Sıcak havalarda köpeğinizin daha iyi hissetmesini sağlamak için öneriler

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte köpeklerinizle dışarıda geçirilen süre artıyor. Soğuk ve yağışlı havaların geride kalması, açık havada oynanabilecek oyunlar için fırsat sunuyor. Bu da köpeğinizin daha mutlu olmasına, enerjisini atmasına ve sizinle daha yakın bir ilişki kurmasına destek oluyor.

Ancak hava sıcaklıklarının yükselmesi, bazen köpekler için tehlikeli olabilecek sonuçlar doğurabiliyor. Vücut sıcaklığının artmasıyla, köpekler sıcak havada daha çok zorlanabiliyor. Özellikle kalın ve sık tüylü köpekler ile nazal yolları daha kısa olduğu için ufak burunlu köpekler sıcak havalardan daha çok etkileniyor.

Bu durum sizi endişelendirmesin çünkü çaresiz değilsiniz. Köpeğinizin sıcak havadan olumsuz etkilenmesini önlemek için yapabileceğiniz birçok şey var. Birkaç basit önlemle köpeğinizin sıcak havalarda daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcak havalarda köpeğinizi serinletmek için öneriler

Köpeğinizi asla arabanın içinde bırakmayın. Birkaç dakikalığına markete girmek için bile olsa köpeğinizi arabada bırakmayın. Dışarısının çok sıcak olmadığını düşünseniz bile, aracınızın içi dışarıdan daha sıcak olabilir. Hava sıcaklığının dışarıda 30 santigrat derece olduğu bir ortamda, aracınızın içi 10 dakika içinde 38 santigrat dereceye kadar yükselebilir. 30 dakika içinde bu sıcaklık 48 dereceye kadar çıkabilir.

Köpeğiniz gündüzleri evde yalnız kalıyorsa, evinizi serin tutmaya çalışın. Klimayı akıllı modda çalıştırarak ara sıra içerinin serinlemesini sağlayabilir, klimanız yoksa bir pencereyi açık bırakabilir veya perdelerin iyice kapalı olduğundan emin olabilirsiniz. Köpeğinizi evde yalnız bırakırken yeterince su bıraktığınızdan da emin olmalısınız.

Evinizi düzenli aralıklarla süpürün. Yaz aylarında kapı ve pencereler daha sık açıldığı ve daha uzun süre açık kaldığı için eviniz sık sık tozlanabilir. Bu da köpeğiniz ve sizin için sağlıksız, tozlu bir ortam oluşturur. Evinizi düzenli aralıklarla süpürerek daha temiz ve sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz. 

Köpeğinizle yürüyüşe çıkmadan önce zeminin çok sıcak olup olmadığını kontrol edin. Elinizi yere değdirdiğinizde çok sıcak geliyorsa, köpeğinizin patileri için de çok sıcaktır. Böyle zamanlarda güneşin çok yoğun olmadığı saatlerde dışarı çıkabilir veya çimenlerden yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Köpeğinizi serinletecek ufak önlemler alabilirsiniz. Örneğin su kabının içine birkaç parça buz atabilirsiniz. En sevdiği oyuncağını biraz buzlukta bekletebilirsiniz. Veya bir havluyu ıslatıp yere serebilir ve köpeğinizin o havlunun üzerinde serinlemesini sağlayabilirsiniz.

Evin içindeki nem oranına da dikkat etmelisiniz. Eğer evdeki hava çok nemliyse, köpeğiniz nefes almakta ve serinlemekte zorlanabilir. Bu yüzden evin nem oranını kontrol etmelisiniz.

Hava sıcaklıkları arttıkça, köpeğinizi serin tutmak için tüylerini tıraş ettirmeyi düşünebilirsiniz. Bu konuda karar vermeden önce iyice düşünmek gerek. Bazı köpeklerde tüylerin yalıtım görevi gördüğünü ve köpeğinizin derisini güneş ışınlarından koruduğunu unutmayın. Köpeğinizi tıraş ettirmeden önce veterinere danışmakta fayda var.

 

İlginizi çekebilir: Rahatlamak onların da hakkı: Kedi ve köpeğiniz için masaj tüyoları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!