Sıvı kalori tuzağına karşı hafif alternatif: Buzlu yeşil çay

Yaz ayları sıvı kalorilerin en çok can yaktığı aylardan. Hemen hemen bir çoğumuz serinlemek için soğuk içeceklere yöneliyoruz. Özellikle kilo vermek veya kilosunu korumak isteyen kişiler için sıvı kaloriler çok büyük tuzak olabiliyor. Hiç fark etmeden bir bardak soğuk içecek ile 300 hatta 400 kalori bile alabiliyorsunuz. Serinlemek için içtiğiniz limonatanın içine eklenen şeker, kahvenizin üzerine eklenen krema ve şurup sebebiyle diyetiniz sabote ediliyor olabilir.

Benim yaz aylarında tercihim de genellikle su ve maden suyu oluyor. Bir de kış aylarında ısınmak için bolca tükettiğimiz çayların buzlu hali var tabii. Özellikle yeşil çayın soğuk halini denemenizi tavsiye ederim, elbette hiç şeker içermeyen ve ev yapımı olanları tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Neden yeşil çay?

Sıvı kalori tuzağına karşı hafif alternatif: Buzlu yeşil çay

Yeşil çay da siyah çay gibi “camelia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. Aslında köken olarak diğer çaylardan çok farklı olmamakla birlikte yüksek anti-oksidan kapasitesiyle içeceklerin baş tacı sayılabilecek niteliktedir. Antioksidanlar; vücudumuzda kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa sebep olan serbest radikallere karşı savaşırlar. Harvard Sağlık Yayınlarına göre bu antioksidanlar meme, cilt, akciğer kanseri gibi birçok kanser türüne karşı koruyucu etki gösterirler. Bunun yanı sıra sindirim sorunları yaşayanlar için yeşil çayın ayrı bir önemi var. Bazı çalışmalara göre yeşil çay tüketimi, sindirimi rahatlatıyor, karın bölgesi yağlanmayı azaltarak kilo kaybına da destek oluyor.

Özellikle yaz aylarında soğuk yeşil çay bence hem ferahlatan hem de metabolizmaları hızlandıran bir seçenek

 Ev yapımı buzlu yeşil çay

Malzemeler: 

  • 1 bardak yeşil çay
  • Yarım limon suyu
  • 1 litre su
  • Nane
  • Buz  

Yapılışı: 

Yeşil çayı demleyip buzdolabında soğutun. Daha sonra üzerine yarım limon suyu, taze nane yaprakları, bol buz ve  litre su ekleyin. Dilerseniz biraz bal da ekleyebilirsiniz. Sevdiğiniz meyvelerle blenderdan geçirerek meyveli yeşil çaylar elde edebilirsiniz. Ananaslı buzlu yeşil çay güzel bir alternatif olabilir.

 

İlginizi çekebilir: Doğadan gelen mucize: Yeşil çayın faydaları

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam