Şık ve rahat: Günlük iş kıyafetlerinizi bir üst seviyeye çıkarmanın yolları

İngilizceden gelen ve artık genel bir kullanım olan “business casual”, günlük iş kıyafetleri olarak açıklanabilir. Eğer çalışılan yerde katı kıyafet kuralları yoksa birçok kişinin favorisi günlük iş kıyafetleridir. Ancak burada önemli olan detay çok fazla günlük parçalara yönelmemekten geçer. Burada da sizin yapacağınız birkaç numaranın son derece önemi bulunuyor.

İş yerinde takım elbise gibi resmi kuralınız bulunmuyorsa spor ayakkabıdan kot pantolona kadar her bir parça sizin için işte giyilebilecek bir ürüne dönüşür. Ancak tarzınızı daha etkileyici bir hale getirmek istiyorsanız kıyafetlerinizde küçük değişiklikler yapmanız şart. İşte kadın yöneticiler ve girişimcilerden günlük iş kıyafetleri üzerine stil önerileri…

Beyaz spor ayakkabı giyin

Şık ve rahat: Günlük iş kıyafetlerinizi bir üst seviyeye çıkarmanın yolları

Son zamanlarda herkesin iş kıyafetinin fazlasıyla günlük bir tarza yöneldiğini söyleyen Finery Kurucu Ortağı ve CEO’su Whitney Casey bunun için beyaz spor ayakkabı önerisinde bulunuyor. Etek ya da elbiseyle giyilen beyaz spor ayakkabının son derece temiz bir görüntü sunduğunu savunan Casey, bu tarzın kişiyi iş yerinde profesyonel ve taze göstereceğini savunuyor. Wingman’in Kurucusu ve CEO’su Tina Wilson da topuklu ayakkabı yerine beyaz spor ayakkabıyı giymeyi tercih ettiğini söyleyerek bunu kırmızı bir rujla tamamlamayı sevdiğini söylüyor.

Üçüncü bir parça ekleyin

Kot pantolon ve tişört günlük giyim denildiğinde herkesin aklına gelen ilk iki parçadır. Ancak iş yerindeyken bu kombininize bir blazer ya da deri ceket eklemeyi düşünebilirsini. CoEdition’ın Kurucu Ortağı Brooke Cundiff, “Bu küçük bir hareket olsa da bu kıyafetinizi bir araya getirir ve büyük dikkat çekmese de iyi yönde bir değişiklik yaratır” diyerek tek bir parçanın tüm stilinizi değiştirebileceğini söylüyor.

Tek renk giyinin

Şık ve rahat: Günlük iş kıyafetlerinizi bir üst seviyeye çıkarmanın yolları

Son dakika haberi! Üstünüze ve altınıza aynı renkte kıyafet giymek sıkıcı değildir. MakeSpace’in Başkan Yardımcısı Amory Wooden, tek renk giyinmenin son derece şık olduğunu savunarak bunun kurtarıcı olduğunu da sözlerine ekliyor.

Pahalı ve ucuzu karıştırın

Kıyafetlere para vermek birçok kişinin en sevdiği şeylerden biri. Hatta bazı parçalara o ay bizi zora sokacak olsa dahi büyük miktarda para verebiliyoruz. Tabii herkesin dolabının fiyatta yüksek olan parçalarla dolu olması beklenemez. ArtSugar’ın Kurucusu ve CEO’su Alix Greenberg, pahalı bir çanta ve ayakkabıyı daha ucuz yerlerden aldığınız kıyafetlerle kombinlemenin kurtarıcı olduğunu söylüyor.

 Gri bir ayakkabıya yatırım yapın

MM.LaFlur’un VIP stilisti olan Elizabeth Young, geleneksel görüşün siyah ayakkabı üzerine kurulu olduğunu belirtiyor ama bunun tek seçenek olmadığının bilinmesini de istiyor. Young “Genel görüş iş için siyah ayakkabının uygun olduğu yönündedir ama gri ayakkabılar birçok renkle uyumludur. Hatta çoğu zaman siyah ayakkabıdan daha iyi durur” şeklinde gri ayakkabının önemini açıklıyor.

İkilemde kaldığınızda blazer ceket ve topuklu giyin

Giydiğiniz kıyafet ne olursa olsun blazer ceket ve topuklu bir ayakkabı tüm görünüşünüzü anında değiştirir. Özellikle önemli bir toplantınız varsa ve ne giyeceğinizi bilemiyorsanız bu ikili sizi kurtaracaktır. The Virtual Savy’nin Kurucusu Abbey Ashley, işini büyütmede siyah blazer ceketin büyük bir öneme sahip olduğunu belirtiyor.

Benzersiz bir aksesuarınız olsun

Şık ve rahat: Günlük iş kıyafetlerinizi bir üst seviyeye çıkarmanın yolları

Günlük kıyafetinizi aynı zamanda şık görünen bir iş kıyafetine dönüştürmek istiyorsanız son derece ufak bir hamleyle de bunu başarabilmeniz mümkün: Aksesuar kullanarak! Danışman ve konuşmacı Devon Smiley, benzersiz bir kolyesi olduğunu dile getiriyor ve şık görünmek istediğinde bunu takmasının yeterli olduğunu da sözlerine ekliyor. Her kıyafete uyacak o eşsiz takıyı bulun ve günlük kıyafeti bir anda benzersiz bir iş kombinine dönüştürün.

Kaliteli bir siyah tayt alın

Kendinize güzelce dokunmuş ve kaliteli kumaşa sahip siyah bir tayt alın. Ama bunu spor kıyafetlerinizle karıştırmayın. Sosyal medya stratejisti Andrea Jones, şık bir bluz, tayt ve kısa botlarla son derece iyi bir kombin yaratmanın mümkün olduğunu söylüyor. Hem de bu kombinle rahatlığınızdan da ödün vermemiş oluyorsunuz.

 

Kaynak:
brit.co
yahoo.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!