Seyahatlerini deneyim odaklı gerçekleştiren gezginlerin başucu kitabı: Atlas Obscura

Uçakla yolculuk fiyatlarının daha ulaşılabilir ve hayatlarımızın daha “online” olması ile birlikte seyahat anlayışımız da değişti. Seyahat acentesinden paket tur satın alma alışkanlığının yerini, seyahatini kendi organize eden seyahat severlere bıraktı. Çünkü havayolu firmalarının yaptığı kampanyalardan uygun uçak bileti satın alıp, paylaşım ekonomisinin yükselen yıldızı Airbnb’den kalacak ev bulmak ve seyahat bloggerlarının sitelerinde paylaştığı deneyimleri ve önerileri okuyarak bir rehber oluşturmak en az seyahatin kendisi kadar eğlenceli, heyecanlı ve kolay bir süreç. Evet, belki bundan 5-10 yıl önce yurt dışına seyahate çıkmak gerçekleşmesi zor bir hayalken, artık sabah Paris’e gidip bir yemek yiyip, akşam evine dönen insanlar bile var.

İlgili yazı: Seyahatlerinizde Airbnb Kullanmanız İçin 5 Sebep

Seyahat severler, artık tur şirketlerinden seyahat satın almak yerine, seyahatlerini kendileri organize ediyorlar.

Fakat değişen bir şey daha var ki, o da deneyim peşinde koşan gezginler!

Bence bu deneyim odaklı seyahat etme modeli Y ve Z kuşağı ile birlikte hayatımıza girdi ve baby boomer’ları bile etkisi altına aldı. (Bakınız: Torununa hikayeler anlatmak için dünya turuna çıkan süper nineler!) Artık o ikonik yerleri görmüş olmak için değil de, ‘Bu seyahat bana ne katar?’ ve ‘Ben seyahat ederek bu dünyaya ne katabilirim?’ bakış açısı ile geziyoruz ya da birbirinin benzeri katedralleri gezmek yerine daha farklı olanın, bilinmeyenin peşine düşüyor, yerel hayatın izini tutmaya çalışıyoruz.

İşte tam da bu noktada dünyanın her yerinden ilginç ve bilinmeyen yerleri paylaşan bir platform keşfettim: Atlas Obscura!

Atlas Obscura nedir?

Atlas Obscura, Amerika’da iki yazar tarafından kurulan ve deneyim odaklı seyahat eden gezginlerin çok severek takip ettiği bir web sitesi. Atlas Obscura’nın yaratıcıları her şeyin çoktan keşfedildiği bir dünyada, dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakıp bu web sitesini kurmuşlar. Atlas Obscura’yı rehber özellikli web sitelerinden ayıran şey ise turistik ve popüler olan ikonik yerlerden ziyade bilinmeyen ve gizli saklı yerleri seyahat severlerle paylaşması.

Web sitesinden kitaba giden yolculuk

atlas obscura
‘Atlas Obscura: Dünyanın gizli saklı yerlerini keşfetmek isteyenlerin rehberi’ kitabında dünyadaki 700 en keşfedilmemiş yer bulunuyor.

Atlas Obscura’nın seyahat severler tarafından çok kısa sürede keşfedilmesi ile birlikte web sitesinin yaratıcıları dünyanın en değişik ve en keşfedilmemiş 700 yerini bir kitapta toplayıp, kitabın adını da ‘Atlas Obscura: Dünyanın gizli saklı yerlerini keşfetmek isteyenlerin rehberi‘ koyarlar.

Kitap; seyahat etmeyi seven, seyahat etmek isteyen ve seyahat ederken o çok popüler yerlerden ziyade daha az bilinen ya da bilinmeyenin peşine düşen herkesin başucu kitabı olmayı hak ediyor. Atlas Obscura kitabı ülkelere ve bölgelere ayrılmış olarak hazırlanmış ve ‘Her bölgedeki görülmeye değer yerler neden ziyaret edilmeli?’ sorusuna yanıt verir nitelikte yazılmış. Fakat bence kitabın en can alıcı kısmı belki de orada yaşayan insanlar tarafından bile bilinmeyen bu yerlere nasıl gidileceğini çok açıklayıcı ve sempatik bir şekilde anlatması. Düşünsenize, kitapta yazılan bir yere gitmeye karar verdiniz diyelim, adres size diyor ki; “Şu sokaktaki, şu apartmanın oradan sağa dön ve şu kadar metre yürü ve kırmızı renkli duvarı soluna alarak şu yöne doğru yürü” ya da “Şu adrese gitmek için taksiye binin, siz şu tapınağı gezerken taksici sizi şurada bekleyecek ve tekrar istediğiniz yere götürecek” gibi.

Eğer siz de kitapları dokunarak, karıştırarak, altını çizerek okumaktan keyif alıyorsanız Atlas Obscura’yı Amazon’dan sipariş verebilirsiniz. Kitabın kapağı bile biz seyahat severlere ilham verici güzellikte tasarlanmış. ‘Yok, ben kitabı almasam da olur’ derseniz Atlas Obscura’yı sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam