Seyahat uzmanlarına göre görülmesi gereken en güzel 18 Yunan adası

İngiltere’nin günlük gazetelerinden The Daily Telegraph, Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü’nü kutlamak için seyahat uzmanlarına tecrübe ve deneyimlerine dayanarak Yunanistan’daki en favori adaları listelemelerini istedi. 

The Daily Telegraph’ın bu onurlandırıcı hareketinin nedeni ise adaların Yunanistan’ın kültür ve geleneğinin ayrılmaz birer parçası olması.

Yunan Ulusal Turizm Örgütü’nün resmi verilere göre, Yunan egemenlik bölgesi, sadece 227 adanın yaşadığı Ege ve İyon Denizlerinde dağılmış 6000 ada ve adacık içeriyor. Bu da Avrupa kıtası için benzersiz bir olgu.

Yunan adaları, ülkenin toplam 16.000 kilometrelik sahil şeridinden, 7,500 kilometreden oluşuyor ve ziyaretçilerine oldukça çeşitlendirilmiş bir manzara sunuyor. Bu adaların her biri ziyaretçilerine kilometrelerce uzanan altın kum, beyaz ve siyah çakıl taşlı sahiller, korunaklı koylar, sarp kayalıklı sahil mağaralar, koyu renkli volkanik kum, tarihi anıtlar ve çarpıcı doğal manzaralar sunuyor. Telegraph’ın seyahat uzmanlarına göre mutlaka görülmesi gereken 16 Yunan adası:

Kaynaklar:

Neokosmos.com

telegraph.co.uk