Seyahat ederken daha çevreci olmanın püf noktaları

Farklı kültürleri ve çeşitli coğrafyaları keşfetmenin en etkili yolu seyahat etmek. Peki seyahat ederken çevreye ne kadar duyarlı olabiliyoruz? Yüksek karbon emisyonu, fazla enerji tüketimi ve gereksiz su harcama seyahat etmenin istenmeyen yan etkilerinden bazıları. Ancak seyahat severler bu konuda da gün geçtikçe daha duyarlı olmaya başladı. Seyahat ederken de çevre dostu olmanın birçok yolu var. İşte seyahat ederken çevreye duyarlı olmak için birkaç tüyo:

1. Yanınıza daha az eşya alın

Seyahate çıkarken yanınıza daha az eşya alarak daha az ağırlık taşımış olursunuz. Böylelikle eğer kendi aracınızla seyahat ediyorsanız daha az yakıt tüketebilir, emisyon hacmini azaltabilirsiniz. Daha az yakıt tüketerek parasal açıdan tasarruf da yapmış olursunuz.

Seyahat ederken daha çevreci olmanın püf noktaları

Söz konusu uçak olduğunda, yanınıza daha az eşya alıp sadece kabin bagajıyla seyahat ettiğinizde, birçok hava yolu şirketinin uyguladığı ekstra bagaj masrafından kurtulmuş olursunuz. Bu aynı zamanda uçağın yakıt tüketimini de azaltır.

2. Tekrar kullanılabilir su şişesi taşıyın

Aşırı plastik kullanımımız, çevresel anlamda bir krize dönüşmüş durumda. Her dakika satın alınan plastik şişelerle bu kriz gittikçe ağırlaşıyor. Dünya üzerinde üretilen plastiğin yüzde 91’i geri dönüştürülemiyor. 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre 50 yıl içinde okyanuslarımızda balık sayısından fazla plastik şişe yer alabilir. Bu sorunu çözmek adına bireysel olarak adım atmak da mümkün. Seyahat ederken tekrar kullanılabilir su şişesi taşıyarak her seferinde şişe almaktan kurtulup hem masraf etmekten kaçınabilir hem de çevreye karşı duyarlı davranabilirsiniz.

3. Bisiklete binin veya yürüyün

Özellikle benzin fiyatlarının düşük olduğu ülkelerde toplu taşıma da çok ucuz olabiliyor, her yere taksiyle gitmek daha cazip gelebiliyor. Oysa en çevreci ulaşım yöntemleri bisiklete binmek veya yürümek. Çevreye hiç zararı olmayan bu iki yöntem sayesinde aynı zamanda sağlıklı kalmak da mümkün.

4. Seyahate çıkarken evinizi hazırlayın

Seyahate çıkarken evinizi de buna uygun hale getirmek hem çevre hem de kişisel bütçeniz açısından çok önemli. Seyahate çıkarken ısıtma ve soğutma sistemlerini kapattığınızdan, elektronik eşyalarınızı prizden çıkardığınızdan emin olun.

5. Bez çanta taşıyın

Seyahate çıktığınızda yanınızda bez çanta taşımak, sizi gereksiz plastik poşet israfından kurtarır. Böylelikle alışveriş yaptığınızda kendi bez çantanızı kullanabilirsiniz. Plastik poşetlerin parayla satıldığı yerlerde kendi bez çantanızı kullanarak para tasarrufu yapmış olursunuz, aynı zamanda çevre kirliliğine karşı duyarlı bir davranış sergileyebilirsiniz.

Seyahat ederken daha çevreci olmanın püf noktaları

6. Güneşten maksimum fayda sağlayın

Dünya enerjisinin büyük bir kısmını Güneş’ten karşılanıyor. Peki neden seyahat ederken bundan maksimum fayda sağlamayasınız? Seyahate çıkarken hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu şeyler tabletler, cep telefonları, fotoğraf makineleri, kindle’lar. Bu cihazlarınızı şarj etmek için her seferinde prize takmak yerine Güneş enerjisiyle çalışan güç ünitelerinden kullanabilirsiniz. Böylelikle elektriğe ihtiyaç duymadan elektronik eşyalarınızı şarj edebilirsiniz.

7. Klimaya karşı direnin

Binlerce yıldır atalarımız klima olmadan yaşamayı başarmıştı. Neden bunu şimdi yapamayasınız ki? Sıcak yaz günlerinde klimaya ihtiyaç duymadan kendinizi serin tutmanın birçok yolu var. Klima yerine vantilatörleri kullanabilirsiniz. Eğer klima kaçınılmaz ise en düşük seviyede çalıştırabilirsiniz.

Kaynaklar:
Wisebread
Greatist

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!