Sevgiliyle aynı dili konuşmak: 5 farklı sevgi dilinden hangisini kullanıyorsunuz?

“Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum; ama ben kendimi, henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan, düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğunda sevinen bir çocuk gibi görüyorum.”
Isaac Newton (İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom)

Bir kadın, eşine, arkadaşlarıyla sürpriz bir doğumgünü partisi hazırlar. Klasik Amerikan filmlerindeki gibi, kadının eşi iş dönüşünde eve gelir. Karanlık oturma odasına girdiğinde birden ışıklar yanar; konfetiler patlamaya başlar. Adam, ışıkların yanmasıyla birlikte sevdiği tüm arkadaşlarının orada olduğunu fark eder. Ve sürpriz doğumgünü partisi böylece başlamış olur. Hikayemiz buraya kadar gayet normal. Gecenin sonunda kadın eşine gayet mutlu bir şekilde “Sürprizimi beğendin, değil mi?” diye sorar. Ancak eşi şu şekilde yanıt verir: “Bu kutlama benim değil, senin hayalin.

Hikaye tanıdık geldi değil mi? Evet, belki de insanoğlu olarak en büyük gerçeklerimizden bir tanesi, partnerimizi kendi sevgi dilimizle seviyor olmamız. Evet, yanlış duymadınız; hepimizin baskın bir sevgi dili var. Ve karşımızdaki insana sevgimizi de bu dili kullanarak göstermeye çalışıyoruz. Belki eşimiz hediyelerden hoşlanmıyor, biz özel günlerde -kendi sevgi dilimiz hediye almak olduğu için- onu hediyelere boğuyoruz. Belki eşimiz kaliteli zaman geçirmeyi seviyor, oysa biz onunla birlikteyken elimizden telefonu düşürmüyor, muhabbet ederken bile bir gözümüzü, kulağımızı sürekli televizyona veriyoruz. Sonrasında ise bize neden bu kadar sinirlendiğini ya da neden aldığımız hediyeye sıradan tepki gösterdiğini düşünüp içerlemeye başlıyoruz. Aslında her şeyin anahtarı önce kendimizi tanımak…

İlişki danışmanı Gary Chapman uzunca bir süre çiftleri gözlemlemiş ve çiftlerin temelde “beş sevgi dili” üzerinden konuştuğunu keşfetmiş. Gelin şimdi bunlara hep birlikte bakalım.

Onay sözleri

Birincil sevgi dili onay sözleri olan kişiler, sözlü iltifatlar veya takdir sözleri duyarak sevildiklerini hissederler. Sözlü iltifatlarınızı ve takdir sözlerinizi duyduklarında, istediğiniz her neyse yapmak için güdülenirler. Kendisini güvensiz hissettiği alanlardaki gizli potansiyelini çıkarmak için sizin cesaret verici sözlerinizi beklerler.

Kaliteli zaman

Birincil sevgi dili kaliteli zaman olanlar için öncelik birlikte güzel, kaliteli zaman geçirmektir. Bu, birlikte bir şeyler yapıyorken o anda tüm dikkatimizi bir diğerimize vermemiz demektir. Ortak bir uğraşta birlikte zaman geçirmek, birbirimize önem verdiğimizi, birbirimizle olmaktan zevk aldığımızı, birlikte bir şeyler yapmaktan hoşlandığımızı ifade eder.

Hediye alma

Eğer hediye alma eşiniz ya da sizin birincil sevgi dilinizse, özel günleri kesinlikle atlamaz, karşınızdakini mutlu etmek için ona ufak da olsa pek çok hediye alırsınız. Hatta hediye almak için özel günlere de ihtiyaç duymazsınız, bunu yapmak zaten içinizden gelir. Verilen armağanlar sizi çok mutlu eder, heyecanlanır, duygulanırsınız. Değerli olduğunuzu hissedersiniz. Verdiğiniz/aldığınız hediyeleri sevginizin ifadesi olarak görürsünüz. Ancak hediyeler olmazsa, karşınızdakinin sevgisini sorgulayabilirsiniz.

Hizmet etme

Birincil sevgi dili hizmet etme olanlar, eşinin yapmasından hoşlandığı şeyleri yaparlar. Ona hizmet ederek onu memnun etmeye, onun için bir şeyler yaparak ona sevgilerini ifade etmeye çabalarlar. Yemek pişirmek, masayı hazırlamak, bulaşıkları yıkamak, çöpü dışarı koymak, bebeğin bezini değiştirmek, arabayı yıkamak gibi…

Fiziksel temas

Fiziksel temas bazı insanların birincil sevgi dilidir. Sevdiklerine dokunmadan sevildiklerini hissetmezler. Sevdikleriyle ayrı şehirlerde, ülkelerde olmak onlar için dayanılmazdır. Ancak onların yanında olup dokunabildiklerinde kendilerini güvende hissederler.

Peki siz kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz? Sizin sevgi diliniz hangisi?

Eğer kendinizi daha yakından keşfetmeye, bu yolla ilişkilerinizi de şifalandırmaya niyetliyseniz, sizler de Thetahealing yöntemini öğrenebilirsiniz. Bu yöntemle ilgili ayrıntılı bilgiye www.esindemir.com sitesinden ulaşabilir; her türlü sorunuz için benimle Instagram hesabımdan ve [email protected] mail adresim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bilinçaltınızı değiştirin, dünyanız değişsin. Çünkü siz buna değersiniz…

Kaynaklar

Gary Chapman – Beş Sevgi Dili (1996)

İlginizi çekebilir: İlişkilerin en büyük zehiri: Mahşerin dört atlısıyla tanışın ve önleminizi alın

Esin Demir Thetahealing Eğitmeni
2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi. Spiritüel gelişim merakı 2009 yılında, Japonya’ya bir yaz stajı programı ile gittiğinde başladı. Bu ilginç ... Devam