Seyahat ederek hayata boş vermenin 5 yolu

Seyahat etmek, hayatta yapmaktan en çok keyif aldığım eylem. Her şehirde bambaşka renkler eşlik ediyor bana. Bambaşka diller duyuyor kulaklarım, bambaşka gün batımlarına şahitlik ediyorum, gün bambaşka doğuyor her yerde. Kültürler değişiyor, anlar değişiyor, zaman her yerde farklı akıyor. İnternette önüme düşen bir fotoğrafın peşinden gitmek hayalleri gerçek yapıyor. Sonra bir bakıyorum değişiyorum, ön yargılarımdan kurtuluyorum, gelişiyorum ve her yerden başka bir ben olarak dönüyorum.

İlgili yazı: Mutlu olmak için paranızı seyahat etmeye harcayın

Seyahat etmek hayatta yapmaktan en çok keyif aldığım şey, çünkü değişmeyen alışkanlıklarımı değiştiriyor, asla yapamam dediklerimi yaptırıyor ve yiyemem dediklerimi bir güzel yedirtiyor. İnsan seyahat edince zaman kavramını unutuyor. Bugün günlerden neydi sorusunun cevabını bulamıyor, saatler deneyimlerle akıyor. Böyle bir boş vermişlik geliyor insana. İşte bu yazımda seyahat ederek hayata boş vermenin 5 yolunu anlatacağım.

Kontrolü bırakın

Seyahat ederken kontrolü bırakın. Görmek istediğiniz o müzenin giriş saatini kaçırabilir, gitmek istediğiniz o restoranda yer bulamayabilir, şehre vardığınız an bir eyleme denk gelebilirsiniz. Bindiğiniz otobüs bozulabilir, günün ortasında alışveriş yapmak istediğiniz o dükkanın sahibi siesta’da(uykuda) olabilir ve güneşli olmasını planladığınız gün yağmurlu olabilir. Kontrolü bırakın. Çünkü her şeyi kontrol edemezsiniz, bırakın gitsin.

Olmanız gereken değil, olduğunuz kişi olun

gezgin
Olmanız gereken insan değil olduğunuz kişi olun.

Olmanız gereken insan değil olduğunuz kişi olun. Ofiste değilsiniz, evinizde değilsiniz, etrafınızda sizi tanıyan hiç kimse yok. Yolda olmanın en güzel yanlarından biri de bu. Bırakın kendinizi ve size dayatılan kişi değil de olduğunuz kişi olun. Yan masada yemek yiyen insanlara afiyet olsun deyin, kaybolduğunuzu düşündüğünüz anda adres sormaktan çekinmeyin ve iletişim yeteneğinizi kullanın.

Zaman aksın, sakin olun

Bu maddede çok zorlanıyorum. Çünkü zamanı çok önemsiyorum. Şu an sadece şimdi var ve 1 saniye sonra yok. Dün çoktan bitti ve bir daha geri gelmeyecek. Seyahat etmek ise kısıtlı bir zaman. Görmek istediklerim ve yemek istediklerim var. Fakat dünya benim ihtiyaçlarıma göre dönmüyor. O uçak kaçabiliyor, trenden yanlış durakta inilebiliyor ve sokaklar karışabiliyor. Bırakın karışsın, kaçsın, gitsin. Evrenin size sunduğu o ana adapte olun, biz insanız, adaptasyon bizim işimiz 🙂

Mükemmelliyetçiliğinizi evde unutun

Seyahat ederken her şeyin istediğiniz gibi olması bir mucize olur. Seyahat etmeye tutkun ve başak burcu biri olarak söyleyebilirim ki, hiçbir seyahatimde her şey mükemmel değildi. Belki de konaklamak için en güzel oteli bulamamışsındır ya da belki de uçak biletini daha ucuza alabilirdin. Gittiğin restoran okuduğun yorumlardaki gibi çıkmasa da üzülme, moralini bozma ve seyahatini mahvetme. Bırak her şey şahane olmasın.

Ön yargılarınızdan kurtulun

afrika
Duyduğum tüm olumsuz şeylere rağmen bu zamana kadarki seyahat deneyimlerimden en iyisini Güney Afrika’da yaşadım.

Güney Afrika seyahatine çıkmadan önce okuduğum her yazı Güney Afrika’nın ne kadar tehlikeli bir yer olduğundan bahsediyordu. Konuştuğum birçok kişi ‘Afrika’ mı?’ deyip yüzüme tuhat tuhaf bakıyordu. Fakat ben bu zamana kadar ki seyahat deneyimlerimden en iyisini Güney Afrika’da yaşadım. Seyahat etmek, dayatılan bu tip bilgileri kendi deneyimlerinizle altüst etmenizi sağlıyor. Medyaya yansıyan haberleri bir kaynak olarak görmektense gidin deneyiminizi kendi kendinize yaşayın ve ön yargılarınızdan kurtulun.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam