Seyahat esnasında mikroplardan korunmak için yapmanız gerekenler

Eğer tatile çıkıyorsanız ya da iş gereği sık sık seyahat ediyorsanız herkesin kullandığı araçlara binmeniz kaçınılmazdır. Bir uçağa ya da otobüse bindiğinizde her ne kadar tatilin heyecanıyla son derece mutlu olsanız da bu esnada çevrenizde göremediğiniz tehlikeler de mevcut: Mikroplar!

Her gün binlerce insanın kullandığı bu araçlar her ne kadar temizlense de hijyen açısından yeterli değil. Durum böyle olunca da kişisel olarak alınan önlemler sizin için son derece önemli hale geliyor. Uygulayacağınız önemli adımlar sayesinde seyahat esnasında mikroplardan korunmak mümkün.

Seyahat esnasında mikroplardan korunmak için yapmanız gerekenler

El dezenfektanınız daima yanınızda olsun

Uçaklardaki suyun içerisinde atık maddeleri bolca olduğu düşünüldüğünde tuvalette ellerinizi sabun ve suyla yıkasanız bile bu yeterli değildir. Mikropların olmadığı ellere sahip olmak içinse en önemli yardımcı el dezenfektanı olacaktır. Küçük boy olanları çantanıza atıp her daim kullanabilirsiniz.

Ne içtiğinize dikkat edin

Seyahat esnasında mikroplardan korunmak için yapmanız gerekenler

Tuvaletteki suyun içerisinde bulunan atık maddelerin elleriniz için yeterince iyi olmadığını söylemiştik. Bu durum içecekler için de geçerli. Çünkü çay, kahve ve buz bu suyla yapılıyor. Bu içecekler yerine şişede su içmeyi tercih edin.

Antibakteriyel mendil alın

Küçük paket antibakteriyel mendil çevrenizdeki mikropları minimuma indirmek için idealdir. Böylelikle koltuğunuzu ve kolçağınızı bu mendillerle silebilirsiniz. Herhangi bir kapıyı açmanız ya da bir yere tutunmanız gerektiğinde de bu mendillerle elinizi koruyabilirsiniz.

Seyahat esnasında konuşmaktan kaçının

Seyahat esnasında mikroplardan korunmak için yapmanız gerekenler

Küçük sohbetlerden kaçmak kaba bir hareket gibi görülse de aslında bunun sağlığınıza yararı çok fazla.  Çünkü biriyle yapacağınız çok kısa bir sohbet bile o kişide bulunan mikropların size geçişini çok daha kolay hale getirir.

Seyahatten önce sağlıklı alışkanlıklar edinin

Mikroplarla savaşmak için yapacağınız en önemli şeylerden biri sağlıklı alışkanlıklar edinmektir. Seyahatte alacağınız önlemlerin yanı sıra seyahat öncesinde vücudunuzu daha sağlıklı olmaya alıştırmalısınız. Bunu sağlamanın en pratik yolu da doğal beslenme, C vitamini tüketme ve bol bol su tüketmekten geçiyor.

En az kalabalık olan seçeneği değerlendirin

Tren, uçak ya da otobüs… Hangisiyle seyahat ediyorsanız koltuğunuzu seçerken biraz daha dikkatli olmalısınız. Diğer yolcuların daha az olduğu kısmı seçin ve biletinizi oradan alın. Böylelikle diğer yolcularla diyaloğa girmekten de kurtulabilirsiniz.

Cam kenarındaki koltukları tercih edin

Seyahat esnasında mikroplardan korunmak için yapmanız gerekenler

FlyHealthy Research Team ve University of Florida iş birliğiyle hazırlanan çalışmada cam kenarındaki koltukların uçaklardaki en hijyenik yerler olduğu sonucuna varıldı. Bunun sebebi de cam kenarındaki koltukların diğer bölgelere göre daha az kişi ve yerle temas etmesi.

Temiz hava alın

Otomobil, tren ya da otobüsle seyahat ediyorsanız temiz hava almayı asla ihmal etmeyin. Kapalı alanda mikroplarla olan temasınız çok daha fazladır. Bu sebeple molalarda muhakkak dışarı çıkıp temiz havada vakit geçirin. Otomobille seyahat ediyorsanız sık sık camları açarak içerisini havalandırın.

Burun spreyi kullanın

Uçak yolculuğundan sonra hastalanmanın en büyük sebeplerinden biri düşük hava neminden kaynaklanır. Bu durum vücudun direncini düşürdüğü için mikroplar vücuda çok daha hızlı bir şekilde yerleşir. Bu sebeple uçuştan önce burun spreyi kullanabilirsiniz.

Klimayı kendinize göre ayarlayın

Klimalar sebebiyle mikroplar ve bakteriler daha hızlı bir şekilde yayılarak insanları çok daha kolay hasta edebilir. Bu sebeple bindiğiniz araçtaki klima doğrudan yüzünüze üflüyorsa yönünü değiştirin. Ya da içerideki sıcaklık sizin için çok fazla değilse klimanızı kapatabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Wise Bread
Daily Mail

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!