Sianji Wellbeing Resort, WellFest’te: Çisem Çakır ile “Wellness Trendleri ve Sağlıklı Yaşam İpuçları”

Bodrum’un ilk wellness festivali olma özelliği taşıyan WellFest; wellness tutkunları ve iyi yaşam meraklılarını 22 Eylül 2018’de Casa dell’Arte ve Casa Hermanas’ta bir araya getirdi. Katılımcılar bir gün süren ve dolu dolu geçen etkinlikte vegan beslenmeden doktor gözüyle yoga pratiklerine, mutlu insan seminerinden oto-hipnoz atölyelerine kadar merak ettikleri pek çok konuyu, konunun uzmanlarından dinleme fırsatı buldu.

WellFest katılımcıları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan wellness konusunda son trendleri ve sağlıklı yaşam ipuçlarını ise Sianji Wellbeing Resort Çiğ Beslenme ve Detoks Danışmanı Çisem Çakır’dan dinledi.

İşte Çiğ Beslenme ve Detoks Danışmanı Çisem Çakır’ın yaptığı “Wellness Trendleri ve Sağlıklı Yaşam İpuçları” sunumundan dikkat çeken başlıklar:

Wellness trendleri ve geleceği

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre “sadece hasta olmamak değil; fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımdan da iyi olma durumu” olarak tanımlayabileceğimiz wellness; teknolojik gelişmelerin de etkisiyle hayatımızda daha çok yer almaya başlayacak. Çisem Çakır, sunumunda günümüz itibariyle yakın zamanda göreceğimiz wellness trendlerini şöyle sıraladı:

Yaşam alanlarının iyi yaşama motive edici olarak tasarlanması şeklinde tanımlayabileceğimiz entegre yaşam alanları ve evde, ofiste ve hatta sokakta kullanılabilecek fitness furniture, alkali su iyonizeri ve Citylight gibi ürün ve uygulamalar, iyi yaşamı günlük hayatın olağan ritüelleri arasına sokmak için hazır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre “Her yaştan insan için ruh-beden-zihin bütünlüğünün sağlanması, sağlıklı olmanın en önemli ölçütlerinden biri.”. Dolayısıyla sadece beslenme ya da sadece fitness değil; ruh ve zihni de işin içine katarak Ruh-Zihin-Beden bütünlüğünü sağlayacak yoga, tai chi, sanat terapileri, biorezonans, kraniosakral terapi gibi uygulamalar da ön plana çıkacak.

Günümüzde sağlıklı yaşam çoğunlukla beslenme üzerinden ilerliyor. Aşırı sağlıklı beslenme takıntısı orthorexia olarak adlandırılan “aşırı sağlıklı beslenme takıntısı” gibi problemlere yol açabiliyor. Çisem Çakır’a göre genetik, mikrobiyom ve besin intoleransı testleri ile oluşturulacak kişiye özel alkali beslenme programları, sağlıklı beslenmeyi de hepimiz için daha kişisel ve uygulanabilir bir hale getirecek.

Wellness turizmi tüm dünyada genel turizme göre %59 daha hızlı büyüyor. Yeni dönemin wellness trendleri arasında yer alan iyi yaşam seyahatini tercih edenlerin öncelikli beklentileri ise sağlıklı yemek, spa ve masaj gibi seçeneklerin yanı sıra uyku terapisi ve spiritüel programlar gibi farklı deneyimleri de kapsıyor.

Organik tarım wellness trendleri arasında yükselişini sürdürürken, küresel ısınma ve karbon ayak izini azaltmaya yönelik sürdürülebilir çözümler de gittikçe önem kazanıyor. Wellness trendleri arasında dikkat çeken bir diğer konu ise Hindistan’da yer alan Auroville gibi eko köy projeleri.

Wellness trendleri arasında yükselişini sürdüren bir diğer konu iyi yaşam teknolojileri. Günlük hayatta sadece sağlık konusunda değil, tüm günümüzü planlayan bir asistan olarak yer alan Apple Watch, Fitbit gibi cihazlar ve wellness uygulamalarının yanı sıra meditasyon, beslenme takibi gibi farklı ihtiyaçlara uygun yazılımlar da hayatı kolaylaştırıyor.

Hızla gelişmekte olan wellness sektöründe, nanoteknoloji ve erken teşhis alanlarındaki gelişmelerle uzun yaşamın önü açılıyor. Örneğin, nano alıcılarla kanser hücrelerini önceden tespit etmek ve nano parçacıklarla kanser hücrelerini öldürmek artık mümkün olabilir.

Çisem Çakır’ın altını çizdiği son wellness trendi ise transhumanizm. Doku mühendisliği, kök hücre tedavileri, moleküler biyoloji ve genetik, nano teknoloji gibi bilimsel alanların, teknolojiyle bir araya gelerek insan ömrünü uzatmaya yönelik çalışmaların yapılmasını destekleyen uluslararası entelektüel ve kültürel Transhumanizm hareketi ile yakın gelecekte insan ömrünün 100 yaşın üstüne çıkması mümkün olabilir.

Wellness trendleri konusunda bilgilendiren bu sunumdan sonra, Çisem Çakır’ın wellness trendlerinin geleceğiyle ilgili fikirlerini almayı da ihmal etmedik.

Sence sunumda bahsettiğin wellness trendlerinden hangisi ya da hangileri hayatımıza daha erken girecek?

ÇÇ: Şu anda zaten alkali su iyonizerleri, filiz dolapları günümüzde kullanılan teknolojiler. Filiz dolapları gibi wellness ürün grubu farklı markalarda giderek artacak, mutfaklarımızda daha fazla yer bulacak. Ürün tasarımı konusunda hayat kolaylaştırıcı, wellness’ın hayatımızın entegre edilmesi için farklı çözümler de göreceğiz, Monq ve Human Charger gibi ürünler örneğin şu anda piyasada satılan ve talep gören ürünler, fakat bunların ucuzladığına ve daha tabana indiğine tanık olacağız. Bunun dışında yaşamı uzatacak özel enzim kokteyllerinden bahsetmiştim sunumda, bu da şu anda özel kliniklerde anti-aging adına yapılan uygulamalardan biri. Bunların hastanelerde özel birimler açılacak uygulandığını görebiliriz ileride. Genetik testlerin de şahsen çok yaygınlaşacağını ve kişilerin hayat tarzlarını büyük ölçüde belirleyeceğini düşünüyorum.

Wellness sektöründeki gelişmelerden seni en çok hangileri heyecanlandırıyor?

ÇÇ: Beni en çok nanoteknoloji, kök hücre tedavileri ve moleküler genetik mühendisliği alanında gerçekleşecek gelişmeler heyecanlandırıyor. Bunların iç içe geçmesi ve gelişmesiyle beraber insan ömrünü uzatmak kolay hale gelecek çünkü.

Bu trendler arasında Sianji Wellbeing Resort’un halihazırda uyguladığı ya da yakın zamanda uygulayacağı konu/konseptler var mı?

ÇÇ: Alkali su iyonizerleriyle elde ettiğimiz pH’ı 10, yüksek mineralli iyonize suyu detoks ve alkali beslenme programımıza katılan misafirlerimize sunuyoruz. Filiz dolabı sayesinde elde ettiğimiz mikrofilizler, yine misafirlerimize sunduğumuz çiğ yemeklerimizde ve alkali salatalarımızda yer alıyor. Anti-aging adına özel enzim ve antioksidan IV kokteylleri de sunduğumuz hizmetler arasında. Organik ve doğal tarıma önem veren bir işletmeyiz, bu sebepten dolayı otelin hemen yanında, bir arsada kendi ilaçsız, doğal ürünlerimizi yetiştiriyoruz. Yenilikleri takip ettiğimiz için mümkün olduğunca bize uyan yeni konseptleri de kendimize uyarlamaya çalışıyoruz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!