Sizi mutluluktan alıkoyan tek bir kelime: “Ama”

Bazı günler vardır, iş yerinde önemli bir başarıya ulaşırsınız, sonra uzun zamandır istediğiniz o yoga dersine yazılırsınız. Gökyüzünde parıldayan güneşin tadını çıkararak yoga dersine giderken kendinizi mutlu, hafiflemiş bir şekilde hissedersiniz. Hayata karşı olumlu düşüncelerle, gelecekte nelerin beklediğini düşünürsünüz Ta ki “ama” kelimesi gelene kadar… Evet, iyi bir ay geçirmiş, hedeflerinize ulaşmış olabilirsiniz ama sizden büyük insanlar hala size kötü davranıyor olabilir. İyi bir başlangıç yapmış olabilirsiniz ama bir süre sonra düşüşe geçebilir.

Gökyüzünde parıldayan güneşin tadını çıkararak yoga dersine giderken kendinizi mutlu, hafiflemiş bir şekilde hissedersiniz.

Eğer hayatta karşınıza çıkan olumlu şeylerin ardından sizi mutsuzluğa sürükleyen bir şey varsa, o da “ama” kelimesinin kendisi. Oysa hayatta güzel olan her şeyin arkasından “ama” gelmek zorunda değil. Maalesef birçoğumuzun zihni bu şekilde çalışıyor. Oysa bunu bu şekilde devam ettirmek zorunda değilsiniz. Bir örnek vermek gerekirse; “Her şeyi başardın. Hem çocuğunla ilgilenip hem iş hayatının yoğunluğuna aldırmadan dışarı eğlenmeye çıkabiliyorsun” cümlesine birçok kişinin verdiği muhtemel yanıt şöyle olur: “Evet ama birçok annenin katıldığı okul aile birliği toplantılarına katılamıyorum. Sanırım bazı konularda başarısızım.”

Oysa bunun yerine şöyle yanıt vermek daha iyi olmaz mıydı? “Teşekkür ederim. İşimi seviyorum, mutlu bir ailem var, arkadaşlarımla iyiyim. Ayrıca iyi bir bakıcımız olduğu için de şanslıyım.”

Cildin harika görünüyor” cümlesine bazılarının verdiği muhtemel yanıt şöyle oluyor; “Son zamanda çok kilo aldığım için cildimden başka iltifat edecek bir şey bulamamış olabilirsin.” Oysa bunun yerine şöyle yanıt vermek daha iyi olmaz mıydı; “Teşekkür ederim. Sanırım artık cildim konusunda endişelenmeme gerek kalmadı. Harika bir şey bu.”

“Teşekkür ederim. Sanırım artık cildim konusunda endişelenmeme gerek kalmadı. Harika bir şey bu.”

Sizin mutluluğunuza engel olan “ama”larınız neler, hiç düşündünüz mü? İyi enerji, uyum ve huzurun size geçmesini engelleyecek neler yapıyorsunuz? Aldığınız iltifatlara, güzel sözlere, takdir cümlelerine nasıl karşılık veriyorsunuz?

Kendi diyaloglarınızı gözden geçirin ve “ama” kelimesini hayatınızdan çıkarın. Böylelikle daha üretken ve daha mutlu bir insan olduğunuzu siz de göreceksiniz.

 

Kaynaklar:
Greatest
BruceMayhew Blog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!