Simple’dan siber zorbalığa karşı: Yüz yüze gelmeye yüzümüz olsun

Herkesin birbirini yargıladığı, empati yapmanın zor olduğu bir siber ortamda var olma mücadelesi vermekten yorulmadık mı? Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nin talebi üzerine KONDA Araştırma Şirketi tarafından yürütülen Türkiye’de Dijital Şiddet Araştırması’nın sonuçlarına göre, 15-17 yaş arasındaki her 5 gençten, 18-32 yaş arasındaki her 3 gençten 1’i dijital şiddete maruz kalıyor. Kadınlar en çok cinsiyetleri ve fiziksel görünümleri, erkekler ise siyasi görüşleri nedeniyle dijital şiddete uğruyor. Dijital şiddetin en çok görüldüğü platform ise Instagram.

İşte Unilever’in iyi kalpli cilt bakım markası Simple, marka DNA’sındaki iyilikten yola çıkarak Derya Şensoy ile hayata geçirdiği dijital kampanyası ile siber zorbalığın ekranların arkasına ve klavye tuşlarına sığınan kolaycılığına dikkat çekerek ‘’Yüz yüze gelmeye yüzümüz olsun’’ diyor. Diğer yandan kamuoyunda siber zorbalık kavramları hakkında farkındalık yaratmak üzere hayata geçirdiği İyi Kalpli Sözlük ile toplum genelinde empati yeteneğini harekete geçirmeyi amaçlıyor. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk ile birlikte tasarlanan İyi Kalpli Sözlük, hem siber zorbalık kavramlarının tanımlanmasına katkıda bulunuyor hem de siber zorbalıktan kaçınmayı sağlayacak 5 temel davranışa dikkat çekiyor.

Unilever Simple Marka Müdürü Ekin Özkaya kampanya ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Simple ile Türkiye pazarına girdiğimiz 2019 ylından beri, ürünlerimizde OLMAYAN içeriklerden yola çıkarak iyi kalpli cilt bakımını konuşuyoruz. Ve aslında iyi kalplilik vurgumuz sadece cilt bakımı ile de sınırlı değil. Biz içinde yaşadığımız doğaya ve birbirimize karşı da iyilikle yaklaşılması gerektiğini düşünen bir markayız. O nedenle siber zorbalık konusunda toplumsal bir farkındalık yaratmak ve sektöre bu konuda örnek bir marka davranışı sunmak konusunda çok kararlıyız. Yeni kampanyamızda, yüz yüze gelmeye yüzümüz olsun olsun diyerek hepimizin insan olduğunun ve siber ortamın bize bunu unutturmaması gerektiğinin altını çiziyoruz.”

Simple’ın siber zorbalık kampanyasının yüzü olan Derya Şensoy ise işbirliği ile ilgili olarak “Bugüne kadar pek çok konuda siber zorbalık davranışlarına maruz kaldım. Elbette çok üzüldüğüm zamanlar oldu. Diğer yandan yüz yüze olsak, birbirimizin gözlerinin içine baksak bu cümleyi kuramaz dedim birçok kez kendime. O nedenle Simple’ın bu kampanyadaki yüz yüze bakma vurgusu benim için çok kıymetli. İnsan olduğumuzu, kırılabileceğimizi birbirimize hatırlatmamız lazım. Simple tam da bunu yapıyor. Markanın iyilik dolu yaklaşımını arkama alarak siber zorbalık konusunda bir farkındalık yaratmaya en ufak bir katkım olursa ne mutlu bana” diyor.

Simple, siber zorbalığa Derya Şensoy ile dur diyor. #iyikalpliol

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!