Seyahatlerinizde sağlıklı beslenme rutinini bozmamanın yolları

Seyahat ederken ne yediğiniz gerçeği, sağlığınız için büyük önem taşıyor. İş sebebiyle veya bir kaçamak için gittiğiniz yerlerde hasta olmak, muhtemelen en son isteyeceğiniz şey olabilir. Bu durumlarda, sağlıklı yemek yemeyi öğrenmek adına atacağımız adımlar seyahat boyu sizi zinde tutacaktır.

Gezi zamanlarındaki ufak molalarda hissedilebilen ani hastalık belirtilerinden veya fiziksel rahatsızlıklardan kaçınmak istiyorsanız işte size yol gösterici öneriler:

Önceden planlayın

sağlıklı yemek
Yolculuğunuzu planlarken sağlıklı beslenme adına da plan yapmak sizin adınıza iyi bir başlangıç olacaktır.

Yolculuğunuzun ne gerektirdiğini ve düzgün beslenme adına neler yapabileceğinizi önceden planlamak başlangıç için iyi bir adımdır. Uzun bir seyahate çıkıyorsanız, yanınızda önceden hazırladığınız paket haline getirilmiş yemekler götürmek işinizi kolaylaştırır. Eğer seyahatiniz iki üç günü geçmeyecek şekildeyse hafif yemekler ve sıvı gıdalar tüketmelisiniz.

İnternetten veya turizm dergilerinden gideceğiniz yerin yemekleri hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Yemeniz ve yememeniz gerekenleri önceden düşünmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Farklı tür yemeklere karşı vücudunuzun verdiği reaksiyonları önceden biliyor olmak da sağlığınız adına oluşabilecek kötü süprizlere karşı iyi bir öngörü olur.

Vücudunuzu susuz bırakmayın

Bol su ve sıvı tüketmek vücudunuzu dehidre olmaktan koruyup hava ve iklim değişikliklerinden oluşabilecek her türlü rahatsızlığa karşı sizi yeni çevreye daha kolay adapte eder. Ayrıca, sıvı tüketmek uzun süre karın tokluğu hissini yaşamanızı ve ani acıkmalara karşı dinç kalmanızı sağlar.

Alkollü içecekler ve soda tüketimini olabildiğince minimize etmeye çalışın; çünkü bu içecekler vücudunuzu susuz bırakır ve sebep olduğu dehidrasyon (insan bedeninin aşırı derecede sıvı kaybetmesi) yüzünden gün içinde sizi huzursuz eder.

Kahvaltıyı evde yapın

uçakla seyahat
Seyahatlere çıkmadan önce kahvaltı yapmak hem sizi uzun bir güne hazırlar, hem de seyahatte verilen gereksiz atıştırmalıkları yemenize engel olur.

Seyahate çıkmadan önce evde sabah kahvaltısı yapmak, vücudunuzu tempolu ve uzun bir güne hazırlar. Bu sayede, bir sonraki öğün için aşırı yemek yemekten kaçınmış olursunuz. Özellikle arabada veya uçakta yolculuk halindeyken ve yemek yemek dışında yapacak pek bir şey olmadığı zamanlarda kahvaltı yapmış olmanız gereksiz atıştırmaları unutturacaktır.

Düzgün beslenin

Sağlıklı beslenmek her zaman için önemlidir. Doğru beslenme bağışıklık sisteminizi ve bağırsaklarınızı korumaya yardımcı olur ve bu da seyahat halindeyken oluşabilecek enfeksiyonlara karşı korunmanız için hayati önem taşır.

İlgili yazı: Sık sık iş seyahatine çıkanların karşılaşabileceği sağlık sorunları ve mücadele yöntemleri

Taze meyve ve sebzeler tüketmek bağışıklığınızı güçlendirir ve potensiyel bakterilere karşı vücudunuzu korur.

Fast food’tan kaçının

Kolay ve pratik çözümler sunmasına rağmen, fast food, hastalıklara ve dirençsizliklere karşı vücudu daha duyarsız hale getirir. Doymuş yağ ve sodyum miktarı fazla olan bu hazır gıdalar bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Bunun yerine, bir manava girip taze meyve ve sebzeler almak sadece size fast food kadar hızlı çözüm sunmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha sağlıklı bir çözüm sunar.

Seyahat zamanlarınızda sağlıklı yemekler yemek sizi her zaman formda tutar ve geçirdiğiniz zamanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. Yalnızca seyahatte değil, düzenli beslenmeyi de hayatınızın her döneminde günlük rutinlerinize katmanız size her zaman sağlıklı bir hayatı temin edecektir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!