bir sezon finali diliyorum!

Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı & Sporcu
Gözde Mimiko Türkkan, fotoğraf, sanatçı kitabı, video gibi çeşitli medyumları kullanarak toplumsal olarak inşa edilmiş kimlikler ve cinsiyet rolleri üzerine çalışmalar üretir. Eserleri, 2010’da ... Devam